15 pięknych damskich imion, które kiedyś były popularne, a dzisiaj zostały zapomniane.

0
985

Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Nasze dziecko będzie je słyszeć przez całe życie i pragniemy, aby przynosiło jej dumę. Rodzice wybierając imię dla dziecka, kierują się rodzinną tradycją lub odwrotnie – panującą modą. Czasami dopasowują imię do daty urodzenia, wierząc w to, że imię plus znak zodiaku musi się dobrze wiązać. 

Czasami sugerujemy się modą, niektóre imiona jak Zosia czy Zuzia wracają do łask. Inne z kolei przemijają i już nigdy do nich nie wracamy, a szkoda, bo imię po babci może być również piękne.

W Polsce mamy tysiące pięknych imion. Niestety panująca moda sprawia, że dawne imiona zostały zapomniane. Pośród naszych babć można jeszcze odnaleźć kobiety noszące takie imiona, jednak współcześnie są rzadko nadawane. Aktualnie nie cieszą się zbyt dużą popularnością, a szkoda, ponieważ to piękne imiona. O jakich mowa? Zobaczcie poniżej.

Helena

Helena to imię pochodzenia greckiego, od słów hele (blask), helane (pochodnia) lub selene (księżyc). Zresztą, kto nie słyszał historii o Helenie Trojańskiej?

Aniela

Imię Aniela to spolszczenie włoskiego imienia Angela. Łacińskie słowo „angelus” oznacza anioła i posłańca.

Ewa

Imię Ewa znane jest przede wszystkim z Biblii – według Pisma Świętego nosiła je pierwsza kobieta. Imię pochodzi z języka hebrajskiego. „Hawwa” znaczy „dająca życie”, „matka”.

Florentyna

Imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od słowa „florus”, czyli kwitnący. Żeński odpowiednik imienia Florentyn.

Balbina

Imię, którego męski odpowiednik oznacza „jąkałę”.

Konstancja

Konstancja to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, odpowiednik męskich imion Konstanty i Konstancjusz. Wszystkie wywodzą się od pospolitego słowa „constans” – stały, niezmienny, prawidłowy.

Waleria

Jest to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Valens – znaczy: mocny, silny, zdrowy.

Nadzieja

Jedna z trzech cnót, obok wiary i miłości. Imię Nadzieja ma pochodzenie grecko-łacińskie i wywodzi się ze słów mających to samo znaczenie.

Matylda

Matylda to imię żeńskie pochodzenia starogermańskiego. Wywodzi się od słów macht (siła, władza) i hiltia (walka). Oznacza kobietę silną i odważną w walce.

Liliana

Liliana to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od słowa lilium (lilia). Określa ono kobietę piękną, czystą, białą jak kwiat lilii.

Oktawia

Jest to żeńska forma imienia Oktawian, a oznacza: „ósme dziecko”. W Polsce imię to pojawiło się w XIX wieku.

Apolonia

Imię pochodzenia greckiego, wywodzące się od imienia starożytnego boga Apolla; znaczy dosłownie tyle co „poświęcona Apollowi”.

Rozalia

Rozalia to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Prawdopodobnie powstało od słów rosa (róża) i lilium (lilia).

Regina

Regina to imię żeńskie pochodzące od łacińskiego słowa regina (królowa) i oznacza kobietę dumną i wyniosłą jak królowa.

Wanda

Imię Wanda wiąże się nierozerwalnie z legendą poświęconą córce Kraka, która „nie chciała Niemca”. Każde dziecko w Polsce wie, że Wanda była krakowską księżniczką, „co nie chciała Niemca” i wolała skoczyć do Wisły, niż oddać rękę i władzę cudzoziemskiemu najeźdźcy. Tyle mówi średniowieczna legenda.

PRZECZYTAJ TAKŻE: WAŻNE CYTATY NA TEMAT ZDROWIA I SZCZĘŚCIA CZŁOWIEKA – f7dobry.com

Zdjęcie główne: pixabay.com