15 najbardziej majestatycznych jaskiń na świecie

0
1034

Te wspaniałe jaskinie nie są częścią jakiegoś bajkowego świata lub horroru – można je znaleźć w najodleglejszych zakątkach świata w Azji, Ameryce Północnej i Europie.

Niektóre z tych jaskiń powstają, gdy woda przesiąka przez szczeliny w wapiennych skałach. Skała wapienna rozpuszcza się stopniowo w wodzie, tworząc pęknięcia i otwory. Przez miliony lat te otwory i wapień pozostawiony przez kapiącą wodę mogą tworzyć majestatyczne jaskinie, które tu widzisz.

Inne jaskinie powstały przez miliony lat, stopniowo niszczone przez jezioro lub wodę morską.

Chociaż niektóre jaskinie są otwarte dla turystów, na przykład jaskinia Phraya Nakhon w Tajlandii, większość z nich jest otwarta tylko dla ekstremalnych poszukiwaczy przygód, którzy muszą zdobyć przepustki z wyprzedzeniem.

Jak widać na poniższych zdjęciach, ludzie, którzy mają okazję zbadać te naturalne piękno, są wyposażeni w specjalny sprzęt.

Na nasze szczęście do prawie wszystkich wypraw do jaskiń dołączają profesjonalni fotografowie. Ich cenne sesje zdjęciowe pozwalają nam poznać tajemnicze miejsca na Ziemi, które nie zostały jeszcze dotknięte przez ludzkość.

1. Sơn Đoòng, Wietnam

Jaskinia Sơn Đoòng w Wietnamie jest największą obecnie znaną jaskinią na świecie. Jest pełna niezliczonych cudów, w tym izolowanych ekosystemów, systemów pogodowych i formacji geologicznych.

Czytaj: HANG SON DOONG – NAJWIĘKSZA I NAJPIĘKNIEJSZA JASKINIA NA ŚWIECIE!

2. Jaskinia lodowa w pobliżu wulkanu Mutnovsky, Rosja

Takie jaskinie lodowe powstają w lodowcach otaczających wulkan Mutnovsky w Rosji. Niektóre z nich są utworzone przez otwory wentylacyjne, które uwalniają wulkaniczne ciepło i gazy zwane fumarolami.

3. Kryształowa Jaskinia, Meksyk

Kryształowa Jaskinia Naica w Meksyku jest domem dla jednych z największych kryształów, jakie kiedykolwiek widzieliście. Jaskinia Kryształowa, w której znajdują się te kryształy, jest zamknięta dla publiczności ze względu na jej głębokość, ciepło i inne problemy. Jednak wiele zdjęć zostało zrobionych w celu udokumentowania tej monumentalnej kryształowej jaskini.

4. Jaskinie lodowe pod lodowcem Vatnajokull, Islandia

Ta jaskinia znajduje się pod islandzkim lodowcem Vatnajokull, największym lodowcem w Europie. Takie jaskinie powstają z powodu topnienia lodowatych wód lodowych, ale mogą być niebezpieczne, ponieważ lodowce nieustannie pękają i zmieniają się.

5. Jaskinie Batu, Malezja

Z jaskiń Batu w Malezji korzystali zarówno angielscy i chińscy osadnicy, jak i rdzenni mieszkańcy Temuanu. Teraz jaskinia jest wypełniona posągami i jest otwarta dla zwiedzających.

6. Jaskinia Mendenhall Glacier, USA

Ta lodowa jaskinia jest częścią lodowca Mendenhall w pobliżu Juneau na Alasce. Spektakularna jaskinia została wykuta z lodowca przez stopienie wody lodowej. Ze względu na ciągle zmieniające się warunki na lodowcach nie jest jasne, czy ta jaskinia będzie jeszcze długo istnieć.

7. Jaskinia w Algarve, Portugalia

Region Algarve w Portugalii, w którym znajduje się ta jaskinia, jest podatny na różne formacje nadmorskie ze względu na względną rozpuszczalność skały w wodzie. Ta konkretna jaskinia w pobliżu Lagos jest dostępna tylko przez wodę.

8. Jaskinia Waitomo Glowworms, Nowa Zelandia

Jaskinie Waitomo Glowworm w Nowej Zelandii są domem dla wyjątkowego owada – robaczka świętojańskiego. Owad ten wisi, tworząc błyszczące jedwabiste pasma na suficie jaskini i świeci, aby przyciągnąć niczego nie podejrzewającą ofiarę.

9. Jaskinia Tham Lod, Tajlandia

Rzeka Nam Lang płynie przez jaskinię Tham Lod w północnej Tajlandii. Jaskinia jest wypełniona pięknymi stalaktytami i stalagmitami i jest domem dla setek tysięcy ptaków jerzyków z Pacyfiku, które przystosowały się do spędzania części życia w jaskiniach.

10. Jaskinia Kyaut Sae, Mjanma

Niewiele wiadomo o tej jaskini Kyaut Sae w Mjanma, poza tym, że wnętrze zostało przystosowane jako świątynia buddyjska.

11. Marmurowe Jaskinie w Chile, Patagonia

Marmurowe jaskinie w Chile są znane ze spektakularnych odbić, które turkusowa woda rzuca na biały marmurowy sufit jaskini. Najbardziej znane z nich to Marmurowa Kaplica i Marmurowa Kate­dra ze względu na ich piękne i łukowate formy.

12. Kanion Antylopy, USA

Kanion Antylopy w Arizonie został wyrzeźbiony przez miliony lat wskutek wymywania piaskowca przez powodzie błyskawiczne, dlatego ściany wyglądają tak gładko i płynnie. W sezonie monsunowym na pustyni mogą wystąpić niebezpieczne powodzie bez ostrzeżenia przed deszczami. Te błyskawiczne powodzie pochłonęły życie wielu nieostrożnych turystów.

13. Jaskinia Phraya Nakhon, Tajlandia

Jaskinia Phraya Nakhon w Tajlandii była historycznie popularnym miejscem odwiedzania lokalnych królów ze względu na oświetlenie zawalonych dachów. Pawilon w centrum został zbudowany na wizytę króla Chulalongkorna w 1890 roku.

14.  Jaskinie Ellison’s, USA

To jest fantastyczna jaskinia, część Ellison’s Cave w Georgia, USA. Jest popularną atrakcją dla jaskiniowców – tych, którzy lubią zjeżdżać po pionowych podziemnych kroplach.

15. Jaskinia Reed Flute, Chiny

Trzcinowa jaskinia w Guangxi w Chinach jest odwiedzana przez turystów od co najmniej 1200 lat. Jaskinia jest domem dla spektakularnego szeregu stalagmitów i stalaktytów. Nazwa pochodzi od trzciny, która rośnie u ujścia, którą można przerobić na flety.

Źródło

Czytaj: Odkryj inny wszechświat w największej jaskini świata