13 pięknych wysp, które warto odwiedzić

0
796

Kiedy wytyczne dotyczące pandemii rozluźniają się, a podróżowanie znów nabiera tempa, możesz pomyśleć, że teraz jest idealny czas na ucieczkę na wyspę i odpoczynek.

W końcu przebywanie w domu przez dłuższy czas może Cię dobić, a przyjemne, świeże wyspiarskie powietrze może pomóc w naładowaniu baterii.

W rezultacie wybraliśmy 13 pięknych odległych wysp, do których możesz podróżować z całego świata. Te wyspy obejmują typowy tropikalny raj, mgliste wyspy wypełnione klifami morskimi i odosobnione zamieszkałe archipelagi.

Sprawdź nasze rekomendacje poniżej.

MAYREAU, SAINT VINCENT I GRENADYNY

Twitter

Ta maleńka wyspa jest najmniejszą na Saint Vincent i Grenadyny pod względem zamieszkałych osób. Zajmuje około pół mili kwadratowej, aby spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy.

Choć jest tak mała, nadal jest niesamowitym miejscem, które ma mnóstwo karaibskiego splendoru. Masz plaże, lokalny wodopój na wyspie i mało noclegów dla wczasowiczów.

Do zakwaterowania jest dosłownie jeden hotel i łącznie jeden pensjonat na wyspie – i jest to duży plus, ponieważ nie będziesz mieć wokół siebie wielu wczasowiczów.

WYSPA TIOMAN, MALEZJA

Twitter

Dla tych, którzy chcą wspaniałych wakacji z wystarczającą infrastrukturą, aby wszystko było proste, ta wyspa jest najlepszym wyborem.

Wyspa Tioman (zwana również Pulau Tioman) to bardzo wyluzowane miejsce z kilkoma rozproszonymi wioskami z kurortami, kawiarniami i statkami nurkowymi.

Główną atrakcją tej wyspy jest woda. Większość zajęć to nurkowanie i snorkeling. Jeśli wolisz teren, masz plaże i wiele szlaków w dżungli, którymi możesz wędrować.

MYKINES, WYSPY OWCZE

Twitter

Dla wspinaczy to świetne miejsce. Spowita mgłą wyspa składa się z 18 górskich wysp w samym środku Północnego Atlantyku pomiędzy Szkocją, Norwegią i Islandią.

Są tam piękne domy z dachami trawiastymi, kaskadowe wodospady i wysokie klify morskie. To świetne miejsce, które powinno się odwiedzić. A co najlepsze, to jeszcze przed dotarciem do Mykines!

Dotarcie do Mykines wymaga zboczenia z utartej ścieżki: dostępnej wyłącznie za pośrednictwem łodzi lub helikoptera. Tam zostaniesz wprowadzony na kolejne wzgórza, które prowadzą do latarni morskiej, która zabierze Cię na teren lęgowy maskonurów.

Czytaj: Piękno Wysp Kanaryjskich.

FERNANDO DE NORONHA, BRAZYLIA

Twitter

Kiedy myślisz o wyspach w Brazylii, najpopularniejsze to Rio de Janeiro lub Säo Paulo, które są przyjemnymi wyspami do podróżowania. Ale jednym z najbardziej niesamowitych skarbów przyrody w Brazylii jest Fernando de Noronha.

Ma skupisko 21 wysp wulkanicznych – wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – które rozciąga się na 220 mil od wybrzeża Brazylii, które leży na Oceanie Atlantyckim. Samo to miejsce słynie z plaż, dramatycznych szczytów wulkanicznych i żywych ekosystemów na lądzie i w wodzie.

Czytaj: Te wyspy są oddalone o 4 km, a różnica czasu wynosi 21 godzin

AZORY, PORTUGALIA

Twitter

Ta lokalizacja składa się z dziewięciu wysp i oferuje mnóstwo wspaniałych obszarów, niezależnie od tego, na którą z wysp się wybierasz.

Jednak Corvo, Graciosa i Flores są prawdopodobnie najlepszymi do rozważenia, jeśli chcesz być z dala od ludzi. Te trzy w szczególności są Rezerwatami Biosfery UNESCO, co oznacza, że mają bogaty ekosystem pełen dzikiej przyrody i chroniony.

Każda z tych wysp jest świetna, ale jeśli masz ochotę na więcej wędrówek, Corvo jest lepszą opcją. Ma świetną geologię, a wspinaczka przez Miradouro do Caldeirao oferuje malowniczy punkt widokowy z widokiem na starą kalderę.

ZIEMIA BAFFINA, KANADA

Twitter

Znajduje się w Nunavut, jest to największy atol w Kanadzie o powierzchni 200 000 mil kwadratowych, z których większość znajduje się nad kołem podbiegunowym.

Ze względu na swoje położenie oferuje rozległe i dramatyczne krajobrazy, które są niesamowite w połączeniu z nocami polarnymi i słońcem o północy. Są oczywiście zorzy polarne, które sprawiają, że jest jeszcze lepiej.

Główne powody, dla których podróżni tam przyjeżdżają, to dwa położone tam parki narodowe: Auyuittuq i Sirmilik. Te parki oferują narciarstwo, kajaki, a nawet obserwację dzikiej przyrody.

PRINCIPE, WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA

Twitter

Schowany w Zatoce Gwinejskiej i u wybrzeży Gwinei Równikowej ten maleńki naród składa się z dwóch wysp. Między nimi dwoma, Principe jest tym, który chcesz sprawdzić, jeśli chcesz więcej przygód poza siecią.

Principe oferuje bujne dżungle, które uzupełniają białe piaszczyste plaże oraz endemiczną florę i faunę. Ma również inne roszczenia do sławy, ponieważ jest to ta sama strona, która została użyta w eksperymencie Eddington z 1919 roku. To eksperyment, który wspierał teorię Ogólnej Teorii Względności Alberta Einsteina.

WYSPA LORD HOWE, AUSTRALIA

Twitter

Jeśli uwielbiasz naturę, ta wyspa jest idealna dla Ciebie. Jest to odległa pozostałość wulkaniczna, która znajduje się około 370 mil od wybrzeża Nowej Południowej Walii w Australii.

Wyjątkowe jest to, że wyspa pozwala na przebywanie na niej tylko 400 osób w danym momencie. Wytyczne mają zapewnić, że Park Morski Lord Howe Island – główny obszar nurkowy – pozostanie w doskonałym stanie.

Innym świetnym miejscem do sprawdzenia podczas pobytu na wyspie jest Piramida Balla. Jest to wysokie wzniesienie skalne, które jest również wymieniane jako najwyższy pinakiel skalny na świecie, o wysokości 561 m.

SOKOTRA, JEMEN

Twitter

Obszar ten słynie ze smoczych drzew krwi, które produkują czerwony sok, który jest używany do leczenia i barwnika.

Ale jeszcze jednym aspektem, o którym być może nie słyszałeś, jest to, że Sokotra jest pełna dzikiej przyrody, która nie pojawia się nigdzie indziej na świecie.

Oczywiście w rezultacie Sokotra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponieważ 37% z 825 gatunków roślin, 90% gatunków gadów i 95% gatunków ślimaków wyspiarskich należy do tej kategorii.

WYSPA HOOK, AUSTRALIA

Twitter

74 Wyspy Whitsunday w Queensland to legenda z bardzo oczywistych powodów. Znajdują się pomiędzy pudrowymi plażami, turkusowymi wodami i Wielką Rafą Koralową. Wiele z tych wysp przyciąga setki tysięcy ludzi, ale nie każda taka jest. Spójrz na wyspę Hook.

Wyspa ma 22 mile kwadratowe i jest przede wszystkim parkiem narodowym, lasem, fiordami i wodospadem w porze deszczowej.

Tutaj można nurkować z rurką i nurkować w spokoju, a nawet znajduje się stanowisko archeologiczne, na którym znajdują się malowidła naskalne pochodzące od Aborygenów z Ngaro.

WYSPA LOFOTEN, NORWEGIA

Twitter

Fiordy na wyspie Hook robią wrażenie, ale archipelag Lofotów wygrywa, jeśli chodzi o piękne widoki.

Ta wyspa znajduje się daleko za kołem podbiegunowym i znajduje się w pobliżu miasta Tromsø na kontynencie. Podobnie jak zdecydowana większość kraju, ma niesamowite krajobrazy, które są rutynowo oświetlane przez zorzę polarną podczas jesiennych, zimowych i wiosennych miesięcy.

Na wyspy te można łatwo dojechać samochodem, po części dzięki mostom drogowym. Mimo że przyciąga to więcej ludzi do tego obszaru, nadal możesz znaleźć sposoby na wycofanie się do odległych obszarów. Na przykład archipelag Svalbard jest dość odosobniony i znajduje się zaledwie 700 mil na północ.

TRISTAN DA CUNHA

Twitter

Położona pośrodku południowego Atlantyku wyspa ta dzieli swoją nazwę z archipelagiem.

Archipelag ten jest najbardziej odległym i zamieszkałym miejscem na świecie. Najbliższym miejscem do miasta jest Kapsztad w RPA, który jest oddalony o około 1350 mil. Musisz skorzystać z tygodniowej podróży statkiem, aby się tam dostać!

A jeśli myślisz, że jest inny sposób, aby się tam dostać, pomyśl jeszcze raz, na wyspie nie ma zbyt wiele miejsca na pas startowy dla jakiegokolwiek samolotu. Na wyspie mieszka około 250 osób, które są obywatelami brytyjskich terytoriów zamorskich i większość z nich spędza czas łowiąc ryby, uprawiając ziemniaki lub pijąc piwo w miejscowym pubie.

GEORGIA POŁUDNIOWA

Twitter

Ostatnim miejscem do obejrzenia jest Georgia Południowa – obszar, który technicznie nie ma stałej populacji. Jest domem ostatniego miejsca spoczynku słynnego odkrywcy Ernesta Shackletona. Chociaż ten fakt jest mroczny, historia przetrwania jest niesamowita i warta przyjrzenia się.

Poza tym słynnym mieszkańcem obszar ten ma dużą populację nieludzi. Często przypływają tu statki wycieczkowe i pozwalają turystom zobaczyć różne zwierzęta, które uważają to miejsce za swoją przystań. Można tam zobaczyć między innymi pingwiny, foki, albatrosy.

johannesfloe.com – Art to remember