1500-letnie szkielety kochanków znalezione na cmentarzu

0
385

1500-letnie szkielety kochanków znalezione na chińskim cmentarzu.

Wiele par, przygotowując się do końca życia, rozważa opcje, takie jak zakup sąsiednich działek i wpisywanie słodkich napisów na wspólnym nagrobku.

Niedawne odkrycie na starożytnym cmentarzu w północnych Chinach sugeruje, że pragnienie bycia razem na zawsze nie jest nowoczesnym wynalazkiem.

Jak opisano w Międzynarodowym Dzienniku Osteoarcheologii, naukowcy prowadzący wykopaliska na 1500-letnim cmentarzu w mieście Datong w prowincji Shanxi odkryli bezprecedensowy przejaw miłości – szkieletową parę splecioną w ciasnym uścisku, która trwała przez wiele stuleci.

Wykopywany starożytny cmentarz został po raz pierwszy odkryty dzięki miejskiemu projektowi budowlanemu. Około 600 powszechnych pochówków należy do Xianbei (w szczególności Tuoba), koczowniczej populacji, która ostatecznie zasymilowała się z chińską kulturą Han w V i VI wieku.

Tuoba założyli północną dynastię Wei w północnych Chinach, od której epoka znana jako okres Północnej Wei (386-534 n.e.) wzięła swoją nazwę. Władcy Wei przyjęli buddyzm i zbudowali państwo administracyjne.

Pochówki odkryte w Datong zawierały kilka par pochowanych razem. Jednak znaleziono tylko jednego mężczyznę i kobietę przytulonych do siebie.

Jego ramię leży pod nią, a ona opiera głowę na jego ramieniu. Badacz biorący udział w badaniu, Qian Wang, powiedział Live Science: „To pierwsza para znaleziona w pełnym miłości uścisku w Chinach”. Zespół postanowił pozostawić splecione szkielety pary.

Czytaj: Szkieletowy Giger bar w Szwajcarii

Kolejnym intrygującym szczegółem odnotowanym przez badaczy jest to, że kobieta nosiła prostą opaskę na palcu serdecznym lewej dłoni. Obrączki ślubne nie były wówczas tradycyjne. Jednak naukowcy zastanawiają się, czy celowe włączenie pierścienia do pochówku oznacza więź pary.

Pierścień znaleziony na palcu kobiety. (Qian Wang)

Wydaje się, że obie osoby zmarły przed 40 rokiem życia. Mężczyzna prawdopodobnie zmarł między 29 a 35 rokiem życia i ma widoczne obrażenia ręki i palca. Kobieta nie wykazuje żadnych obrażeń i prawdopodobnie zmarła między 35 a 40 rokiem życia.

Naukowcy spekulują, że para mogła umrzeć razem z powodu choroby. Możliwe też, że mężczyzna zmarł z powodu odniesionych obrażeń.

Czytaj: Nowy cmentarz komunalny we Wrocławiu pomieści 87 tys. grobów

Współautor artykułu, profesor Qun Zhang, powiedział South China Morning Post,: „W erze Wei Północnej buddyzm był spopularyzowany, a koncepcje życia pozagrobowego ludzi stały się bardziej obfite”. Być może dwoje kochanków wyobrażało sobie wspólną podróż. Tematyka miłości była już wówczas ważna w chińskiej literaturze i kulturze. Jednak obserwowanie tego, co autorzy nazywają „bezpośrednią materializacją miłości”, jest dość rzadkie i budujące serce, nawet wieki później.

Na północnym chińskim cmentarzu badacze odkryli parę 1500-letnich szkieletów. Mężczyzna i kobietą tulą się do siebie. Musieli się bardzo kochać.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ilustracja przedstawiająca zakochanych nałożona na zdjęcie miejsca pochówku.
(Zdjęcie: Zhang et al./Międzynarodowy Dziennik Osteoarcheologii)