25 ciekawych faktów o Polsce

0
768

Oto, czego tablica turystyczna nie powie o Polsce, podobnie jak Google, ponieważ dość często Google zapomina o polskich osiągnięciach. Te fakty mogą uatrakcyjnić Twoją podróż do Polski.

Oto dziwne i ciekawe fakty o Polsce, o których większość ludzi nie wie.

1. Polska jest 9. co do wielkości krajem w Europie.

(8. bez Rosji) Polska nie jest małym krajem, jest właściwie jednym z największych. Polska jest większa niż Włochy i Wielka Brytania.

2. Nazwa „Polska” (Poland) ma znaczenie.

Nazwa „Polska” pochodzi od nazwy plemienia Polan, jednego z plemion, które zbudowały państwo polskie ponad 1000 lat temu. Nazwa Polanie z kolei, pochodzi od słowa „pole”, czyli Polska to „kraina Polan” lub, mówiąc inaczej, „kraina pól”.

3. Historia Polski jest bardzo skomplikowana.

Jeśli jesteś fanem Gry o Tron, możesz zacząć czytać polską historię średniowiecza. Wiele razy będziesz zdezorientowany (spróbuj przeczytać coś w okresie od 1138 do 1320 roku).

Późniejsze czasy też nie były dla Polski łatwe. Kraj był najeżdżany lub walczył o wolność w powstaniach ponad 40 razy. Polska zniknęła nawet z map świata w latach 1772-1795.

4. Konstytucja Polski była drugą na świecie.

Polska uchwaliła swoją pierwszą pisemną konstytucję wiosną 1791 roku, która była drugim na świecie ważnym dokumentem prawnym tego typu. Obowiązywała jednak tylko przez 14 miesięcy i 3 tygodnie, zanim Polska znajdowała się w rozbiorach przez ponad 100 lat.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

pixabay.com

5. Polski inżynier wynalazł lampę Modern Kerosene.

W 1853 roku Ignacy Łukasiewicz wprowadził na rynek pierwszą w Europie nowoczesną lampę uliczną. Jego wynalazki lamp zostały jednak po raz pierwszy zastosowane we Lwowie na Ukrainie. W Warszawie jest jeszcze ulica, która do dziś używa tych samych latarni.

6. W czasie II wojny światowej Warszawa została prawie doszczętnie zniszczona i musiała zostać całkowicie odbudowana.

Stare Miasto, które można zobaczyć w Warszawie, nie jest prawdziwym Starym Miastem sprzed wojny. Oryginał został całkowicie zbombardowany w latach 40., a Polacy odbudowali je po wojnie, wykorzystując szczegółowe obrazy Bernardo Bellotto. Dlatego teraz wygląda tak, jak w XIV wieku, a nie w XX.

7. Maria Skłodowska-Curie była Polką.

Maria Skłodowska-Curie, kobieta, która odkryła polon i rad, nie była Francuzką, ale Polką. Nazywała się Maria Skłodowska, zanim poślubiła Francuza o imieniu Pierre Curie.

Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla, pierwszą osobą i jedyną kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla dwa razy, jedyną osobą, która zdobyła Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauki.

Pisarz Joseph Conrad też był Polakiem. Naprawdę nazywał się Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz.

Czytaj: Musical o Marii Skłodowskiej-Curie został okrzyknięty musicalem roku w Korei

Twitter

8. Polska ma plaże, góry, lasy, pustynie i jeziora.

Polska ma bardzo różnorodny charakter. Prawie 800 km wybrzeża i kilka łańcuchów górskich (Tatry, Karpaty, Sudety Bieszczadzkie i Świętokrzyskie). Polska posiada również jedyną środkowoeuropejską pustynię – Pustynię Błędowską.

Na Pomorzu występują również wydmy będące ciekawostką na skalę europejską. Podobnie mokradła w Biebrzańskim Parku Narodowym. I wyspy w Wolińskim Parku Narodowym.

9. Tradycyjne polskie nazwiska zmieniają się w zależności od płci.

Nazwy kończące się na –ski/ska lub –cka/cki działają jak przymiotniki i muszą pasować do rodzaju w języku polskim. Więc jeśli Twój ojciec ma na nazwisko Kowalski, jeśli jesteś kobietą, będziesz nazywać się Kowalska. Wszystkie polskie nazwiska w USA są w wersji męskiej.

10. W Polsce żyją najcięższe zwierzęta Europy.

Puszcza Białowieska o powierzchni 150 000 hektarów jest ostatnim prastarym lasem w Europie i domem dla 800 żubrów, najcięższych zwierząt lądowych w Europie.

Czytaj: Widoki jak z bajki! Piękne niebo w Bukowinie Tatrzańskiej

Twitter, Twitter

11. Polska miała kiedyś najwyższą konstrukcję świata.

Warszawski maszt radiowy w Konstantynowie był najwyższą konstrukcją na świecie od 1974 roku do upadku w 1991 roku. Był to drugi najwyższy obiekt, jaki kiedykolwiek zbudowano po Burdż Chalifa, ukończonym w 2010 roku. Maszt miał wysokość 646,38 metrów.

12. Polska ma też największy zamek na świecie.

Polska ma imponujące 16 obiektów światowego dziedzictwa, a wśród nich największy zamek na świecie w Malborku o powierzchni około 21 hektarów.

pixabay.com

13. Noszenie czapki w domu bądź w kościele jest w Polsce uważane za niegrzeczne.

Jeśli nosisz kapelusz lub czapkę w domu, biurze lub kościele, jest to oznaką braku szacunku.

14. Całowanie kobiecej dłoni wciąż jest w Polsce modne.

Polscy mężczyźni generalnie nadal mają tendencję do przestrzegania „protokołu rycerskiego”. Nie zdziw się, jeśli zobaczysz taką scenę w Polsce.

15. Śmigus Dyngus.

Jeśli wybierasz się do Polski na Wielkanoc, przygotuj się na zmoknięcie. Poniedziałek Wielkanocny jest znany jako Śmigus Dyngus, kiedy wszyscy gonią się nawzajem z pistoletami na wodę i wiadrami. Tradycyjnie chłopcy oblewają dziewczyny wodą i biją je gałązkami wierzby, a dziewczęta uciekają.

Twitter

16. Polacy obchodzą imieniny.

Poza urodzinami Polacy obchodzą imieniny, czyli dzień upamiętniający świętego, od imienia którego noszą imię. Imiona związane z każdym dniem pojawiają się we wszystkich kalendarzach w Polsce, więc imieniny są często ważniejsze niż urodziny, bo wszyscy o nich pamiętają.

17. Polska telewizja jest dubbingowana przez jednego mężczyznę.

Jeśli planujesz oglądać zagraniczne filmy w telewizji w Polsce, warto się zastanowić. Zagraniczne filmy i seriale są dubbingowane, ale nie przez polskich aktorów, ale przez jednego mężczyznę czytającego role wszystkich (w tym kobiet i dzieci).

Oryginalna wersja nadal istnieje, więc widzowie mogą usłyszeć pierwsze dwie sekundy każdego zdania (i później nieco w tle), zanim lektor zacznie mówić to samo po polsku.

18. Polska jest największym eksporterem bursztynu na świecie.

Bursztynu w Polsce jest bardzo dużo, więc pamiątki i biżuteria z niego wykonana są przepiękne. Być może zechcesz coś kupić podczas wizyty.

Twitter

19. Grzybobranie to popularna rodzinna aktywność w Polsce.

Wychodzenie do lasu po grzyby pod koniec lata to popularne zajęcie dla wielu osób w Polsce. Dzieci uczą się, jak odróżnić jadalny grzyb od trującego.

20. Najstarsza restauracja Europy we Wrocławiu.

Mieszcząca się we Wrocławiu „Piwnica Świdnicka” to najstarsza restauracja w Europie, otwarta od 1275 roku.

Została zamknięta na przełomie 2017 i 2018 roku. Wówczas lokal wrócił do miasta, po wcześniejszym, toczącym się kilka lat sądowym sporze najemcy z magistratem. Dziś niestety zamknięta i nieczynna, miejmy nadzieję, że kiedyś ponownie będzie można będzie można się nią cieszyć i będzie kontynuowana jej dawna tradycja.

21. Kupowanie parzystej liczby kwiatów na pogrzeby uważane jest za Faux Pas.

Z drugiej strony chryzantemy, białe lilie i czerwone goździki są uważane za kwiaty pogrzebowe, więc nie kupuj ich na inne okazje. Niektórzy traktują to bardzo poważnie.

22. Nieoficjalna kultowa polska przekąska to zapiekanka.

Zapiekanka jest polskim wynalazkiem, pojawiła się w latach 70. XX wieku. To bagietka przekrojona na pół, posypana serem i pieczarkami, oblana majonezem czosnkowym i keczupem. Obowiązkowo musi być dużo ketchupu.

Twitter

23. Prezerwatywy lateksowe wymyślił Polak.

Pierwsza prezerwatywa lateksowa została wynaleziona w 1912 roku przez Juliusa Fromma, który uczynił gumki cieńsze i lepsze. Jak na ironię, do tych dat politycy w Polsce spierają się o to, jakie metody antykoncepcji powinny być dozwolone, jeśli w ogóle powinno takie coś być.

24. Polska ma swoją wersję Walentynek.

Noc Kupały obchodzimy 21 czerwca, w święto św. Jana Chrzciciela. Mężczyźni przeskakują ogniska, a młode niewiasty plotą wianki z kwiatów, które później powierzają rzekom i strumieniom.

Wianki ze świecami po jednej stronie rzeki płyną na drugą stronę i jeśli ktoś do Ciebie przyjdzie, będziesz miała szczęście w miłości.

25. Polska jest jednym z najbardziej religijnych krajów w Europie.

Polska ma popularną katolicką stację telewizyjną i Radio Katolickie. Religia również nie jest oddzielona od państwa. Nie mówiąc już o tym, że Polska jest dumnym posiadaczem najwyższego posągu Jezusa na świecie. Mowa oczywiście o pomniku Chrystusa Króla w Świebodzinie.