23 zdjęcia Titanica, które przyprawią Cię o gęsią skórkę

0
2664
Miał być niezatapialny, a poszedł na dno już podczas pierwszego rejsu.

10 kwietnia 1912 roku legendarny transatlantycki Titanic, nazywany „niezatapialnym”, wyruszył z portu w Southampton w Anglii, by udać się do Nowego Jorku. Jak wszyscy wiedzą, to, co miało być początkiem tego kolosa, okazało się końcem.

Z pewnością większość z Was obejrzała słynny film Jamesa Camerona wydany w 1997 roku, w którym wystąpił bardzo młody Leonardo Di Caprio i piękna Kate Winslet. Jednak nie ma wielu ludzi, którzy tę tragedię wspominają ze strasznymi obrazami, wrakiem statku i cierpieniem ludzi.

1.Pierwsze zdjęcie Titanica na pełnym morzu.

Na pokładzie, nazwanego niezatapialnym, statku było około 2200 osób – pasażerów i załogi. W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912, podczas swojego dziewiczego rejsu na trasie Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork, RMS Titanic zderzył się z górą lodową i zatonął. Zginęło 1517 osób.

2. Witamy na pokładzie.

„Witamy na pokładzie” – te słowa mówił dowódca. Na zdjęciu kapitan Edward J. Smith (po prawej) i jego kolega, komendant policki, Hugh Walter McElroy, który pozuje na tle Titanica.

3. Pasażerowie.

Na tym zdjęciu widzimy, jak pasażerowie Titanica idą na jednym z mostów transatlantyckich, w pobliżu łodzi ratunkowych, na krótko przed katastrofą.

4. Chłopiec grający na pokładzie.

Urzekające jest to zdjęcie. Ilustruje beztroskie dzieciństwo na pokładzie statku. Widzimy małe dziecko bawiące się na placu zabaw na trzy dni przed rozbiciem statku.

5. „Niezniszczalna Molly Brown”.

Chociaż naprawdę miała na imię Margaret Brown, Molly Brown była sławnym pasażerem pierwszej klasy Titanica. Pochodząca ze skromnej rodziny, wydaje się, że ta pani często zapominała o klasie społecznej, z której pochodziła. Mimo to należy pamiętać, że w filmie staje się protektorką pieniądza Jacka Dawsona.

6. Sprawca.

Oto zdjęcie, które powoduje prawdziwe dreszcze, ponieważ to ta góra lodowa spowodowała gwałtowne utonięcie Titanica. To zdjęcie zostało zrobione przez Prinza Adalberta rankiem 15 kwietnia 1912 roku kilka kilometrów od miejsca, w którym zatonął Titanic.

7. Łodzie ratunkowe.

Łodzie ratunkowe oddalają się, podczas gdy pozostałości oceanicznego liniowca są pochłaniane przez lodowate wody Atlantyku, powodując ponure i złowrogie widowisko.

8. Ostatni ocaleni.

Na pierwszy rzut oka to zdjęcie wydaje się nie pokazywać niczego szczególnego, ale prawda jest taka, że ​​na pokładzie tej łodzi ratunkowej podróżowali ostatni ocalali z Titanica, podczas gdy pozostałości oceanicznego liniowca znikały między wodami oceanu.

9. Statek Carpathia dla ludzi ocalałych.

O godzinie 2:20 Titanic, podzielony na dwie części, już zatonął. Około godziny później przybył statek Carpathia, aby pomóc ocalałym ludziom.

10. Rodzina, która przeżyła tę katastrofę.

Ta młoda rodzina przeżyła. Możemy odczytać na ich twarzach traumę spowodowaną tą okropną katastrofą.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 25 oszałamiających zdjęć opuszczonych miejsc

11. Matka i jej uratowana córka.

Niektórzy pasażerowie mieli więcej szczęścia niż inni. Na zdjęciu widzomy panią Charlotte Collyer i jej córkę Marjorie. Obie przeżyły.

12. Inny uratowany pasażer.

To zdjęcie autorstwa Stuarta Colletta, innego ocalałego pasażera Titanica. Łącznie na statku zginęło 1517 osób.

13. „Sieroty Titanica”.

Na zdjęciu widzimy dwóch chłopaków: Michel, cztery lata (po lewej) i Edmon Navratil, dwa lata (po prawej). Tych dwóch braci niestety nazwano „sierotami Titanica”, ponieważ ich ojciec utonął.

14. Ocaleni na kontynencie.

Niektórzy ocaleni pasażerowie Titanica zostali powitani w dokach Millbay w angielskim mieście Plymouth. Ich twarze odzwierciedlają silne zmęczenie i wydają się naznaczone cierpieniem widoku tonących ludzi na zawsze.

15. Przed główną siedzibą White Star Line.

White Star Line była wiodącą linią żeglugową od końca XIX do początku XX wieku. Firma ta była współwłaścicielem Titanica. Na powyższym zdjęciu widzimy ludzi, którzy przyszli dowiedzieć się czegokolwiek, po poinformowaniu o katastrofie.

16. Tłum czekający na ocalałych ludzi.

To zdjęcie nie wymaga żadnego opisu. Możemy sobie doskonale wyobrazić niepokój krewnych, którzy czekali na swoich bliskich, nie wiedząc, czy przeżyli tę katastrofę, czy nie.

17. Kolejne zdjęciu tłumu.

Na tym zdjęciu wydaje się, że jest jeszcze więcej ludzi niż na poprzednim zdjęciu. Każda z tych osób była pełna niepokoju i strachu.

18. Pierwsza gazeta z wiadomościami o tej katastrofie.

Młody chłopak sprzedawał na ulicy gazetę, gdzie na pierwszej stronie można była przeczytać: „Titanic disaster great loss of life”, czyli „Titanic pozbawił życiu wielu ludzi”.

19. Działania poświęcone wsparciu osób, które przeżyły.

Na zdjęciu jest artysta estradowy George M. Cohan (z lewej), który sprzedawał w niedzielę specjalne egzemplarze amerykańskiej gazety nowojorskiej. Zebrane pieniądze przekazał osobom, które przeżyły i ich rodzinom, aby wesprzeć ich finansowo.

20. Gra w baseball, aby zebrać fundusze.

Aby pomóc rodzinom ofiar, zorganizowano mecz baseballowy między Yankees i Giants, w którym uczestniczyło ponad 14 000 osób.

21. Trofeum dla Arthura Henri Rostrona.

Arthur Henri Rostron był kapitanem statku Carpathia, który przybył z pomocą dla ocalałych z Titanica. Dano mu za to puchar ze srebra w maju 1912 roku.

22. Uroczystość pogrzebowa.

Uroczystość pogrzebowa została odprawiona w Seamen’s Church Institute w Nowym Jorku.

23. Pomnik w Strausa Park w Nowym Jorku.

Ten pomnik wzniesiono ku pamięci małżeństwa Isidory i Idy Straus, któzy zginęli na pokładzie Titanica, ponieważ odmówili rozdzielenia się.

Źródło i zdjęcia: tops.easyviajar.com

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź 
f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź 
f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź 
f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź 
f7warszawa.pl