2000 robotów pakuje artykuły spożywcze — pięć razy szybciej niż pracownik

0
431
Roboty poruszają się po aluminiowej konstrukcji, podnosząc przedmioty ze skrzynek i dostarczając je do stacji pakowania, gdzie są następnie pakowane do worków.

Może to wyglądać jak koszmarna sekwencja z filmu science fiction, ale w południowo-wschodnim Londynie ciężko pracuje sieć szybko działających robotów.

Brytyjski gigant spożywczy Ocado wykorzystuje armię robotów w swoim magazynie o powierzchni 52 000 metrów kwadratowych w Erith nad Tamizą, aby zbierać artykuły do zamówień klientów.

Ponad 2000 robotów pracuje tam bez przerwy przez 20 godzin dziennie, z których każdy zbiera do 2 milionów artykułów spożywczych na zmianę – co znacznie przekracza możliwości ludzkiego pracownika.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ośmiokołowe roboty poruszają się wokół gigantycznej struktury przypominającej siatkę, zwanej „ulem”, zwanej tak ze względu na podobne do plastra miodu otwory, w których znajdują się zapasy.

Oparte na algorytmie roboty podnoszą skrzynie z przedmiotami, aby przekazać je człowiekowi i włożyć do toreb na zakupy w celu dostawy.

Chociaż ludzie nadal są zaangażowani w ten proces, armia robotów zastępuje setki ludzi, którzy w innym przypadku chodziliby po ogromnym centrum realizacji zamówień w poszukiwaniu zamawianych przedmiotów.

Według Jamesa Matthewsa, dyrektora generalnego Ocado Technology, pojedynczy magazyn to odpowiednik 35 supermarketów pod jednym dachem.

Przy pełnej wydajności boty (roboty) mogą odebrać zamówienie w ciągu pięciu minut, czyli około pięć razy szybciej niż przeszkolony pracownik.

„Pomiędzy sobą codziennie pokonują dystans cztery i pół obwodu Ziemi” – powiedział Matthews.

Czytaj: Restauracja Haidilao zastępuje personel robotami

Zdjęcie: YouTube

The Hive to sieć pudeł, w których przechowywane są wszystkie produkty Ocado – łącznie około 50 000 pozycji w ofercie.

Każde pudełko znajduje się na szczycie indywidualnego stosu, który jest przesuwany w górę po opróżnieniu pudełka u góry.

Algorytm mówi robotowi, które pudełko ma odebrać i przetransportować do stanowiska kompletacji.

„Mamy algorytm, który określa, jakie produkty muszą pasować do siebie w każdej torbie, więc nie mamy produktów, które się psują” – powiedział Matthews.

Czytaj: Tak wygląda najbardziej zaawansowany technologicznie robot humanoidalny

The Hive jest częścią skupienia się na „technologii zmieniającej zasady gry”, aby pomóc firmie Ocado sprostać wymaganiom klientów, które wzrosły od pandemii Covid-19.

W ciągu 12 miesięcy do listopada 2021 roku sprzedaż detaliczna Ocado wzrosła o 4,6% do 2,3 miliarda funtów od 2020 roku. Sprzedaż wzrosła o 41,5% w ciągu dwóch lat od 2019 roku.

Na przykład „robot” firmy Ocado wykorzystuje siłę ssania do pobierania i pakowania przedmiotów bezpośrednio z ula.

Ssanie stanowi lepszą alternatywę dla pazurów robota, które z większym prawdopodobieństwem uszkodzą delikatne artykuły spożywcze.