19 marca jest obchodzona uroczystość św. Józefa – Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

0
325
Święty Józef - patron wszystkich ojców i rodzin. (zdjęcie: jadwiga, x)

Ważne miejsce w tradycji katolickiej zajmuje święty Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny. Uważa się, że jest on patronem Kościoła katolickiego i że jego wstawiennictwo ocaliło życie, zwłaszcza więźniom obozu koncentracyjnego w Dachau. 19 marca przypada jego święto, upamiętniające jego rolę jako przybranego ojca Jezusa.

Twierdzenia papieskie

Papież Franciszek w swoim liście apostolskim „Patris Corde” podkreślił kluczową rolę Józefa w historii zbawienia. Na przestrzeni wieków różni papieże uznawali go za patrona robotników, Kościoła i wzór ojcostwa.

W św. Józefie wszyscy mogą znaleźć „orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych”, który „przypomina nam, że ci wszyscy, którzy są pozornie ukryci lub na +drugiej linii+, mają wyjątkowy czynny udział w historii zbawienia” – napisał papież Franciszek.

CZYTAJ: Naukowcy udowodnili, że modlitwa ma niesamowitą moc

Opowieść biblijna

Odwaga Józefa, gdy przyjął Jezusa jako swojego prawnego syna, ukazuje jego integralną rolę w Bożym planie. Pomimo królewskiego pochodzenia, pokornie pracował jako cieśla i przyjął swoją rolę w wychowaniu Jezusa.

Według Ewangelii, św. Mateusza Józef pochodził z rodu króla Dawida. Mimo wysokiego pochodzenia na życie zarabiał stolarstwem i pracą jako cieśla.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polska sztafeta przechodzi do historii. Zdobyli medal na Mistrzostwach Świata!

Rozwój Liturgiczny

Święto Józefa zostało ustanowione w XV wieku, a status obowiązkowy zyskało po Soborze Trydenckim. Z biegiem czasu przekształciło się ono w uroczystości takie jak święto św. Józefa Robotnika.

Wstawiennik w nieszczęściu

Wielu ludzi przypisuje św. Józefowi cudowne interwencje, prosząc o jego przewodnictwo w trudnych chwilach i prosząc o jego patronat w intencji spokojnej śmierci. Więźniowie Dachau twierdzą, że jego orędownictwu zawdzięczają swoje życie.

Polscy księża – więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau – dali świadectwo, że wstawiennictwu św. Józefa zawdzięczają uratowanie życia. Ok. 800 kapłanów i osób świeckich 22 kwietnia 1945 r., podczas dwóch mszy św., odmówiło akt oddania się w opiekę św. Józefa w duchowej łączności z kaliskim sanktuarium św. Józefa. Zobowiązali się wtedy szerzyć jego cześć, a po wyzwoleniu złożyć mu hołd w pielgrzymce do kolegiaty kaliskiej i przyczynić się do powstania Dzieła Miłosierdzia pod jego wezwaniem.

Siódmego dnia nowenny – 29 kwietnia – żołnierze amerykańscy o godzinie 18:00 wyzwolili obóz. Z pozostawionej przez hitlerowców dokumentacji wiadomo, że zamierzali oni 4 godziny później wymordować wszystkich obozowych jeńców.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Iga Świątk najlepiej zarabiającą sportsmenką w 2023 roku

Nowoczesne nabożeństwo

Nawet we współczesnych kontekstach wpływ św. Józefa pozostaje potężny, czego przykładem są świadectwa więźniów Dachau i praktyki religijne trwające na całym świecie.