15 niesamowitych rzeźb, które przeciwstawiają się grawitacji

0
334

15 niesamowitych rzeźb, które przeciwstawiają się grawitacji i sprawią, że Twój umysł oszaleje.

Legendarny francuski malarz i rzeźbiarz Edgar Degas (1834 – 1917) stwierdził kiedyś: „Sztuka nie jest tym, co widzisz, ale tym, co sprawiasz, że inni widzą”. Poza tym, co potrafią dostrzec nasze oczy, jest sztuką. Nasze uprzedzenia i przekonania są przez to podważane i poruszane. Wiele rzeczy niemożliwych stało się wykonalnych dzięki sztuce. Iluzjonista musi wpływać na skłonności mózgu do formułowania założeń dotyczących jego otoczenia, aby skutecznie wykorzystywać wskazówki, których ludzie używają do zrozumienia otoczenia.

W związku z tym dzisiejszy artykuł zawiera zestaw kłopotliwych rzeźb z całego świata, które wydają się przeciwstawiać nauce. Rzeźby te zostały wykonane przez wielkich rzemieślników i są przykładem twórczego potencjału intelektu i zdolności artysty do kwestionowania konwencjonalnej mądrości. Przewiń w dół, aby zobaczyć wybrane rzeźby, które przeciwstawiają się grawitacji.

1. Rzeźba Michaela Jonesa

Źródło: Twitter

Zarówno brąz Sir Michaela Jonesa w Eden Park, jak i brąz Sir Colina Meads w Te Kuiti zostały stworzone przez Natalie Stamilla. Jest artystką współczesną w Auckland, w Nowej Zelandii.

2. „Les Voyageurs” Bruno Catalano w Marsylii

Źródło: Twitter
Źródło: Twitter
Źródło: Twitter

Zdumiewające, wyjątkowe dzieło francuskiego artysty Bruno Catalano, kolekcja surrealistycznych rzeźb z brązu, znanych jako „Les Voyageurs” („Podróżnicy”), jest wystawiana w porcie w Marsylii od 2013 roku. Dziesięć rzeźb jest naturalnej wielkości i przedstawia ludzi robotników, którym brakuje kluczowych części. Delikatne wsparcie prac, które nadaje im dziwaczny i eteryczny wygląd, sprawia, że są tak uderzające. Na oficjalnej stronie Bruno Catalano można obejrzeć kolejne rzeźby z serii „Podróżnicy”.

Czytaj: Pary Rąk wynurzających się z Canal Grande w Wenecji!

3. Okno Leandro Erlicha z drabiną – za późno na pomoc

4. Siła natury Lorenzo Quinna

Źródło: Twitter

Lorenzo Quinn stworzył serię rzeźb zatytułowanych The Force of Nature, które przedstawiają kobietę używającą kawałka tkaniny do obracania ziemi wokół własnej osi. Kobieta, która prawdopodobnie jest Matką Naturą, zostaje brutalnie zmuszona do rzucenia za siebie ubrań i włosów przez podmuch wiatru. Każdy element emituje silne wrażenie ruchu i oszałamiająco balansuje między sferą ziemską a jej podróżnikiem.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

5. „Infra gravity” 2017-20182017-2018

Źródło: Instagram

6. Unoszący się kamień Smaban Abbas

7. Drutowe wróżki Robina Wighta

Czytaj: Spektakularne wróżki trzymające dmuchawce

8. Równoważące rzeźby Jerzego Kędziory

Źródło: jerzykedziora

9. „Monte-Meubles L’ultime Déménagement” autorstwa Leandro Erlicha

Źródło: Twitter

10. „Dziewice z Apeldoorn” Elisabet Stienstra

Źródło: Elisabet Stienstra

Holenderska artystka Elisabet Stienstra stworzyła Dziewice z Apeldoorn, serię trzech brązowych posągów dziewcząt, które wydają się unosić nad parkiem. Oglądane razem, rzeźby z brązu wydają się niemal sekwencyjną serią dziewczyny przewracającej się we śnie. Prace naprawdę wydają się unosić nad ziemią. Są oszałamiające.

11. „Wurf VI” autorstwa Anny Borgman i Candy Lenk

Źródło: borgmanlenk

Artystki Anna Borgman i Candy Lenk posługują się metaforą rzutu kamieniem i „rzucają” kamienną abstrakcję wielkości 2,5 m w kierunku wieżowca mieszkalnego. Scena zamarza tuż przed uderzeniem na 25 m wysokości. Kolos unosi się przed fasadą. To moment, w którym katastrofa wydaje się nieunikniona, a ból jest już wyczuwalny – moment równowagi między przed i po – moment perypetii, wielki zwrot dramatu, w którym nagle kręci się szczęście. Instalacja artystyczna opowiada o dzikiej sile i szybkości, które spotykają się z nieruchomą, surową, geometryczną, racjonalną tektoniką budynku. Kamień jest niejednoznaczny w swojej formie i pochodzeniu, uderza w dom, dom, który znamy równie dobrze jak własne ciało.

12. „Albedo” autorstwa Emila Alzamory

Źródło: Twitter

13. Rzeźby samochodowe Gerry’ego Judaha

Źródło : judah

Brytyjski artysta i projektant Gerry Judah stworzył rzeźbę, aby uczcić samochód Aston Martin DBR1 na Goodwood Festival of Speed.

„Przedstawiamy jednego, doskonałego Astona Martina DBR1, klasyczny brytyjski wyścigowy zielony samochód sportowy, który odlatuje w niebo” – wyjaśnił Judah.

Jeden z najbardziej znanych samochodów wyścigowych lat 50. Aston Martin DBR1 został wyprodukowany po raz pierwszy w 1954 roku i był zwycięzcą 24-godzinnego wyścigu Le Mans w 1959 roku.

DBR1 prowadzony przez brytyjskiego kierowcę Formuły 1 Stirlinga Mossa został zakupiony za 17,5 miliona funtów w 2018 roku, co czyni go najdroższym brytyjskim samochodem, jaki kiedykolwiek sprzedano.

14. Kawowy pocałunek Johnsona Tsanga

Źródło: johnsontsang

15. Menashe Kadishman’s Suspended

Źródło: artsy

Dwie proste formy Menashe Kadishman’s Suspended łączą się w sprzeczną z grawitacją równowagę, która przeczy oczekiwaniom. Widziana z daleka, na jednym z dwóch sąsiednich szczytów wzgórz, balansowanie rzeźby jest zaskakujące. Patrząc z bliska, widać masowość konstrukcji stalowej, a jej konstrukcyjną wykonalność jeszcze trudniej pojąć. Bez widocznych dowodów inżynierii podtrzymującej rzeźbę, Suspended skłania do kontemplacji relacji między jej dwoma połączonymi, wysokimi masami, w połączeniu z pytaniami o to, co znajduje się pod ziemią. Bogata i zardzewiała patyna zwietrzałej stali owija surowe geometryczne kształty w skóropodobną powłokę.