23 lipca w Polsce obchodzimy Dzień Włóczykija – filozofa i wędrowca z Doliny Muminków. Włóczykij zachęca, by chociaż na chwilę zostawić codzienne sprawy i wyruszyć w podróż. Dzień Włóczykija to święto wszystkich, którzy kochają wędrować i włóczyć się w poszukiwaniu przygód.
W Polsce tym, którzy ucieleśniają ducha wędrówki i przygody, poświęcony jest szczególny dzień: Dzień Włóczykija. Obchodzony corocznie 23 lipca, dzień ten honoruje osoby, które czerpią radość z odkrywania nieznanego i poszukiwania nowych doświadczeń.
Duch Włóczykija: chęć przygody i żądza wędrówki
Dzień Włóczykija to święto będące hołdem dla ducha wędrowca i zamiłowania do przygód. Dzień ten, obchodzony co roku 23 lipca, wziął swoją nazwę od „Włóczykija” – ukochanej postaci z serialu „Muminki” Tove Jansson. Jednak koncepcja „Włóczykij” była starsza niż Muminki, wywodząc się od średniowiecznych polskich uczniów, którzy podróżowali z miasta do miasta, odgrywając sceny lub recytując poezję, aby zarobić na utrzymanie.
Dzień Włóczykija oddaje istotę niezadowalania się zbyt długim przebywaniem w jednym miejscu. Jest to dzień świętowania tych, którzy odnajdują radość w odkrywaniu, wędrówce i poszukiwaniu nowych doświadczeń. Postać Włóczykija z opowieści Janssona doskonale ucieleśnia tę swobodną naturę.
CZYTAJ: Dlaczego w dzieciństwie tak ważne jest słuchanie bajek?
Odkrywanie tajemniczej esencji Włóczykija: podróż pełna mądrości i inspiracji
Włóczykij to jedna z najbardziej tajemniczych i inspirujących postaci w serii „Muminków”. Wyrusza on w samotne podróże bez jasnego celu, by powrócić, gdy uzna, że nadeszła na to pora, dzieląc się mądrością zdobytą podczas podróży. Oferuje głębokie spostrzeżenia, takie jak: „Pamiętaj, nigdy nie staniesz się naprawdę wolny, jeśli będziesz kogoś tak bezgranicznie podziwiał”.
Włóczykij reprezentuje archetyp wędrownego mędrca – podróżnika, który gromadzi mądrość podczas samej podróży, stawiając czoła wyzwaniom i niespodziankom. Jego charakter symbolizuje wolność i oświecenie, które można osiągnąć prowadząc koczowniczy tryb życia, nie bojąc się pozostawić tych, którzy się nim opiekują w pogoni za nowymi horyzontami.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Hubert Hurkacz przekazał fatalne wieści. Chodzi o igrzyska olimpijskie
Włóczykij z „Muminków” ma dziś swoje święto. Oto najlepsze cytaty tajemniczego obieżyświata
- „Pamiętaj, nigdy nie staniesz się naprawdę wolny, jeśli będziesz kogoś tak bezgranicznie podziwiał”.
- „– Samotność szybko się nudzi! – krzyknął Muminek. – Zdziwiłbyś się, jak wielu ją lubi – odparł Włóczykij”.
- „Świat jest pełen wielkich, przedziwnych rzeczy, czekających na tych, którzy są na nie przygotowani”.
- „Wszystko staje się trudne, kiedy się chce posiadać różne rzeczy, nosić je ze sobą i mieć je na własność. A ja tylko patrzę na nie, a odchodząc, staram się zachować je w pamięci. I w ten sposób unikam noszenia walizek, bo to wcale nie należy do przyjemności”.
- „Jak zawsze ulubiony kapelusz na głowie mam/ Gram przez dzionek cały i w nocy też gram/ Niczego dla siebie nie pragnę, wolności trzeba mi/ By pieśni nowych szukać, i własnej melodii”.
- „– Dlaczego biedny, niewinny botanik nie może żyć w ciszy i spokoju? – Życie nie jest czymś spokojnym! – odparł Włóczykij z zadowoloną miną”.
- „– Czy mieszkasz tu całkiem sam? – zapytał Muminek. – Mieszkam trochę tu, trochę gdzie indziej. Dzisiaj tu, a jutro tam. To dobra strona mieszkania w namiocie”.
- „W zimie człowiek robi się strasznie stary”.
- „To jest wieczór na piosenkę. Na nową piosenkę, która składać się będzie w jednej części z nadziei, w dwóch z wiosennej tęsknoty, a jej resztę stanowić będzie niewypowiedziany zachwyt, że mogę wędrować, że mogę być sam i że jest mi ze sobą dobrze”.
- „– Dokąd oni płyną? – Myślę, że tego to się nigdy nie dowiemy… Nie smuć się, Muminku. Pomyśl, o ile mniej ciekawy byłby świat bez tajemnic”.
- „Nikt nie powiedział, że dobre decyzje nie będą Cię ranić”.
- „Opowiadać przedwcześnie o swoich najskrytszych marzeniach, jest rzeczą bardzo niebezpieczną”.
- „To dobry namiot. Ale nie trzeba zbytnio się przywiązywać do przedmiotów, które się posiada. Rzuć go po prostu”.
- „– Wspaniale tak wędrować sobie bez celu. – Czujesz się wtedy wolny. Jesteś sam, a jednocześnie spotykasz nowych przyjaciół”.
- „Świat przed katastrofą zawsze wygląda tak cicho i spokojnie”.
- „– Uwielbiam kamienie półszlachetne! […] Czy one są twoją własnością? – Tylko wtedy kiedy na nie patrzę. Staram się zachować je w pamięci, dzięki temu unikam noszenia bagaży. – Świetnie! Włóczykije lubią patrzeć, a Ryjki lubią mieć”.
- „Wszystko, co widzę, do mnie należy, cała Ziemia, jeśli chcesz wiedzieć. I to mnie raduje”.
- „Najważniejsze, że wiesz, czego chcesz”.
- „Włóczykij zdjął z komody kapelusz i postawił go na podłodze między komodą a drzwiami do kuchni. – Będziecie mieli jeszcze jeden mebel więcej – powiedział, chichocząc, gdyż nigdy nie mógł zrozumieć, czemu ludzie cieszą się z posiadania różnych rzeczy. Sam czuł się zupełnie szczęśliwy w swoim starym palcie, które miał od urodzenia (nikt nie wie zresztą, gdzie i kiedy się urodził), a jedyną jego własnością, do której był przywiązany, były organki”.
CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Aston Villa pobiła swój rekord transferowy!