23 ciekawostki o Islandii, o których większość ludzi nie wie

0
812

Islandia to kraj wyspiarski na północy Europy. Liczy około 360 000 osób, a językiem urzędowym jest islandzki.

Stolicą i największym miastem Islandii jest Reykjavik, w którym mieszka duża część ludności. To tylko niektóre z ogólnych, ale nudnych faktów, których uczymy się o Islandii w szkole.

Ale Islandia wcale nie jest nudna! To taki piękny kraj ze wspaniałą przyrodą, ciekawymi tradycjami i bogatą historią.

Poniżej znajdziesz niektóre z najciekawszych, a nawet dziwnych faktów na temat tego nordyckiego kraju. Które z nich już znasz?

1. Islandia to jedyne miejsce na świecie, w którym można pływać między dwoma płytami tektonicznymi

Islandzka szczelina Silfra to jedyne miejsce na świecie, w którym można pływać między dwiema płytami tektonicznymi. Jest to pęknięcie między kontynentami powstałe w wyniku rozrywania się płyt tektonicznych. Niektóre z otworów są tak wąskie, że można dotykać jednocześnie obu stron, czyli jednocześnie dotykać kontynentu północnoamerykańskiego i euroazjatyckiego.

Tutaj znajdziesz również jedne z najczystszych wód na świecie. Szczelina Silfra znajduje się w Parku Narodowym Thingvellir w południowo-zachodniej Islandii i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku.

2. W mieście Akureyri sygnalizacja świetlna ma czerwone serca zamiast czerwonych kół

joiseyshowaa

Krach gospodarczy w 2008 roku był dla Islandii naprawdę druzgocący i aby podnieść na duchu ludzi, miasto Akureyri pomyślało, że to proste rzeczy mają największy wpływ.

Akureyri to drugie co do wielkości miasto na Islandii i znajduje się na północy kraju, więc chłodny klimat i długie noce nie pomagają, jeśli chodzi o uszczęśliwianie ludzi. Ale miasto znalazło rozwiązanie: zamienili koła na czerwonych światłach w serca.

Była to część większej kampanii Uśmiechnij Się Sercem, a sygnalizacja świetlna stała się stałym elementem miasta. Teraz ludzie, którzy utknęli w korku, widzą serca, które nieustannie przypominają im, aby byli pozytywni, a międzynarodowy symbol miłości w tak nieoczekiwanym miejscu wywołuje uśmiech na twarzy.

3. Jedynym rodzimym ssakiem lądowym Islandii jest lis polarny

Eric Kilby

Islandia została zasiedlona po raz pierwszy w IX wieku, a wtedy jedynym rodzimym ssakiem lądowym był lis polarny. Zwierzęta te przybyły na wyspę pod koniec epoki lodowcowej, spacerując po zamarzniętym morzu. Inne zwierzęta zostały sprowadzone na wyspę przez osadników. Na Islandii żyje od 8 000 do 10 000 lisów polarnych.

4. Tradycyjny prezent na Boże Narodzenie to książka

Ylanite Koppens

Islandczycy uwielbiają czytać książki. Islandia wydaje najwięcej książek na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca, w tym pięć tytułów na 1000 Islandczyków.

W 2009 roku wypożyczenia książek w Bibliotece Miejskiej w Reykjaviku wyniosły 1,2 miliona, ale populacja Reykjaviku to zaledwie 200 000 osób. Ale większość książek jest sprzedawana o określonej porze roku – od końca września do początku listopada. Ta narodowa tradycja nazywa się Jolabokaflod lub „Christmas Book Flood”. Książki są wręczane w nocy 24 grudnia, a ludzie spędzają noc na czytaniu.

Tradycja ta rozpoczęła się podczas II wojny światowej, kiedy ograniczenia walutowe ograniczyły ilość importowanych upominków na Islandię. Ale ograniczenia dotyczące papieru nie były takie złe, więc książki stały się idealnymi prezentami świątecznymi.

Czytaj: Jaskinie na Islandii. Wyglądają jak nie z tego świata!

5. Islandczycy opracowali aplikację, która informuje ich, czy są spokrewnieni z osobą, z którą się spotykają

PhotoMIX Company

Populacja Islandii wynosi około 360 000, a na tak małej wyspie z małą imigracją jest szansa, że masz dalekich kuzynów, o których nawet nie wiesz. Jest też szansa, że Islandczyk przypadkowo umówi się na randkę z daleką kuzynką.

To był tak duży problem, że w 2010 roku opracowali nawet aplikację, która pomaga im sprawdzić, czy ich nowo zdobyta znajomość jest z nimi spokrewniona, czy nie.

Íslendinga-App wykorzystuje informacje z innej bazy danych Íslendingabók, czyli The Book of Icelanders, strony internetowej zawierającej listę wszystkich Islandczyków od pierwszych imigrantów w XI wieku oraz ich wzajemne relacje. Ale aplikacja zapewnia łatwy dostęp użytkownikom smartfonów i ma kilka innych ciekawych funkcji.

6. Członkowie tej samej rodziny mogą mieć różne nazwiska

Haldean Brown

Zwykle w dzisiejszych czasach członkowie rodziny mają takie samo nazwisko i pozostaje ono przez pokolenia w linii ojca, ale na Islandii mają własny system nazwisk.

Po pierwsze, kiedy dwoje ludzi staje na ślubnym kobiercu, zachowują swoje nazwiska. Jeśli mają syna, jego nazwisko jest tworzone przez dodanie przyrostka „-son” do imienia jego ojca lub matki, podczas gdy imię dziewczynki jest tworzone przez dodanie przyrostka „-dóttir”. Sufiksy dosłownie oznaczają odpowiednio „syn” i „córka”. W ten sposób wszyscy członkowie rodziny mogą mieć różne nazwiska.

Ponadto od 2019 roku Islandczycy, którzy identyfikują się jako osoby niebinarne, mogą zamiast tego dodać przyrostek „-bur”, co oznacza „dziecko”.

7. 54% narodu islandzkiego wierzy, że elfy istnieją, a w Reykjaviku jest nawet szkoła elfów

Andrey Savchenko

Według Elfschool (szkoła dla elfów) 54 procent Islandczyków uważa, że elfy są prawdziwe, a jeszcze więcej ludzi szanuje otaczające je tradycje i mity. W całej Islandii można znaleźć małe domki elfów, które przypominają o ich nieziemskiej obecności.

Jeśli ktoś spoza Islandii chce dowiedzieć się więcej o elfach, może udać się do Elfschool, gdzie może dowiedzieć się, jak te elfy wyglądają, gdzie i jak żyją w ciągu zaledwie jednego dnia. Szkoła obiecuje przedstawić uczniom osoby, które są ekspertami w tej dziedzinie i opowiedzieć wiele historii o spotkaniach z elfami.

8. Jest tam gigantyczna skała w kształcie głowy słonia

Diego Delso

Elephant Rock to bazaltowa skała znaleziona na wyspach Westman w Islandii. Wyspy Westmana powstały po serii erupcji wulkanicznych, a ostatnia erupcja, która spowodowała znaczne zniszczenia, miała miejsce w 1973 roku. Uważa się, że właśnie podczas tej erupcji powstała skała w kształcie słonia.

Słoń jest spektakularny, ponieważ kształt jest tak zdefiniowany, wygląda tak, jakby jego trąba znajdowała się pod wodą, a bazaltowa skała nadaje mu wyjątkową, pomarszczoną teksturę skóry.

9. Pierwsza na świecie kobieta-prezydent Vigdís Finnbogadóttir wybrana przez demokratów została prezydentem Islandii w 1980 roku

Rob C. Croes

Vigdís Finnbogadóttir jest islandzką polityką, która była czwartym prezydentem Islandii i była pierwszą kobietą, która została demokratycznie wybrana na prezydenta na świecie. Jest także dotychczas jedyną kobietą-prezydentem Islandii.

Podczas wyborów prezydenckich w 1980 roku islandzki ruch kobiet skupił się na wyborze kobiety. W tym samym roku Vigdís Finnbogadóttir rywalizowała z trzema kandydatami płci męskiej i wygrała z niewielką różnicą: otrzymała 33,6 procent głosów, a najbliższy rywal miał 32,1 procent. Po czterech latach urzędowania była bardzo popularna i została ponownie wybrana w 1984 roku i nikt nie występował przeciwko niej. Następnie wygrała wybory z 94,6 procentami głosów w 1988 roku i ponownie w 1996 roku bez sprzeciwu. To sprawia, że jest najdłużej urzędującym prezydentem Islandii (cztery kadencje), dopóki Ólafur Ragnar Grímsson nie został wybrany na piątą kadencję w 2012 roku.

10. Na Islandii nie ma restauracji McDonald 's

Mike Mozart

Pierwszy McDonald’s na Islandii został otwarty w 1993 roku, ale sieć fast-foodów nie przetrwała długo. W 2009 roku ostatnia restauracja została zamknięta, a nowych nie otwarto. Po początkowym entuzjazmie i po otwarciu Burger King i KFC, McDonald 's stał się kolejną siecią fast foodów dla Islandczyków, więc nie było to już takie wyjątkowe. Również krach finansowy w 2008 roku przyczynił się do zamknięcia ostatniej restauracji i teraz można znaleźć Taco Bell, Kentucky Fried Chicken i TGIF’s, ale nie ma McDonald 's na Islandii.

11. Na Islandii nie ma komarów

nuzree

Na Islandii występuje około 1300 rodzajów owadów, ale nie ma komarów. Temperatury na Islandii mogą spaść do bardzo niskich lub nagle i nieoczekiwanie wzrosnąć, co wpłynęło na cykl życiowy komara. Naukowcy uważają, że to jest powód, dla którego Islandia jest krajem wolnym od komarów. Ale to, że nie ma gryzących komarów, nie oznacza, że nie ma nic, co mogłoby je zastąpić. Islandczycy mają do czynienia z muszkami, które wyglądają jak komary, a także gryzą.

12. Rodzice na Islandii często zostawiają swoje dzieci, aby spały na zewnątrz zimą

Todd Trapani

W Islandii i innych krajach skandynawskich nie jest niczym niezwykłym pozostawianie niemowlęcia do spania na dworze, nawet w niskich temperaturach. Oczywiście są odpowiednio ubrane i zakryte, ale nawet wtedy większość rodziców z innych krajów obawiałaby się zostawiać niemowlę w chłodne dni poza domem.

Jednak na Islandii uważa się, że spanie w zimnie wzmacnia układ odpornościowy dzieci i przyczynia się do lepszego wypoczynku. Może jest w tym prawda, ponieważ średnia długość życia na Islandii wynosi 82 lata, czyli o 10 lat więcej niż średnia na świecie.

13. Rodzice w Islandii muszą wybrać imiona dla swoich dzieci z listy zatwierdzonych lub przesłać imię do zatwierdzenia przez Komitet ds. Imion

jarmoluk

Na Islandii nie możesz nazwać swojego dziecka jak chcesz. Proces nadawania imion dzieciom reguluje islandzki Komitet ds. Nazewnictwa utworzony w 1991 roku.

Stworzył on listę zatwierdzonych imion i od 2012 r. zawierała ona 1712 imion męskich i 1853 imion żeńskich. Jeśli rodzice chcą nadać swojemu dziecku imię, którego nie ma na oficjalnej zatwierdzonej liście, muszą przedłożyć je komisji do zatwierdzenia. Komisja ocenia, czy imię jest zgodne z gramatyką islandzką i czy istnieje prawdopodobieństwo, że wywołałoby to zakłopotanie osoby z takim imieniem. Do 2019 roku wszystkie imiona musiały mieć rodzaj gramatyczny, ale od tego czasu został on zmieniony.

14. Cały kraj można przejechać w mniej niż 24 godziny

Hey Iceland

Obwodnica to dla turystów doskonały sposób na poznanie scenerii i kultury Islandii. Ma 1332 km długości i okrąża obwód kraju, pomijając jedynie Fiordy Zachodnie i półwysep Snæfellsnes.

Jeśli więc nigdzie się nie zatrzymujesz i po prostu chcesz cieszyć się malowniczą wycieczką samochodową, możesz przejechać trasę w mniej niż 24 godziny, ale większość przewodników zaleca poświęcić co najmniej 7 dni na zobaczenie wszystkich niesamowitych rzeczy, które Islandia ma do zaoferowania.

15. Islandia ma około 130 wulkanów, z których około 30 jest aktywnych

Global Panorama

Islandia leży na grzbiecie środkowo-atlantyckim, który oddziela płyty tektoniczne Ameryki Północnej i Eurazji. Te płyty tektoniczne nieustannie się poruszają, odrywając się od siebie, przez co przestrzeń między nimi wypełnia się magmą, która unosi się w postaci erupcji wulkanicznych. Ponieważ Grzbiet Środkowo-atlantycki przebiega przez całą Islandię, na wyspie znajduje się około 130 wulkanów, z których około 30 jest aktywnych. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 19 marca. To właśnie wtedy wybuchł wulkan Fagradalsfjall. A erupcja jest tak intensywna, że można ją zobaczyć jarzącą się z kosmosu.

Czytaj: Erupcja wulkanu na Islandii po 800 latach

16. Kolory flagi Islandii symbolizują trzy elementy krajobrazu tego kraju

PublicDomainPictures

Flaga Islandii jest niebieska z białym krzyżem i czerwonym krzyżem wewnątrz białego krzyża, które nie znajdują się pośrodku, ale bardziej po lewej stronie. Krzyż reprezentuje chrześcijaństwo, a ta wersja flagi została przyjęta w 1918 roku, kiedy Islandia uzyskała niepodległość od Danii. Kolory flagi odzwierciedlają trzy elementy, które składają się na krajobraz kraju. Czerwony to ogień wytwarzany przez wulkany, biały to lód i śnieg, a niebieski to góry wyspy, patrząc od strony wybrzeża.

17. Najbardziej znanym jedzeniem na Islandii są hot dogi

Nils Jonsson

W tej chwili hot dogi są praktycznie narodową potrawą Islandii. Są wszędzie: można je kupić na stacjach benzynowych, przystankach drogowych, restauracjach. Najbardziej znanym miejscem na hot doga na Islandii jest Baejarins Beztu Pylsur. Nazwę można przetłumaczyć jako „najlepsze stoisko z hot dogami w mieście”.

To stoisko z hot dogami zostało otwarte w 1937 roku i nadal jest prowadzone przez tę samą rodzinę. Nawet tak sławni ludzie jak Bill Clinton i Kim Kardashian odwiedzili stoisko i posmakowali słynnych hot dogów.

Te hot dogi są wyjątkowe, ponieważ zamiast wieprzowiny lub wołowiny Islandczycy używają mięsa jagnięcego. Rodzina prowadząca stoisko produkuje również własny keczup, który zawiera jabłka jako składnik. Możesz mieć hot doga z domową chrupiącą cebulą i słodką musztardą, a także surową cebulą, keczupem i remuladą. Baejarins Beztu Pylsur został wybrany przez brytyjską gazetę The Guardian najlepszym stoiskiem z hot dogami w Europie w sierpniu 2006 roku.

18. Dzieci dostają prezenty od 13 Yule Lads

Inspired by Iceland

Można powiedzieć, że Yule Lads to Święty Mikołaj z Islandii. Jest ich 13 i w ciągu 13 dni poprzedzających Boże Narodzenie przynoszą dzieciom prezenty. Dzieci kładą jeden z butów na parapecie i jeśli dzień wcześniej były grzeczne, Yule Lads przyniosą cukierki i drobne upominki, ale jeśli dziecko było niegrzeczne, zostawią zgniłego ziemniaka w bucie.

Każdy z Yule Lads ma określoną osobowość, podobnie jak siedmiu krasnoludków, i wszyscy mają jakieś psoty, które lubią, na przykład trzaskanie drzwiami w nocy lub kradzież resztek z garnków. Nie wydają się tak szkodliwe, ale najwyraźniej były o wiele bardziej przerażające w tamtych czasach. Do tego stopnia, że w 1746 r. rodzicom oficjalnie zakazano opowiadania dzieciom historii o Chłopakach Yule, ponieważ te historie naprawdę ich prześladowały.

19. Psy jako zwierzęta domowe były zakazane od 1924 do 1984 roku w Reykjaviku

Minda Haas Kuhlmann

W stolicy kraju, Reykjaviku, ludziom zakazano posiadania psów jako zwierząt domowych od 1924 do 1984 roku. Nie dlatego, że nienawidzili psów czy coś w tym rodzaju. Odkryto, że psy były nosicielami bąblowicy, rodzaju tasiemca przenoszonego z psów na ludzi i często znajdowano je podczas sekcji zwłok. Te tasiemce są niebezpieczne, ponieważ powodują infekcje jelitowe, trwałą ślepotę i śmierć.

Dlatego ludziom nie wolno było trzymać psów jako zwierząt domowych w granicach miasta. Teraz nie ma zakazu, ale mieszkańcy Reykjaviku nadal potrzebują pozwoleń na posiadanie psów, a właściciele muszą je mikroczipować i szczepić.

20. Reykjavik to najbardziej wysunięta na północ stolica świata

osrever

Stolica Islandii, Reykjavík, jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą suwerennego państwa na świecie. Jeśli zastanawiasz się, jakie jest najbardziej wysunięte na północ miasto na Islandii, jest to miasto Siglufjörður z populacją 1300 mieszkańców. A najbardziej wysuniętym na północ miastem na świecie jest Longyearbyen na Svalbardzie w Norwegii, które liczy około 2300 mieszkańców.

21. Parlament islandzki jest najdłużej działającym parlamentem na świecie

Dion Photo

Parlament narodowy Islandii nazywa się Althingi. To najstarszy parlament na świecie, który funkcjonuje do dziś. Został założony w 930 roku w miejscu, które obecnie znamy jako Park Narodowy Thingvellir. Wszyscy wolni mężczyźni mogli uczestniczyć w apelu i było to największe wydarzenie towarzyskie roku.

Nawet kiedy Islandczycy podporządkowali się władzy króla Norwegii w XIII wieku i byli pod kontrolą duńskiej monarchii od końca XIV wieku, Althing istniał w jakiejś formie aż do 1800 roku, kiedy to został rozwiązany dekretem królewskim. Althingi został ponownie założony w Reykjavíku i ponownie zmontowany w 1845 roku.

22. 1 marca to islandzki Dzień Piwa

yashima

Piwo jest popularnym napojem wśród Islandczyków, więc może Cię zaskoczyć, że piwo tam było nielegalne przez długi czas. Początkowo w 1915 roku Islandia zakazała wszelkiego alkoholu, ale w 1921 r. zniesiono zakaz sprzedaży hiszpańskich i portugalskich win czerwonych i różowych, ponieważ Hiszpania zagroziła zaprzestaniem importu solonego dorsza z Islandii, który był największym eksportem tego kraju. Później zakaz stał się jeszcze mniej restrykcyjny i od 1935 do 1989 roku obejmował tylko piwo o zawartości alkoholu powyżej 2,25 proc. Kiedy po 74 latach, 1 marca, ostatecznie zniesiono zakaz piwa, ten dzień został oznaczony jako Dzień Piwa lub Bjordagur po islandzku.

23. Na Islandii nie ma publicznego systemu kolei

Timothy Titus

Islandia nie ma publicznego systemu kolejowego. Było kilka propozycji, ale żadna z nich nie została zrealizowana. To nie tak, że w ogóle nie ma tam linii kolejowych, ale jedna została zbudowana do budowy falochronów portowych, a druga do transportu produktów i materiałów do jednej z pierwszych farm przemysłowych w kraju.

Głównymi powodami, dla których nie ma publicznego systemu kolejowego, jest mała populacja i trudne środowisko, a także rozwinięta infrastruktura drogowa i konkurencja samochodowa.

johannesfloe.com – Art to remember