16 rzeczy, które Twoje paznokcie mogą powiedzieć o Twoim zdrowiu

0
716

W dzisiejszych czasach paznokcie są w większości uważane za czysto estetyczną cechę naszego ciała. W rzeczywistości szacuje się, że światowy rynek lakierów do paznokci osiągnie do 2024 roku nawet 15,55 miliarda dolarów.

Okazuje się jednak, że Twoje paznokcie mogą być nie tylko platformą współczesnego designu, ale także odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia.

Zobacz, jak dokładnie kolor, tekstura i inne cechy Twoich paznokci mogą odzwierciedlać Twoje wewnętrzne problemy zdrowotne.

Kolor Twoich paznokci

© shutterstock.com
 1. W większości przypadków żółte paznokcie wskazują na infekcję grzybiczą. Nieleczony na czas stan ten może się pogorszyć, a paznokcie mogą nawet przybrać zielonkawy odcień i kruszyć się. Inne możliwe przyczyny żółtego koloru to starzenie się, problemy z płucami spowodowane paleniem i częste używanie niskiej jakości paznokci akrylowych.
 2. Białe paznokcie z różowym paskiem na górze (lub paznokcie Terry’ego) mogą być oznaką zastoinowej niewydolności serca, niewydolności nerek, cukrzycy i niektórych problemów z wątrobą, takich jak zapalenie wątroby lub marskość. Czasami paznokcie Terry’ego mogą być również spowodowane starzeniem się.
 3. Jeśli Twoje paznokcie są wyjątkowo blade, prawdopodobnie masz niedobór składników odżywczych lub problem z krążeniem, który uniemożliwia dotarcie krwi do palców. W ciężkich przypadkach może to nawet prowadzić do anemii lub niedoboru żelaza we krwi.
 4. Ciemnoczerwone paznokcie mogą wskazywać na chorobę serca. Jeśli zaczerwienienie rozciąga się na boki paznokci i naskórka, może to być oznaką choroby autoimmunologicznej zwanej toczniem.
 5. Niebieskawe lub fioletowe paznokcie zwykle oznaczają, że Twoje ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Wśród innych możliwych przyczyn są problemy z sercem i płucami, takie jak rozedma płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli.
 6. Inne kolory paznokci mogą być oznaką różnych problemów zdrowotnych. Na przykład, jeśli Twoje paznokcie stają się brązowe, może to wskazywać na chorobę tarczycy lub problemy żywieniowe. Zabarwione na szaro paznokcie są zwykle spowodowane przyjmowaniem niektórych leków na receptę, takich jak tabletki przeciwmalaryczne.

Czytaj: Oto, co mówi o Tobie kolor Twoich paznokci

Tekstura Twoich paznokci

© shutterstock.com
 1. Kruche, rozdwajające się paznokcie są zwykle związane z niedoczynnością tarczycy, stanem, w którym tarczyca działa zbyt wolno. Suche i kruszące się paznokcie mogą również wskazywać na niedobór witamin A, C i witaminy B7 znanej również jako biotyna. Inną możliwą przyczyną tego problemu z paznokciami jest nadużywanie zmywacza do paznokci.
 2. Pionowe pręgi są zwykle normalną oznaką starzenia, podobnie jak zmarszczki na twarzy. Ale jeśli stają się bardziej widoczne w młodym wieku, może to oznaczać, że cierpisz na niedobór witaminy B12 lub magnezu.
 3. Poziome grzbiety (lub linie Beau) są zwykle wynikiem bezpośredniego urazu paznokcia. Jeśli jednak zobaczysz je na więcej niż jednym paznokciu na raz, mogą być również oznaką poważnej choroby z wysoką gorączką, takiej jak szkarlatyna lub zapalenie płuc.
 4. Wżery na paznokciach mogą wskazywać na problemy skórne, takie jak łuszczyca, egzema i zapalenie skóry. Może to być również wczesna oznaka zaburzeń tkanki łącznej, w tym zapalenia stawów, choroby, która atakuje Twoje stawy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wzrost paznokci

© shutterstock.com
 1. Paznokcie łyżeczkowate (koilonychia), zjawisko polegające na tym, że paznokcie wyglądają jak łyżka z wypukłymi krawędziami i wybrzuszonym zagłębieniem, mogą być oznaką hemochromatozy, zaburzenia, które występuje, gdy organizm wytwarza zbyt dużo żelaza. Są również związane z anemią z niedoboru żelaza, chorobami serca i słabym krążeniem krwi.
 2. Pałkowanie paznokci pojawia się, gdy opuszki palców stają się powiększone, a paznokcie zakrzywione w dół. Ten rodzaj wzrostu paznokci może być oznaką niskiego poziomu tlenu we krwi, który zwykle jest spowodowany chorobą płuc. Pałkowanie może być również związane z chorobą wątroby lub nerek, problemami z sercem, nieswoistym zapaleniem jelit i AIDS.
 3. Paznokcie oderwane od ich łożysk zwykle wskazują na nadczynność tarczycy, stan, w którym tarczyca uwalnia do organizmu zbyt wiele hormonów. Luźne paznokcie mogą również oznaczać infekcję grzybiczą, łuszczycę, słabe krążenie krwi, amyloidozę lub nadmierną ilość amyloidu białkowego w narządach i tkankach.

Czytaj: Najstarsza na świecie pianistka z Krakowa

Inne cechy paznokci

© shutterstock.com
 1. Ciemne linie pionowe rozciągające się od naskórka do czubka paznokcia mogą być oznaką czerniaka podpaznokciowego, naprawdę niebezpiecznego rodzaju raka skóry. Więc nawet jeśli te linie nie powodują bólu paznokci, lepiej udać się natychmiast do lekarza, gdy je zauważysz.
 2. Chociaż większość ludzi uważa, że białe paski (lub linie Meesa) oznaczają niedobór wapnia, to nie jest to prawda. Te białe przebarwienia na Twoich paznokciach zwykle wskazują na niezrównoważoną dietę ubogą w białko. Poza tym mogą pojawić się po epizodzie zatrucia metalami ciężkimi w wyniku niewydolności nerek.
 3. Czerwona, opuchnięta skóra wokół paznokcia zwykle wskazuje na zapalenie fałdu paznokciowego. Jeśli zapaleniu towarzyszy duży obrzęk, może to być spowodowane infekcją zwaną zanokcicą. Inne możliwe przyczyny czerwonawego fałdu paznokciowego to zaburzenia tkanki łącznej — w szczególności choroba tocznia.

Bonus: Jak zrobić własne lekarstwo na paznokcie w domu?

Pixabay

Weź 40 ml oleju jojoba, 120 ml oleju z witaminą E, 100 ml oleju z awokado, 60 ml oleju z pestek winogron i 60 ml oleju ze słodkich migdałów. Wszystko dobrze wymieszaj.

Nałóż tę miksturę na cały obszar naskórka i wmasuj w skórę wokół paznokci. Następnie wetrzyj w dłonie nadmiar oleju, jakby to był balsam do rąk. Powtarzaj procedurę tak często, jak chcesz, zwłaszcza po każdym kontakcie z wodą.

Ten domowy środek pomoże Ci odpowiednio nawilżyć paznokcie i skórki, dzięki czemu skóra wokół paznokci stanie się zdrowsza i bardziej miękka.

Przedstawione powyżej informacje mają wyłącznie charakter informacyjny. Jeśli zauważyłeś którąkolwiek z tych zmian na swoich paznokciach, nie zapomnij najpierw skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście potrzebujesz specjalnego leczenia, czy nie.