20 zachęcających słów, których każdy rodzic musi uczyć swoje dzieci

0
247
Zachęcające słowa działają, ponieważ budują dziecko i pomagają mu zrozumieć, w jaki sposób jego działania wpływają na otaczający go świat. Zdjęcie: Pixabay

Używanie zachęcających słów w stosunku do dziecka jest niezbędne, aby pomóc mu zachować motywację. Te słowa pomagają mu również dostrzec swoją wartość i zdolność do wnoszenia wkładu w otaczający świat. Słowa, które dziecko słyszy każdego dnia, mogą mieć ogromny wpływ na jego życie, dlatego zawsze musisz przekazywać pozytywne nastawienie.

Podczas gdy wielu rodziców chwali swoje dzieci, korzystniej jest oferować słowa zachęty. Badania pokazują, że dzieci stają się mniej zmotywowane, gdy otrzymują pochwały, ale ich pewność siebie wzrasta dzięki motywacji.

Zachęcające słowa działają, ponieważ budują dziecko i pomagają mu zrozumieć, w jaki sposób jego działania wpływają na otaczający go świat. Zaczynają dostrzegać, jak mogą coś zmienić i że ciężka praca i życzliwość się opłacają. Jeśli użyjesz pozytywnych słów, zamiast tego skupią się na swoich dobrych cechach.

Kiedy używasz słów zachęty, napełnia to Twoje dziecko miłością, dobrocią, pozytywnością i pewnością siebie. Będzie chciało dać z siebie wszystko i nadal pozytywnie wpływać na świat. Pomoże mu rozwinąć zdrową samoocenę i wszystkie emocje potrzebne do szczęśliwego życia.

Dwadzieścia zachęcających słów i wyrażeń, które powinieneś przekazać dziecku

1. Uwielbiam sposób, w jaki akceptujesz różnice innych dzieci.

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko wchodzi w interakcję lub bawi się z dzieckiem z różnicami, ważne jest, aby to podkreślić. Mówienie dziecku, że kochasz sposób, w jaki akceptuje innych, zachęci je do dalszego takiego bycia. Ponadto uczy je, że jego dobre zachowanie jest zawsze tego warte, pomagając mu też czuć się lepiej ze sobą.

2. Dokonałeś świetnej obserwacji.

Dzieci obserwują rzeczy i widzą je inaczej niż dorośli. Mogą widzieć rzeczy, które inni przegapili, ponieważ mają świeżą i wyjątkową perspektywę.

Kiedy tak się stanie, użyj pozytywnych słów i zwróć uwagę, że dziecko dokonało świetnej obserwacji. Wskazując, że dobrze sobie poradziło, zachęci je to do bycia czujnym i spostrzegawczym również w przyszłości. Wtedy będzie miało pewność, że będzie mówić, gdy zauważy coś, czego inni również nie zauważyli.

3. Ufam Tobie i Twoim decyzjom.

Kiedy dziecko wie, że ufasz mu i jego decyzjom, poczuje się bardziej komfortowo dokonując wyborów, przemyśli swoje decyzje i wybierze to, co jest dla niego najlepsze na podstawie swojej wcześniejszej wiedzy. Kiedy uczysz swoje dziecko tej umiejętności, jest to dla niego korzyść na całe życie.

4. Wyglądało na to, że podobała ci się ta aktywność.

Te zachęcające słowa pomagają dziecku dowiedzieć się, co lubi, a czego nie. Wskazując, że wydawało mu się, że coś mu się podobało, zastanowi się nad swoim doświadczeniem, gdy jest jeszcze świeże w jego pamięci. Następnie kolejnym razem, gdy wykona tę samą czynność lub spróbuje czegoś nowego, ponownie skupi się na zabawie.

Czytaj: Matka publikuje ważne przypomnienie dla rodziców po tym, co zobaczyła przy basenie

5. Dziękuję, że byłaś miła.

Podziękowanie dziecku za bycie miłym sprawia, że chce kontynuować pozytywne zachowanie w przyszłości. Zacznie szukać sposobów na bycie miłym, pomagając swoim bliskim i nieznajomym, kiedy tylko będą tego potrzebowali.

6. Wiem, że spędziłeś nad tym dużo czasu.

Zamiast mówić „świetna robota!” spróbuj zamiast tego użyć tego wyrażenia. Wskazując, że dziecko nie spieszyło się, zachęci je to do robienia tego również we wszystkich sytuacjach w przyszłości. To promuje skupienie i ciężką pracę, a nie pośpiech w osiąganiu wyników.

Jeśli powiesz dziecku tylko: „Świetna robota”, zaczną się lenić, gdy będą nad czymś pracować. Nie będą już tracić czasu, ponieważ odpowiedź jest zawsze taka sama i niekonkretna.

7. Zaszedłeś tak daleko!

Dzieci robią postępy w różnym tempie i to jest w porządku. Nie porównuj postępów swojego dziecka z postępami kogoś innego, ponieważ może to spowodować negatywne nastawienie i sprawić, że będzie chciało rzucić wszystko. Zamiast tego wskaż, jak daleko zaszło osobiście.

Twoje dziecko prawdopodobnie wkłada dużo wysiłku w poprawę siebie, więc zachęcanie go tym zwrotem jest korzystne. Wystarczy przyznać, że poradziło sobie lepiej niż ostatnim razem.

Czytaj: Najlepsze licea i technika z Wielkopolski!

8. Czuję, że jesteśmy świetnym zespołem, kiedy tak dobrze razem pracujemy.

To zdanie promuje pracę zespołową i zachęca dziecko do wysiłku. Kiedy powiesz mu, że dobrze pracujecie razem jako zespół, będzie chciało nadal pokazywać, że może wykonać pracę. Bez względu na to, nad czym razem pracujecie, poświęć czas na wypowiedzenie swoich myśli.

9. Jesteś tak bardzo kochany!

Nie ma lepszego sposobu na zachęcenie dziecka niż przypomnienie mu, że jest kochane. Dzieci rozwijają się, gdy czują się kochane i akceptowane, ponieważ pomaga im to czuć się bezpiecznie. Daje im to poczucie bezpieczeństwa, którego potrzebują, aby próbować nowych rzeczy i pozostać wiernym sobie po drodze.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

10. Czy możesz mi powiedzieć, co o tym myślisz?

Pytanie o zdanie dziecka buduje jego samoocenę i pozwala mu wiedzieć, że cenisz jego myśli. Zachęca je również do myślenia o rzeczach, które słyszy, aby wyrobić sobie opinię. W ten sposób uczysz swoje dziecko skutecznego komunikowania się i opracowywania rozwiązań, zanim zostanie poproszone.

11. Byłeś otwarty umysłem i pomogło ci to zrealizować nowy pomysł.

Bycie otwartym to korzystna cecha, dlatego warto zachęcać do tego swoje dziecko. Wskaż, kiedy jego otwartość pozwoliła mu nauczyć się czegoś nowego lub odkryć coś ekscytującego. Może nie zdawać sobie sprawy, że otwarty umysł skłonił go do nowego pomysłu, więc nie pozwól, aby chwila minęła.

12. Doceniam całą Twoją pomoc.

To proste zdanie nie jest wystarczające dla dzieci. Jeśli Twoje dziecko w czymś Ci pomaga, poświęć trochę czasu, aby spojrzeć mu w oczy i powiedzieć, że to doceniasz.

Dodatkowo, kiedy dzieci czują się docenione, czują się szczęśliwe i spełnione. Służy jako afirmacja, która pomaga im odczuwać miłość i aprobatę od Ciebie.

13. Dziękuję, że jesteś dobrym słuchaczem.

Zachęcanie do dobrego słuchania jest tak proste, jak podziękowanie dziecku za skupienie się na tym, co powiedziałeś. Niezależnie od tego, czy słuchało Ciebie, czy kogoś innego, nie pozwól, by ta chwila przeszła niezauważona. To zdanie sprawi, że będzie chciało słuchać tego, co dzieje się wokół niego i zwracać uwagę, gdy inni mówią.

14. To trudne, ale zrozumiesz to!

Kiedy dziecko mówi, że coś jest trudne, nie unieważniaj jego uczuć, mówiąc, że tak nie jest. Zamiast tego użyj tego wyrażenia, aby zgodzić się, że jego zadanie jest trudne, ale ma to, czego potrzeba. Kiedy nauczysz je, że potrafi wszystko zrozumieć, pomoże mu to wytrwać.

15. Uwielbiam sposób, w jaki opisałeś swoje uczucia słowami.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z wyrażaniem swoich emocji, to zdanie jest dla Ciebie. Kiedy użyje swoich słów, aby wyrazić siebie, wskaż mu, jakie to pożyteczne. Wtedy będzie bardziej prawdopodobne, że zrobi to ponownie następnym razem.

16. Twoja ciężka praca się opłaca!

Zawsze ucz swoje dzieci, że ciężka praca się opłaca. Użyj tego pozytywnego wyrażenia, gdy ciężko nad czymś pracuje, a zobaczysz różnicę. Napełni je szczęściem i zachęci do bardziej złożonej pracy w dążeniu do osiągnięcia swoich celów.

17. Wytrwałeś w rozwiązaniu problemu!

Uczenie dziecka wytrwałości i nieustannego próbowania pomoże mu rozwiązywać problemy. Zachęca je do szukania alternatywnych rozwiązań, gdy jego pierwszy plan się nie sprawdza.

18. Uwielbiam spędzać czas z tobą.

Dzieci zawsze czują się lepiej, gdy wiedzą, że lubisz ich towarzystwo. Buduj ich poczucie własnej wartości i daj im znać, że są wartościowi dzięki tym zachęcającym słowom.

19. Doceniam Twoją współpracę. To ułatwiło sprawę.

Dzieci nie zawsze chcą robić to, co mówisz, w przeciwnym razie mogą to utrudnić. Jednak czasami mogą też być wyrozumiali.

Kiedy Twoje dziecko zrozumie i zrobi to, o co prosisz, będziesz chciał promować ten rodzaj zachowania w przyszłości. Naucz je, że współpraca jest czasami korzystna, używając tego pozytywnego wyrażenia.

20. Podziwiam Twój optymizm.

Nie każdy może być optymistą, bo dla wielu dorosłych może to być walka. Dzieci są bardziej pozytywne, ponieważ nie nauczyły się tracić nadziei na życie.

Kiedy Twoje dziecko jest optymistyczne, daj mu znać, że je za to podziwiasz. Wtedy nadal będzie pewne siebie w przyszłości, ponieważ nauczyło się, że jest to korzystna cecha.

Te proste zwroty mogą zmienić życie Twojego dziecka. Kiedy używasz zachęcających słów i wyrażeń, pomagasz mu dokonywać lepszych wyborów w przyszłości. Poczuje się bardziej pewne siebie i będzie dążyć do osiągnięcia wszystkich swoich celów i marzeń.

Pamiętaj, że Twoje słowa odgrywają ogromną rolę w sposobie myślenia Twojego dziecka. Jeśli użyjesz negatywnych komentarzy, zachęci to do negatywnego zachowania. Możesz jednak nauczyć je pozytywnego myślenia i ciężkiej pracy, używając codziennie tych zachęcających słów i zwrotów.