14 negatywnych komentarzy, które zawsze należy zachować dla siebie

0
303
Tych zdań lepiej nie wypowiadaj w kłótni. Zdjęcie: powerofpositivity.com

Kiedy jesteś zły, możesz mówić rzeczy bardzo krzywdzące. Nawet jeśli nie masz na myśli słów, które wypowiadasz, możesz zranić kogoś, na kim Ci zależy. Słowa bolą, zwłaszcza gdy pochodzą od kogoś, kogo kochasz, więc ogranicz negatywne komentarze, które mówisz swoim bliskim, gdy jesteś zły.

Kiedy coś powiesz, nie możesz tego cofnąć ani sprawić, by druga osoba tego nie usłyszała. Możesz przeprosić, ale to nie zmniejsza bólu i nie naprawia wszystkiego. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to unikać negatywnych komentarzy, gdy jesteś zły.

Kiedy jesteś zły, możesz mówić rzeczy, które zabijają pewność siebie drugiej osoby. Nawet z przeprosinami nie możesz przywrócić pewności siebie, którą spowodowałeś, że dana osoba straciła. Poza tym zawsze ta osoba będzie się zastanawiać, czy w tym, co powiedziałeś, jest trochę prawdy, nawet jeśli zapewnisz, że jest inaczej.

14 negatywnych komentarzy, których nigdy nie powinieneś wypowiadać

Poświęć trochę czasu na przeczytanie tych negatywnych komentarzy, których nigdy nie powinieneś wypowiadać w gniewie, zanim ponownie doświadczysz sytuacji, kiedy będziesz rozgniewany. Pamiętaj, że przeprosiny są trudne i nie zawsze naprawiają wykrzyczane słowa. Zamiast tego unikaj wypowiadania negatywnych komentarzy, a nie będziesz musiał się martwić o przebaczenie i żal.

1. „Nienawidzę Cię” (to najgorszy ze wszystkich negatywnych komentarzy)

To zdanie jest często wypowiadane w napadzie złości do ludzi, których kochasz. Ponieważ ludzie, którym to mówisz, zazwyczaj kochają Cię i troszczą się o Ciebie, będzie to głębokie uderzenie, gdy wypowiesz te słowa. Powiedzenie, że kogoś nienawidzisz, jest niemożliwe do cofnięcia i dana osoba może nigdy nie zapomnieć, kiedy to powiedziałeś.

2. „Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz już częścią mojego życia”

Każdy, kto pojawia się w Twoim życiu, w jakiś sposób je zmienia. Uczysz się czegoś od każdej osoby, prowadząc Cię do stania się lepszą, bardziej logiczną osobą. Nawet gdy jesteś zły, nie mów komuś, że chciałbyś, aby nigdy nie był w Twoim życiu.

Wypowiadanie tych słów sugeruje, że byłoby ci lepiej bez życiowych lekcji, których się nauczyłeś. Co więcej, oznacza to, że Twoje wspomnienia z tą osobą również nie mają znaczenia. Miałeś z tą osobą szczęśliwe chwile, więc nie wypowiadaj tych negatywnych słów, których nie możesz cofnąć.

Czytaj: Lotnisko w Krakowie ze znacznym wzrostem liczby podróżnych

3. „Zawsze to robisz”

To zdanie nadmiernie uogólnia zachowanie drugiej osoby. Z tego samego powodu unikaj też takich rzeczy jak „nigdy tego nie robisz”.

Jeśli druga osoba próbuje zrobić coś, co Cię rozgniewa, nie powinieneś spędzać z nią czasu. Nadmiernie uogólniając błędy danej osoby, sprawiasz, że czuje się ona źle z samym sobą. Ponadto pomyśli, że nigdy nie spełni Twoich oczekiwań.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

4. „Myślę, że Twoja pasja nie jest niczego warta”

Mówienie komuś, że rzeczy, którymi się pasjonuje, nie są warte zachodu, jest bolesne i poniżające. Kiedy jest podekscytowana czymś, pozwól jej być podekscytowaną, nawet jeśli tego nie rozumiesz. Nie zamieniaj swojego gniewu w emocjonalny atak na cele, marzenia lub wizje drugiej osoby.

Jeśli jej pasje kolidują z Twoim życiem, wskaż, jak wpływa to na Ciebie i Twój związek. Nie atakuj jej radości z powodu tego doświadczenia. Zamiast tego porusz tylko główny problem, który chcesz omówić.

Jeśli już wyraziłeś swoje obawy, powstrzymaj się od mówienia więcej. Proszę nie zakładać, że ona Cię nie słucha i nie zaczynaj mówić negatywnych komentarzy, aby zwrócić jej uwagę. Daj jej czas na przetworzenie Twoich słów, dając większą szansę, że zobaczy Twoją perspektywę.

Czytaj: Neurobiolog: Słowa i czyny ludzi mogą w rzeczywistości kształtować Twój mózg

5. „Powinniśmy się rozstać”

Kiedy jesteś zły na swoją partnerkę, unikaj używania tego negatywnego wyrażenia. Nawet jeśli czujesz, że chcesz zerwać w ferworze, daj sobie czas na zastanowienie się nad tą myślą. Szanse są takie, że jeśli przychodzi ci to do głowy tylko wtedy, gdy jesteś zły, nie chcesz szczerze zerwać.

Jeśli użyjesz tego komentarza więcej niż raz, Twoja partnerka może ci też nie wybaczyć. Nikt nie chce się martwić o zakończenie związku, więc unikaj używania go jako amunicji. Dodatkowo możesz wypowiedzieć te słowa i odkryć, że spełniasz swoje gniewne życzenie, gdy to partnerka odejdzie.

6. „Nie obchodzi mnie co masz do powiedzenia”

Kiedy używasz tego negatywnego komentarza, oznacza to, że myślisz, że masz lepsze rzeczy do zrobienia. Sprawia, że druga osoba czuje, że nie cenisz swojego związku, jej opinii lub jej miejsca w swoim życiu. Nawet gdy jesteś zły, unikaj sprawiania, by ludzie czuli, że nie mają dla Ciebie znaczenia.

Mówienie komuś, że ci nie zależy, sprawia, że dana osoba czuje się niewidzialna. Może to stworzyć nieodwracalny rozdźwięk w Twoim związku i przestanie przychodzić do Ciebie po różne rzeczy.

7. „Nie chcę Cię nigdy więcej widzieć”

Mówienie, że nigdy więcej nie chcesz kogoś widzieć, jest niesamowicie bolesne. Nawet jeśli później przeprosisz, zawsze dana osoba będzie się zastanawiać, czy wolisz, aby jej nie było w pobliżu. Ponadto osoba ta zawsze będzie się martwić, że w przyszłości powiesz krzywdzące komentarze.

Jeśli chcesz, aby ludzie w Twoim życiu czuli się dobrze wokół Ciebie, unikaj mówienia takich negatywnych rzeczy. Spróbuj użyć miłych słów i odejść, gdy jesteś zły.

8. „Nienawidzę Twojej rodziny, Twoich przyjaciół/znajomych”

Kiedy mówisz, że nienawidzisz czyjejś rodziny lub przyjaciół, staje się to poważnym osobistym atakiem. Wiele osób traktuje negatywne komentarze na temat swoich bliskich poważniej niż te o sobie. Relacje są skomplikowane, więc unikaj poruszania problemów z osobami, na których im zależy, gdy jesteś zły.

Jeśli chodzi o obrażanie bliskich i przyjaciół, istnieje cienka linia. Jeśli utrzymasz negatywne komentarze, możesz w końcu powiedzieć coś, czego druga osoba nie wybaczy. Dodatkowo, jeśli ci wybaczy, może to spowodować napięcie w sytuacjach towarzyskich.

9. „Stało się to z powodu tego, co zrobiłeś”

Obwinianie nigdy nie jest właściwą rzeczą, gdy jesteś zły. Nawet jeśli coś jest winą drugiej osoby, wskazanie tego nie pomoże sytuacji i prawdopodobnie pogorszy sytuację. Mówienie komuś, że to wszystko jego wina, nie jest miłe, a to go przygnębi, jednocześnie rujnując jego pewność siebie.

Jeśli często obwiniasz ludzi, gdy jesteś zły, ludzie w Twoim życiu poczują, że nie mogą Cię zadowolić. Poczują się, jakbyś ciągle atakował ich próby i skupiał się na ich błędach.

10. „Ty się nigdy nie zmienisz”

Ten negatywny komentarz jest szkodliwy z kilku powodów. Po pierwsze, oznacza to, że nie lubisz danej osoby taką, jaka jest, przez co czuje, że nie jest wystarczająco dobra. Po drugie, nie podejmie wysiłku, aby zmienić swoje zachowanie.

Nikt nie jest doskonały, więc używanie tego komentarza oznacza, że dana osoba nie jest w stanie stać się lepsza. Druga osoba może próbować z całych sił, a Twój komentarz może od razu ją powalić na łopatki. Daj jej szansę i zamiast tego uprzejmie wskaż, co zrobiła źle.

11. „Zapomnij o tym”

Chociaż możesz pomyśleć, że ten komentarz jest w porządku, tak nie jest. Mówienie komuś, aby zapomniał o problemie lub rozmowie, nie jest pomocne, ponieważ ukrywa prawdziwe emocje. Spowoduje to, że druga osoba będzie się bardziej martwić i stresować, potencjalnie powodując niepokój.

Zamiast tego spróbuj wyrazić siebie. Jeśli nie możesz wyrazić siebie bez mówienia przykrych rzeczy, poproś o czas na uspokojenie. Proszenie o czas jest lepsze niż mówienie danej osobie, aby o tym zapomniała, ponieważ pokazuje, że jej nie odrzucasz.

12. „Zasługujesz na każdą złą rzecz, która ci się przytrafiła”

W życiu zdarzają się czasem złe rzeczy, ale to nie znaczy, że dana osoba na to zasłużyła. Niektórzy ludzie poświęcają dużo czasu i energii, próbując dowiedzieć się, co zrobili, że spotyka ich takie zło. Mówienie komuś, że zasłużył na straszne rzeczy, może sprawić, że zacznie kwestionować, kim jest jako osoba.

Osoba, której to powiesz, może zacząć czuć, że nie jest warta dobrych rzeczy. Może zacząć rezygnować z pozytywnych doświadczeń i możliwości. Nawet jeśli przeprosisz, Twoje słowa nadal mogą na nią wpłynąć.

13. „Nie wierzę, jak bardzo jesteś głupi”

Mówienie komuś, że jest głupi, podkopuje jego poczucie własnej wartości i sprawia, że kwestionuje swoje umiejętności.

Kiedy czujesz, że możesz nazwać kogoś głupim, przypomnij sobie, że zdarzają się błędy. Każdy popełnia błędy i nie czyni ich to głupimi lub niekompetentnymi. To przypomnienie pomoże ci powstrzymać gniewne słowa i zatrzymać myśli w środku.

Nazywanie kogoś głupim nie jest jedynym obraźliwym komentarzem, jaki możesz wypowiedzieć w złości. Unikaj wszelkich wyzwisk, ponieważ to wszystko jest w jakiś sposób szkodliwe.

14. „Tyle dla Ciebie zrobiłem, powinnaś być wdzięczna”

Kiedy robisz coś dla innych, nie powinieneś oczekiwać niczego w zamian. Wyświadcz przysługę lub zaoferuj swoją pomoc, nie oczekując niczego w zamian. Używając tego komentarza lub czegoś podobnego, sprawisz, że osoba poczuje, że nigdy nie powinna przyjmować pomocy.

Ten rodzaj komentarza zniszczy również zaufanie w Twoim związku. Druga osoba poczuje się zdradzona, że rzucasz jej w twarz. Nikt ci nic nie jest winien, więc całkowicie unikaj tego wyrażenia.

Podsumowanie

Kiedy doświadczasz gniewu, Twoje emocje mogą być wszędzie. W tej chwili możesz chcieć powiedzieć coś, co mogłoby zranić drugą osobę. Pamiętaj, że takie postępowanie tylko pogorszy sytuację, spowoduje niepotrzebny ból emocjonalny i sprawi, że będziesz żałować tego, co powiedziałeś.

Unikaj używania tych negatywnych słów, a przekonasz się, że Twoje argumenty zostaną rozwiązane znacznie szybciej. Nikt nie jest doskonały, więc czasami możesz popełniać błędy, ale pracuj dalej i unikaj tego rodzaju negatywności.

Czasami ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że mówią krzywdzące rzeczy. Jeśli powiesz którykolwiek z negatywnych komentarzy na tej liście lub coś podobnego, odkładasz pozytywne nastawienie. Unikaj tego, aby nie zniszczyć nieodwracalnie relacji, raniąc innych.