20 mistycznych miejsc na całym świecie, które warto zobaczyć

0
492

Łatwo nas oczarować ideą mistycznych miejsc na innej planecie lub w innej galaktyce. Jednak na naszej planecie można znaleźć wiele tajemniczych miejsc, niezależnie od tego, czy jest to miejsce o niewyjaśnionej historii, jak struktura Kalb ar-Riszat, czy cud natury, jak rzeka Caño Cristales. To tylko kilka wspaniałych miejsc na naszej planecie, które czekają na odkrycie przez każdego, kto ma duszę żądną przygód.

Świat jest pełen pięknych miejsc, ale co z tymi mistycznymi? Na całym świecie jest tak wiele miejsc, które mają silne poczucie tajemniczości i zdumienia. Te niesamowite miejsca sprawią, że poczujesz się jak w obcym krajobrazie.

Zanurzmy się i zobaczmy 20 najbardziej mistycznych miejsc na całym świecie.

1. Bramy Piekieł w Turkmenistanie

Zacznijmy naszą listę od tego niesamowitego ognistego krateru – Bramy Piekieł. To krater po gazie ziemnym, który płonie od ponad 50 lat. Mówi się, że powstał przez przypadek, gdy wiertnica przebiła ogromną podziemną jaskinię gazową.

Więcej o tym niesamowitym miejscu przeczytacie w naszym wcześniejszym artykule: Krater na pustyni znany jako „Wrota do piekeł” płonie od ponad 50 lat

Bramy Piekieł niesamowicie wyglądają nocą. Nie potrzebowałbyś nawet ogniska!

Twitter

Miejsce to stało się jednym z najbardziej spektakularnych miejsc trekkingowych dla odwiedzających Turkmenistan. Jeśli interesuje Cię wyjątkowa wycieczka, Bramy Piekieł mogą być świetnym wyborem. Pustynia, gwiazdy, płonące czerwone światło krateru – brzmi jak doskonały widok, prawda?

2. Kawachi Fuji Garden w Japonii

Ogród Kawachi Fuji to fascynujący krajobraz, w którym można spacerować tunelem różnych gatunków glicynii. Jest to jeden z najbardziej znanych ogrodów Azji ze względu na bogatą historię i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Ta malownicza lokalizacja może być również wykorzystana jako tło dla romantycznych filmów lub pokazów.

Czytaj: Kawachi Fuji Garden – zobacz najpiękniejszy ogród na świecie!

Twitter

Podróżni chcący zobaczyć zaczarowany ogród powinni wybrać się na Festiwal Wisterii. To wtedy zapierający dech w piersiach tunel jest w pełnym rozkwicie, dzięki czemu możesz doświadczyć całego jego bogactwa. Cały ogród wydaje się być jak z bajki, dlatego zdecydowanie zalecamy umieszczenie go na liście miejsc, które musisz zobaczyć chociaż raz w życiu.

3. Jezioro Retba w Senegalu

Jezioro Retba słynie z niezwykłego, ale naturalnie występującego różu. Jezioro jest domem dla glonów Dunaliella salina, a po zmieszaniu z wysoką zawartością soli pojawiają się piękne odcienie różu do czerwieni.

Czytaj: Różowe jezioro w Senegalu jest bardziej słone niż Morze Martwe

Twitter

Pomimo atrakcyjnego koloru jezioro Retba jest zbyt słone, aby można było się kąpać. Ponadto jezioro to nie zawsze wydaje się różowe. Ten żywy kolor pojawia się tylko w porze suchej od stycznia do marca.

4. Salar de Uyuni w Boliwii

Salar de Uyuni to rozległe solnisko na świecie. Niebo pokrywa je niczym koc od horyzontu po horyzont, sprawiając wrażenie, że można bez końca chodzić do nieba z odbiciem siebie u stóp.

Salar de Uyuni jest nie tylko miejscem, które trzeba zobaczyć, ale także ważnym zasobem gospodarczym Boliwii.

Czytaj: Niesamowita Droga Mleczna odbijająca się w największym na świecie solnisku

Twitter

Idealny czas na zwiedzanie tego zapierającego dech w piersiach miejsca to miesiące letnie. Daje to dużą szansę na zobaczenie solnisk, zarówno zakurzonych, jak i odbijających światło.

Możesz także wybrać się do innych pobliskich atrakcji w okolicy, takich jak gorące źródła Polques i pustynia Atacama. Dodaj to piękne miejsce do swojego planu podróży, kiedy planujesz następne wakacje!

5. Fly Geyser w USA

Fly Geyser, znany również jako Fly Ranch, to mały gejzer geotermalny znajdujący się prywatnie w hrabstwie Washoe w stanie Nevada.

Powstał nieumyślnie, gdy firma wierciła w poszukiwaniu zasobów naturalnych. Fly Geyser nieustannie wystrzeliwuje gorącą wodę w powietrze, a jego strumienie osiągają wysokość około 1,5 m.

Czytaj: Gejzer Fly – fenomenalny widok jak z filmu science fiction!

Twitter

Na pierwszy rzut oka każdy założy, że to tylko fantazyjna fontanna pomalowana na czerwono, zielono i żółto. Kolory te tworzą się jednak naturalnie w gejzerach w wyniku obecności różnych gatunków termofilnych alg. Fly Geyser był przez jakiś czas zamknięty z powodu częstych aktów wandalizmu i graffiti, ale na szczęście jest teraz otwarte dla zwiedzających.

6. Narodowy Geopark Zhangye Danxia w Chinach

Być może nie słyszałeś o Narodowym Geoparku Zhangye Danxia w Chinach, ale jest to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na Ziemi.

Park narodowy znajduje się na skrzyżowaniu hrabstw Linze i Sunan. Znajdują się na nim góry z czerwonego piaskowca, które wyglądają jak kolorowy obraz.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Jego kolory są niesamowite, z czerwonymi, pomarańczowymi i żółtymi odcieniami, które wyglądają niemal surrealistycznie. Dzięki wysokim filarom, które prawie sięgają nieba, to miejsce sprawi, że zaniemówisz! Jeśli jest ktoś, kto chce odwiedzić tę Tęczową Górę, najlepszy czas na rezerwację przygody to okres między czerwcem a wrześniem.

7. Szczelina Silfra na Islandii

Ta oszałamiająco piękna szczelina tektoniczna znana jest również jako Silfra. Jak widać, woda Silfry jest tak nieskazitelna, że można ją pić podczas nurkowania. Jej czysta woda zapewni wyjątkowe uczucie nurkowania między światami.

Twitter

Tę szczelinę musi zobaczyć każdy poszukiwać przygód. Jest pełna życia, z hipnotyzującymi „efektami żyrandola” tworzonymi przez wznoszące się bańki. Jest wypełniona niesamowitym pięknem, które Cię zachwyci. Szczelina Silfra jest warta długiego lotu, więc przygotuj się na nurkowanie w tym wyjątkowym akwenie.

8. Kalb ar-Riszat (Richat Structure) w Mauretanii

Jeśli podróżujesz do Afryki, Kalb ar-Riszat jest warta odwiedzenia. Struktura ta została opisana jako „dobry przykład krateru erozyjnego spowodowanego przez nadmuchiwany przez wiatr piasek”. Wiele osób nazywa ten krater Okiem Sahary.

Twitter

Widok z góry na Kalb ar-Riszat jeszcze bardziej zapiera dech w piersi niż to, co można zobaczyć z ziemi. Oczywiście Kalb ar-Riszat to tylko jeden z wielu cudów na suchej i piaszczystej pustyni Sahary. To wyjątkowe miejsce dla każdego podróżnika, który kocha przygody.

9. Slope Point w Nowej Zelandii

Najbardziej wysunięty na południe obszar Nowej Zelandii to surrealistyczne i trwale zniekształcone drzewa. To miejsce ma wiele pięknych rzeczy do zaoferowania, ale krzywe, powyginane drzewa należą do najbardziej imponujących zabytków.

Twitter

Te smagane wiatrem drzewa macrocarpa są przekształcane przez stały, ostry i chłodny wiatr Pacyfiku. Mówi się, że idealny czas na wyjazd jest wtedy, gdy wiatr jest spokojny. Jednak patrzenie na te drzewa sprawia, że zastanawiamy się, czy w Slope Point jest kiedykolwiek spokojny dzień.

10. Spotted Lake w Kanadzie

To słynne plamiste jezioro ujawnia swoje piękno po wyparowaniu większości wody. Tego wydarzenia nie można przegapić w okresie letnim.

Jego wielokształtne baseny minerałów tworzą jedno z magicznych miejsc w północno-zachodnim Osoyoos w Kolumbii Brytyjskiej.

Czytaj: Kliluk – cętkowane, święte jezioro

Twitter

Kropkowany krajobraz niebieskich, żółtych, a czasem zielonych plam jest wynikiem wysokiego stężenia minerałów, w tym siarczanów wapnia, sodu i magnezu. Niestety zwiedzający nie mogą zbytnio zbliżyć się do tego artystycznego piękna. Jednak wzdłuż autostrady jest wiele miejsc, w których można zobaczyć słynne baseny jeziora.

11. Jezioro Natron w Tanzanii

Jezioro Natron w Tanzanii to obowiązkowe miejsce, jeśli wybierasz się do Afryki. Słynie z gorącej wody i pływających wysp soli, ale większość ludzi przyjeżdża tutaj, aby popatrzeć na flamingi żyjące wokół tego jeziora. To zapierające dech w piersiach źródło wody jest bezpiecznym miejscem lęgowym pięknych ptaków.

Twitter

Jezioro Natron jest atrakcyjnym miejscem dla turystów ze względu na swoją czerwono-różową kolorystykę, wywołaną przez glony żyjące w wodzie. Odwiedzający nie mogą pływać w jeziorze. Jeśli zlekceważysz tę zasadę, możesz zauważyć, że Twoja skóra zacznie się łuszczyć, a włosy mogą wypadać!

12. Jaskinia Son Doong w Wietnamie

Jaskinia Son Doong, położona w prowincji Quang Binh w Wietnamie, jest jednym z cudów natury na Ziemi ze względu na swoje oszałamiające piękno i ogrom. To także jedna z największych jaskiń na Ziemi. Rozciąga się na ponad 6 kilometrów pod ziemią.

Czytaj: Odkryj inny wszechświat w największej jaskini świata

Twitter

Trekking w tej jaskini będzie świetną zabawą. W jaskini zobaczysz wiele przepraw przez rzeki, wspaniałe dżungle, stalaktyty i największe na świecie stalagmity. Plus wiele endemicznych gatunków żyjących tutaj.

13. Wodospady Wiktorii na granicy Zimbabwe i Zambii

Masz ochotę na nurkowanie w klifie? Wodospady Wiktorii zapewniają niezwykłe miejsca do nurkowania. Ten wodospad jest jednym z najbardziej niezwykłych cudów natury na świecie, biorąc pod uwagę, że jest jednym z siedmiu cudów przyrody Afryki. Wodospad znajduje się na rzece Zambezi, o średniej wysokości 108 metrów i szerokości 1080 metrów.

Twitter

Aby doświadczyć najlepszego widoku na wodospady, musisz stanąć na krawędzi klifu; zapewni to wspaniałe widoki z obu stron i fantastyczne chwile fotograficzne. Wiele różnych wycieczek oferuje wizyty w tych słynnych wodospadach Wiktorii.

14. Grota Fingala w Szkocji

Zastanów się nad dodaniem wyjątkowych, symetrycznych, sześciokątnych struktur bazaltowych Jaskini Fingala do swojej listy polowań na jaskinie. Ta jaskinia znajduje się na wyspie Staffa. Została utworzona przez chłodzącą lawę, która teraz zapewnia imponujący naturalny wygląd, którego nie zapomnisz.

Twitter

Dźwięk fal rozbijających się o jej ściany odbija się echem w całej jaskini i na całej wyspie Staffa, dzięki czemu jest to jedno z miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Nie będziesz chciał przegapić akustycznej, przypominającej katedrę atmosfery.

15. Góra Roraima w Ameryce Południowej

Góra Roraima w Ameryce Południowej to jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Jest to najwyższa góra stołowa na potrójnej granicy Wenezueli, Brazylii i Gujany. Zobaczysz tu piękną (i mięsożerną) roślinę dzbankową, dziewiczą rzekę, nieziemskie formacje skalne, jaskinie i słynne baseny z jacuzzi.

Czytaj: Najdziwniejsza góra świata: góra Roraima

Twitter

Wysokie klify i wyjątkowy krajobraz góry to pierwsze rzeczy, które przyciągną Twoją uwagę, gdy będziesz wchodzić na najwyższy punkt. Jej zielone drzewa kontrastują z białymi chmurami pod spodem, dzięki czemu wszystko wygląda jak obraz, który ożywa! Zapiera dech w piersiach.

16. Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji

Szukasz najlepszego miejsca na piesze wędrówki? Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji jest jednym z największych parków narodowych na świecie. Ma 16 jezior otoczonych lasami, wodospadami i jaskiniami.

Czytaj: Chorwackie Jeziora Plitwickie to raj na ziemi!

Twitter

Jesienią będziesz miał okazję zobaczyć zmieniające kolor liście. Stopniowa zmiana kolorów z zielonego na żółty na złoty zachwyci Cię, jeśli spędzisz wystarczająco dużo czasu w tym parku narodowym.

Jest tu kilka tras turystycznych o różnej długości dla wszystkich poziomów sprawności, w tym dla dzieci, więc każdy może cieszyć się tutaj wspólnie spędzonym czasem!

17. Cano Cristales w Kolumbii

To nie magiczny realizm, ale cudowna i kolorowa rzeka. Rzeka Cano Cristales, zwana także „płynną tęczą”, jest idealna dla podróżników, którzy chcą doświadczyć czegoś nowego i ekscytującego. To jedno z najwspanialszych miejsc na świecie i chociaż dotarcie tutaj może być trudne, jest warte wysiłku.

Twitter

Rzeka Cano Cristales to nie tylko jeden kolor; zmienia się z każdym Twoim krokiem! Wyobraź sobie, że widzisz z bliska wszystkie te zmieniające się odcienie fuksji, żółci, różu, fioletu i zieleni, bez żadnych chemikaliów, które je zmieniają. To z pewnością zapierająca dech w piersiach scena.

18. Góry Candy Cane w Azerbejdżanie

Azerbejdżan ma mnóstwo zapierających dech w piersiach naturalnych krajobrazów. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, który ma szczęście wędrować po Azerbejdżanie, wycieczka w Góry Candy Cane z pewnością jest warta Twojego czasu.

Twitter

Góry Candy Cane to nie tylko góry, ale także doliny i równiny. Każdy może przejść przez te wzgórza i podziwiać malownicze widoki po drodze. Będąc w regionie, goście mogą również wybrać się na trekking po szlakach, a nawet obozować na szczytach tych gór!

19. Sanktuarium Las Lajas w Kolumbii

Dzielenie się wyjątkowym doświadczeniem ze światem to coś, czego każdy chce. Sanktuarium Las Lajas w Kolumbii, położone w pobliżu miasta Zipaquira, to fascynujące miejsce, którego nie można przegapić. Sanktuarium zostało zbudowane w kanionie, w którym płynie rzeka Guitara.

Twitter

Odwiedzający mogą przejść wąską ścieżką katedry i mówi się, że jeśli uda ci się przejść bez zatrzymywania się lub odwracania, oznacza to, że czeka Cię szczęście! Upewnij się, że odwiedzasz tę fantastyczną stronę podczas podróży po Kolumbii – to doświadczenie jak żadne inne!

20. Playa del Amor w Meksyku

Kiedy miejscowi po raz pierwszy odkryli tę wyspę, byli zdumieni tym, co zobaczyli. Nie ma tu ani drzew, ani innych form życia – tylko wydmy, klify i rozbijające się fale. Dlatego tylko kilka miejsc na świecie może się równać z pięknem Playa del Amor.

Meksykanie porównują Playa del Amor do Nieba na Ziemi. Na zdjęciu przepastna plaża, o której mówi się, że jest pełna tajemnic. Turyści uwielbiają odwiedzać tę naturalną krainę czarów, bo czemu nie? Wygląda jak miejsce z krainy fantasy.