15 pachnących roślin, które sprawią, że Twój dom będzie ładnie pachniał

0
216
Rośliny w domu - które warto mieć i dlaczego? Zdjęcie: pl.freepik.com

15 pachnących roślin domowych, które sprawią, że Twój dom będzie pachniał i wyglądał pięknie.

To wspaniały sposób na wprowadzenie aromaterapii i atmosfery do domu.

Rośliny doniczkowe są znane ze swojego estetycznego wyglądu, ale mogą wnieść do naszych domów coś więcej niż tylko piękny widok. Na przykład kwitnące rośliny i zioła o właściwościach zapachowych mogą poprawić nasze życie, sprawiając, że nasze domy pachną przyjemnie i zachęcająco. Niektóre z nich można również wykorzystać do dodania smaku i intensywności potrawom, które jemy.

Oto 15 pachnących roślin domowych, które sprawią, że Twój dom będzie pachniał i wyglądał pięknie.

Ostrzeżenie!

Niektóre rośliny z tej listy są toksyczne dla zwierząt domowych.

1. Jaśmin

Zdjęcie: Pixabay

Bogaty kwiatowy zapach jaśminu sprawia, że jest to doskonały wybór do wszystkiego, od herbaty po świece zapachowe. Istnieje około 200 różnych gatunków krzewów i winorośli, ale nie wszystkie są pachnące. Po zakwitnięciu kwiatów należy przyciąć lub wytrenować gałęzie, ponieważ mają tendencję do rozprzestrzeniania się. Jaśmin jest dość łatwy w uprawie, ale najlepiej radzi sobie z dużą ilością wody i światła słonecznego.

Upewnij się, że gleba jest zawsze wilgotna, ale dobrze przepuszczalna, i umieść jaśmin w słonecznym miejscu, najlepiej z ekspozycją południową. Może potrzebować czegoś w rodzaju kraty, gdy się powiększy. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 23℃, ponieważ jaśmin lubi chłodne krążące powietrze.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: Dużo słońca.
 2. Woda: Dużo wody.
 3. Gleba: przepuszczalna, gliniasta.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: nietoksyczny dla kotów i psów.

2. Lawenda

Zdjęcie: pl.freepik.com

Zapach lawendy jest znany ze swojego uspokajającego działania i całorocznego zapachu. Rośliny te nie wymagają wiele pielęgnacji, więc każde miejsce, w którym nie ma nadmiernej wilgoci, jest dla nich odpowiednie, o ile jest pełne słońce. Idealne jest okno wychodzące na południe z co najmniej 3 do 4 godzinami światła słonecznego.

Czytaj: Jak zrobić lawendową lemoniadę, aby pozbyć się bólu głowy i niepokoju

Obracaj doniczkę co tydzień, aby uzyskać równomierny wzrost. Idealna temperatura wewnętrzna od wiosny do jesieni wynosi 10℃ w nocy i 22℃ w ciągu dnia. Zimą lawenda preferuje jeszcze chłodniejszą temperaturę – 8℃ w nocy, 19℃ w ciągu dnia. Łodygi można przyciąć po kwitnieniu rośliny, aby pobudzić nowy wzrost.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: Dużo słońca.
 2. Woda: Podlewaj tylko wtedy, gdy gleba jest sucha.
 3. Gleba: Dobrze przepuszczalna.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: Toksyczne dla kotów i psów.

3. Kalamondin (Citrofortunella microcarpa)

Zdjęcie: pl.freepik.com

Kalamondin ma cytrusowy subtelny zapach. Rozwija się w dobrze oświetlonych miejscach i można go przenosić na zewnątrz w ciepłe, słoneczne dni. Ta karłowa odmiana kwitnie przez cały rok i dobrze radzi sobie w uprawie w pojemnikach. Zacznij od pojemnika o średnicy 16 cm, aż rośliny osiągną wiek od 3 do 4 lat, a następnie przejdź do pojemnika o średnicy 21 cm. Zawsze używaj doniczki z otworem drenażowym, aby zapobiec gniciu korzeni. Kluczem jest odpowiednie podlewanie: nie przelewaj, ale też nie pozwól, aby wyschła, ponieważ spowoduje to opadanie liści.

Czytaj: Zaliczysz się do grona szczęśliwców, jeśli w Twoim ogrodzie wyrośnie ta roślina!

Będziesz musiał ręcznie zapylić swoją roślinę, aby uruchomić produkcję owoców. To nie jest trudne. Po prostu przetrzyj małym suchym pędzlem środek każdego kwiatka i przesuwaj pędzelek od kwiatka do kwiatka; ta czynność imituje pszczołę. Pomarańcze są trwałe po wyrośnięciu, więc nie musisz się spieszyć ze zbiorami. Są jadalne dla ludzi.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: Dużo słońca.
 2. Podlewanie: Podlewaj rzadko, gdy gleba jest sucha.
 3. Gleba: dobrze osuszona, w razie potrzeby dodaj nawóz.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: Toksyczne dla kotów i psów.

4. Eukaliptus

Zdjęcie: istockphoto.com

Ta roślina o drzewnym, orzeźwiającym zapachu występuje w ponad 700 różnych gatunkach. W naturze mogą dorastać do 9 metrów wysokości, ale w pomieszczeniach będą dobrze sobie radzić na przestronnych i bardzo nasłonecznionych obszarach – najlepiej w miejscach, które otrzymują od 8 do 10 godzin słońca dziennie. Po zadomowieniu są odporne na suszę, więc pozwól roślinie całkowicie wyschnąć między podlewaniami i upewnij się, że w doniczce jest dużo otworów do drenażu. Nawozić wiosną co kilka tygodni. Eukaliptus szybko rośnie, więc nie wahaj się przycinać i kształtować.

Czytaj: Tęczowy eukaliptus – jedno z najpiękniejszych drzew na świecie

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: Dużo słońca.
 2. Woda: Podlewaj umiarkowanie, ale obficie.
 3. Gleba: woli suchą glebę niż mokrą, w razie potrzeby nawozić.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: Toksyczne dla kotów i psów.

5. Mięta kędzierzawa

Zdjęcie: Facebook

Ta świeżo pachnąca bylina szybko rośnie i nie wymaga konserwacji. W rzeczywistości z sadzonek można wyhodować dodatkowe rośliny mięty. Najpopularniejszą miętą ogrodową jest mięta zielona, ale można również znaleźć odmiany, takie jak mięta jabłkowa i mięta pieprzowa. Będziesz musiał regularnie przycinać, trzymać w półcieniu i pozwolić glebie pozostać lekko wilgotną. Nawozić mniej więcej co 3 tygodnie płynnym nawozem od wiosny do późnego lata. Liście mogą być używane na wiele sposobów, świeże lub suszone.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: półcień, światło pośrednie.
 2. Woda: Utrzymuj wilgotność gleby.
 3. Gleba: Preferuje gleby lekko kwaśne.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: Toksyczne dla kotów i psów.

6. Rozmaryn

Zdjęcie: pl.freepik.com

Choć technicznie część rodziny mięt, rośliny rozmarynu mają wyraźny korzenny zapach. To obfita, mocna roślina, która rośnie obficie przy minimalnym wysiłku. Tak długo, jak chronisz ją przed przeciągami, od czasu do czasu przycinasz, umieszczasz w południowym oknie i nie przelewasz, możesz w zasadzie zostawić ją w spokoju.

Można się nim delektować ze względu na jego zapach lub stosować jako zioło przyprawowe w dowolnej liczbie potraw. Roślina uprawiana w ciepłych warunkach kwitnie przez cały rok. Idealna temperatura wewnętrzna rozmarynu waha się od 13 do 27℃. Wszystko poniżej -1℃ zabije roślinę.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: Dużo słońca.
 2. Woda: Podlewać tylko po wyschnięciu.
 3. Gleba: Najlepiej radzi sobie w bogatej w składniki odżywcze, dobrze przepuszczalnej glebie.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: nietoksyczny dla kotów i psów.

7. Pelargonia pachnąca

Zdjęcie: pl.freepik.com

Pelargonie mają delikatny, ziemisty zapach, który nie przytłacza w pomieszczeniu. Istnieją odmiany, które pachną jak kokosy, limonki, a nawet róże, a kwiaty występują w wielu kolorach. Pięknie prezentują się w każdej doniczce, a w zamian wymagają jedynie nasłonecznionego parapetu. Usuń wszystkie martwe lub zwiędłe części, aby umożliwić nowy wzrost. Zarówno liście, jak i kwiaty są jadalne dla ludzi. Uważaj, aby nie przenawozić, ponieważ powoduje to, że rośliny stają się długonogie. Przytnij je z powrotem, aby zwiększyć krzaczastość.

Czytaj: Czy w sypialni powinny znajdować się rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze?

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: Rozwija się w bezpośrednim, pełnym słońcu.
 2. Woda: Wyjątkowo odporna na suszę, nie przelewaj.
 3. Gleba: Lekko kwaśna, niezbyt wilgotna.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: Toksyczne dla kotów i psów

8. Gardenia

Zdjęcie: pl.freepik.com

Ten wiecznie zielony krzew ma eleganckie białe kwiaty i delikatny zapach podobny do jaśminu. Gardenie mogą stanowić wyzwanie, nawet jeśli są uprawiane na zewnątrz, więc uzyskanie odpowiedniej równowagi między słońcem, wodą i temperaturą, aby mogły się rozwijać, może zająć trochę czasu. Nie radzą sobie dobrze, jeśli są zbyt często przemieszczane, więc wybierz jedno miejsce, najlepiej z pewną wilgotnością, i trzymaj je tam przez cały czas. Uważaj na szkodniki na liściach i usuwaj wszelkie kwiaty, gdy staną się brązowe.

Lubią niższe temperatury otoczenia, około 18℃ w ciągu dnia i 13℃ w nocy oraz mniej więcej pół dnia światła słonecznego. Wyzwania pojawiają się w miesiącach zimowych, kiedy powietrze w pomieszczeniach wysycha. Utrzymuj wilgotność gardenii, grupując rośliny razem, spryskując liście wodą wczesnym rankiem i uruchamiając nawilżacz. Trzymaj je z dala od przeciągów i nigdy nie umieszczaj ich w pobliżu otworów wentylacyjnych z gorącym powietrzem.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: potrzebuje światła słonecznego, ale nie przegrzewaj tej rośliny, nie zakwitnie, jeśli będzie w zbyt dużym cieniu.
 2. Woda: Utrzymuj wilgotność gleby, uważaj, aby nie przelać.
 3. Gleba: Preferuje gleby lekko kwaśne, w cieplejszych miesiącach nawozić.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: Toksyczne dla kotów i psów

9. Hiacynt

Zdjęcie: pl.freepik.com

Jak na tak delikatny kwiat, zapach hiacyntu może być dość intensywny. Aby wyhodować je w pomieszczeniu, musisz najpierw „wymusić” je z cebul. Wyłóż płytkie naczynie wodą i kamieniami i trzymaj cebulki w ciemności przez kilka miesięcy. Gdy korzenie się utrzymają, umieść je w częściowym lub pełnym słońcu. Lubią jasne, chłodne i przewiewne przestrzenie, z dala od źródeł ciepła; zapewni to, że będą rosły powoli i nie przewrócą się, gdy przybiorą wysokość. Wraz ze smukłymi zielonymi łodygami kolorowe kwiaty osiągają wysokość około 30 cm.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: Częściowe do pełnego słońca.
 2. Woda: Podlewaj regularnie, nie dopuszczaj do wyschnięcia cebulek.
 3. Gleba: Wybierz dobrej jakości mieszankę doniczkową; do drenażu można dodać kamienie i żwir.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: Toksyczne dla kotów i psów.

10. Miniaturowe róże

Zdjęcie: pl.freepik.com

Istnieją setki odmian miniaturowych róż. Kwitną kilka razy w roku, pod warunkiem, że są przycinane i mają dużo słońca. Typy ciągnące się lub rozciągające mogą wymagać kratki wewnętrznej. Upewnij się, że ich gleba jest lekko kwaśna i bogata w składniki odżywcze. Lubią wilgotność 40-50%, więc rozważ uruchomienie nawilżacza, jeśli pąki kurczą się przed otwarciem.

Chociaż dobrze sprawdzają się w pojemnikach i doniczkach, lepiej radzą sobie jako „tymczasowe” rośliny doniczkowe. Aby uzyskać optymalny wzrost i siłę kwitnienia, lepiej sadzić je na wolnym powietrzu, a w międzyczasie ciesz się nimi w domu. Należy pamiętać, że te róże mają kolce, które mogą stanowić problem dla małych dzieci lub zwierząt domowych.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: Umieść w miejscu w pełni nasłonecznionym, ale niezbyt gorącym.
 2. Woda: Obficie podlać, pozwolić na odpowiedni drenaż.
 3. Gleba: Nawozić wiosną, nie dopuszczając do nadmiernego rozmoknięcia korzeni.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: nietoksyczna dla kotów i psów.

11. Melisa lekarska

Zdjęcie: pl.freepik.com

To cytrynowe zioło jest jasnym, pachnącym czystością dodatkiem do Twojego domu. Popularne ze względu na wbudowany środek odstraszający owady, cytronelal, możesz natrzeć liście na skórze i zabrać ze sobą zapach. Tak długo, jak ma co najmniej pięć godzin światła słonecznego, melisa łatwo rośnie w krzaczastych kępach przy minimalnej pielęgnacji i nawożeniu. Obracaj je okresowo, aby chronić liście przed poparzeniem na słońcu. W cieplejszych porach roku można ją przenosić na zewnątrz, gdzie będzie przyciągała pszczoły i odstraszała owady.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: potrzebuje dużo, bezpośredniego słońca.
 2. Woda: Podlewaj codziennie, unikaj rozmoknięcia gleby.
 3. Gleba: Utrzymuj dobry drenaż, w razie potrzeby dodaj bogaty kompost.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: nietoksyczna dla kotów i psów.

12. Plumeria

Zdjęcie: pl.freepik.com

Plumeria, która pochodzi z Hawajów, ma tropikalny zapach, który z pewnością przywołuje obrazy życia na wyspie. To wysokie, chude drzewo, które nie toleruje zimna, dlatego preferowane jest pomieszczenie z południowym światłem. Niektórzy właściciele posuwają się nawet do przenoszenia roślin w ciągu dnia, aby zapewnić maksymalne nasłonecznienie. Temperatura wewnętrzna od 18 do 27℃ jest idealna. W chłodniejszych miesiącach zmniejsz podlewanie i pozwól roślinie przejść w stan spoczynku. Kwiaty, które mogą być różowe, żółte lub białe, są piękne, gdy są używane jadalny dodatek.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: Wymaga pełnego słońca, preferowane pokoje od strony południowej.
 2. Podlewanie: Podlewaj obficie, pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami.
 3. Gleba: Preferuje luźną, bogatą glebę, nawozić między okresami spoczynku.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt domowych: Toksyczność dla kotów i psów jest nieznana, dlatego należy zachować ostrożność.

13. Bazylia pospolita

Zdjęcie: pl.freepik.com

Uprawa słodkiej bazylii w pomieszczeniu sprawi, że każda przestrzeń będzie pachnieć jak dobrze działająca restauracja. Jej duże, bujne, zielone liście można zbierać do potraw kulinarnych, od zup po sosy, pizze i sałatki. Inne odmiany to tajska bazylia, cytryna i cynamon. Podlewaj regularnie i upewnij się, że Twoja roślina ma pełne poranne słońce bez zbytniego ciepła. Unikaj przeciągów. Gdy zakwitnie, traci smak i zaczyna obumierać, więc często zbieraj liście.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: Częściowe do pełnego słońca.
 2. Woda: Podlewaj co tydzień, więcej w zależności od ilości światła słonecznego.
 3. Gleba: Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: nietoksyczna dla kotów i psów.

14. Wończa pachnąca

Zdjęcie: Facebook

Herbaciane drzewa oliwne występują w około 15 różnych gatunkach, a ich owocowy zapach porównuje się do brzoskwiń i moreli. Ten konkretny gatunek jest najbardziej pachnący ze wszystkich i kwitnie dwa razy w roku. Ważne jest, aby podlewać ją powoli, upewniając się, że gleba pozostaje dobrze osuszona. Drzewa herbaciane nie wymagają przycinania i dobrze sobie radzą jako drzewa doniczkowe o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych. Pozwól na co najmniej cztery godziny bezpośredniego słońca. Należy jednak pamiętać, że rośliny te najlepiej rozwijają się na zewnątrz i mogą nie kwitnąć w domu.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: Dużo słońca.
 2. Woda: Podlewaj regularnie, utrzymuj wilgotność.
 3. Gleba: Utrzymuj glebę dobrze osuszoną, w razie potrzeby nawoź.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt domowych: Toksyczność dla kotów i psów jest nieznana, dlatego należy zachować ostrożność.

15. Narcyz trąbkowy

Zdjęcie: Pixabay

Dzięki waniliowemu zapachowi i radosnej kolorystyce żonkile reprezentują esencję wiosny. Członek rodziny amarylisów, istnieje ponad 13 000 rodzajów żonkili. W przypadku doniczek w pomieszczeniach ich cebulki należy pozostawić w ciemnym, chłodnym miejscu, zanim ukorzenią się i wyrosną. Zgrupuj od 3 do 5 cebul w doniczce, a jeśli posadzisz je we wrześniu, prawdopodobnie pojawią się na Boże Narodzenie. Mogą potrzebować wsparcia, aby zapobiec przewróceniu się. Kwiaty żonkila utrzymują się przez kilka tygodni, ale gdy kwiaty opadną, nie zakwitną ponownie.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji:

 1. Światło: Pozwól na pełne słońce, ale półcień jest w porządku.
 2. Woda: Trzymaj wodę w pojemniku, uważaj na rozmokłe korzenie.
 3. Gleba: Najlepsza jest luźna ziemia doniczkowa; kamienie i żwir mogą pomóc w drenażu.
 4. Bezpieczeństwo zwierząt: Toksyczne dla kotów i psów