25 interesujących faktów na temat filmu Titanic

0
1207

Titanic (1997) był najdroższym filmem swoich czasów i nadal znajduje się w pierwszej trójce najbardziej dochodowych filmów.

Film ten podbił serca wielu i jest to aktualne do dnia dzisiejszego. Kto nie zna piosenki My Heart Will Go On, która została stworzona na potrzeby filmu?

Niektórzy z Was mogą nawet znać cały film na pamięć. Takie zwroty jak „Jestem królem świata” lub „narysuj mnie jak jedną z Twoich francuskich dziewczyn” stały się ikoniczne i cytowane poza kontekstem Titanica.

Film był niewątpliwie wielkim sukcesem. I prawdopodobnie każda scena i linijka filmu została przeanalizowana przez fanów. Ale mogą istnieć rzeczy, o których nie wszyscy wiedzą o niektórych kulisach filmu.

Oto kilka faktów na temat filmu Titanic, które mogą sprawić, że obejrzysz go innymi oczami.

1. Portret Rose i szkice w Jack’s Binder zostały narysowane przez Jamesa Camerona.

Paramount Pictures

W Titanicu jest kilka kultowych scen, które wszyscy pamiętają. Jack rysujący Rose jest zdecydowanie uważany za jedną z tych wzruszających niezapomnianych chwil. Ale na ujęciach z bliska, pokazujących pracę ołówkiem, nie widzimy ręki DiCaprio, ale samego Camerona.

James Cameron narysował nie tylko portret róży, ale także wszystkie szkice „francuskich dziewcząt” w segregatorze, który Jack nosił ze sobą. I to nie wszystko; DiCaprio jest praworęczny, podczas gdy Cameron jest leworęczny, ale ten mały szczegół nie wypadł z głowy reżyserowi, a szkic został odwrócony w post-produkcji, aby zachować ciągłość i upewnić się, że nic nie złamie iluzji, że Jack był prawdziwym artystą.

Czytaj: 13 ujęć z filmu „Titanic”, które zdradzają, jak kręcono sceny

2. Scena z chłopcem bawiącym się bączkiem została zainspirowana prawdziwym zdjęciem z Titanica.

Francis Browne,Paramount Pictures

W Titanicu Jamesa Camerona jest scena, w której dziecko bawi się bączkiem, podczas gdy Jack zakrada się na pokład pierwszej klasy. Scena ta została odtworzona na podstawie zdjęcia wykonanego 11 kwietnia 1912 roku przez Francisa Browne’a. Na zdjęciu sześcioletni Robert Douglas Spedden z Nowego Jorku gra w tradycyjną grę tamtych czasów. Jego ojciec stoi obok, a inni pasażerowie patrzą na niego.

Chłopiec i ojciec przeżyli zatonięcie statku, chociaż Robert zginął niedługo po wypadku. A Francis Brown nie musiał być świadkiem katastrofy statku, ponieważ był jedną z ośmiu osób, które wysiadły z Titanica. Podróżował z Southampton w Anglii do Queenstown (obecnie Cobh) w Irlandii.

Czytaj: Naukowcy pokazali, jak wygląda Titanic 107 lat po katastrofie

3. Czwarty komin w prawdziwym statku nie był podłączony do pieców, w filmie również nie emituje tak dużej ilości dymu.

Paramount Pictures

Titanic w rzeczywistości miał cztery kominy, ale tylko trzy z nich działały. Na początku XX wieku duże statki miały cztery kominy do prawidłowego odprowadzania ciepła i dymienia. Ale Titanic miał bardziej zaawansowaną inżynierię i potrzebował tylko trzech z nich. Czwarty został dodany, aby statek był bardziej imponujący i okazały. Ponadto statek był tak duży, że wyglądał na bardziej zrównoważony, więc był też cel estetyczny. Możliwe, że był używany do wentylacji kuchni. Ten szczegół nie został pominięty w filmie i czwarty komin emitował mniej dymu niż pozostałe trzy.

Czytaj: 23 zdjęcia Titanica, które przyprawią Cię o gęsią skórkę

4. Woda na planie była tak zimna, że Kate Winslet dostała hipotermii.

Paramount Pictures

Po zatonięciu statku Jack i Rose zawiśli na dnie w lodowatej wodzie. W tej scenie nie tylko Rose zmarzła, ale nie było to najprzyjemniejsze doświadczenie dla aktorki Kate Winslet. Krążyły nawet pogłoski, że zachorowała na zapalenie płuc, ale w wywiadzie dla Colbert w The Late Night Show aktorka wyjaśniła, że nie było to aż tak dotkliwe, ale woda była naprawdę zimna i faktycznie dostała hipotermii.

5. Renault w filmie było także na pokładzie prawdziwego Titanica.

Paramount Pictures

Samochód wciągany na statek na początku filmu to Renault Type CB Coupe de Ville z 1912 roku. To ten sam samochód, w którym później w filmie Rose i Jack mają swoją parną scenę. Chociaż scena była wytworem wyobraźni reżysera, samochód nie.

Według manifestu ładunkowego statku faktycznie znajdował się on na pokładzie Titanica. I jest to jedyny znany samochód. Należał do Amerykanina Williama Cartera z Bryn Mawr. Kupił on samochód podczas podróży po Europie z rodziną. Carter przeżył i później zażądał zwrotu od White Star Line za wartość swojego nowo zakupionego samochodu, która wynosiła 5000 USD. Dzisiaj byłoby to około 130 000 dolarów.

Od 1985 roku, kiedy Robert Ballard odkrył wrak RMS Titanic, ratownicy byli bardzo zainteresowani samochodem, ale nadal pozostaje on ukryty. Gdyby samochód został znaleziony, mógłby zostać sprzedany na aukcji za miliony dolarów, wiedząc, że inne przedmioty znalezione na dnie oceanu, takie jak menu obiadowe, były sprzedawane za 25 000 do 35 000 dolarów.

6. Pewnego razu płaszcz Winslet zaczepił się o bramę i musiała się z niego wydostać, żeby nie utonąć.

Paramount Pictures

Czasami aktorzy ulegają wypadkom na planie, a Kate Winslet miała jeden podczas kręcenia Titanica. Podczas sceny, kiedy Jack i Rose uciekali przed strumieniem wody w korytarzu i zostali zmieceni przez falę, ciężki płaszcz Winslet zaczepił się o bramę. Aktorka prawie utonęła, ale na szczęście udało jej się uwolnić z płaszcza. Powiedziała, że nigdy nie skarżyła się na to Jamesowi Cameronowi, ponieważ nie chciała być mięczakiem i kontynuowała pracę. Z drugiej strony James Cameron zapewnił, że Winslet nigdy nie była w fizycznym niebezpieczeństwie.

7. Historia, którą irlandzka matka opowiadała swoim dzieciom, dotyczyła Tír Na nÓg, miejsca w celtyckim innym świecie.

Paramount Pictures

Podczas gdy muzycy grają na pokładzie, widzom pokazano kilka ujęć ludzi na statku: kapitana, konstruktora statku, leżącą w łóżku starszą parę oraz irlandzką matkę opowiadającą dzieciom historię.

Historia dotyczyła Tír na nÓg: „I tak przez 300 lat żyli szczęśliwie razem w krainie Tír na nÓg, krainie wiecznej młodości i piękna”. W mitologii irlandzkiej Tír na nÓg jest częścią celtyckiego innego świata i można do niego dotrzeć, przechodząc ścieżką przez morze.

Historia nie była w oryginalnym scenariuszu i została zasugerowana przez innych irlandzkich aktorów. Pasuje naprawdę idealnie: mama uspokaja swoje dzieci, że zanurzone w wodzie dotrą do krainy, w której będą szczęśliwe.

8. Cameron miał tylko jedno ujęcie, by sfilmować powódź wielkich schodów.

Paramount Pictures

Wielkie Schody na planie nie zostały zbudowane tylko po to, aby były wystarczająco przekonująca dla widzów. Budowano je także ze świadomością od samego początku, że zostaną zniszczone. Kiedy statek zaczyna tonąć, pomieszczenie z Wielkimi Schodami zostaje zalane wodą. Aby zniszczenie schodów było bardziej dramatyczne, zrzucono na nie 90 000 galonów (około 340 000 litrów) wody. Zespół produkcyjny wiedział, że wystarczy jedno ujęcie, aby nakręcić tę scenę, ponieważ taka ilość wody całkowicie zniszczy plan.

9. Podczas kolacji aktorom podano prawdziwy kawior z jesiotra gatunku Bieługa.

Paramount Pictures

Jeśli produkcja pozwoliła zaoszczędzić pieniądze na takich rzeczach, jak budowa tylko połowy statku, nie oszczędzono wydatków w innych obszarach.

W scenie, w której Jack i Rose poszli na obiad do pierwszej klasy jadalni, podano im kawior. Aby uczynić scenę bardziej autentyczną, aktorom podano prawdziwy kawior z jesiotra gatunku Bieługa, który jest najdroższym rodzajem kawioru. Ceny mogą wahać się od 3500 do 5000 USD za funt.

10. Starsza para leżąca w łóżku, podczas gdy statek tonął, była oparta na prawdziwych ludziach.

Paramount Pictures

Starsza para widziana w łóżku, podczas gdy muzycy grają, a woda pędzi do pokoju, jest wzorowana na prawdziwych ludziach. Pasażerami prawdziwego Titanica byli Isidor i Ida Strauss, a ich historia miłosna jest równie wzruszająca jak historia Jacka i Rose.

Byli małżeństwem przez 40 lat, a świadkowie twierdzą, że ze względu na wiek pozwolono im wejść na łódź ratunkową, ale Isidor odmówił wejścia, zanim każda kobieta i dziecko opuszczą statek. Jego żona zdecydowała się zostać z mężem i ostatnio widziano ich na pokładzie łodzi, siedzących na parze leżaków trzymając się za ręce, dopóki oboje nie zginęli.

11. Rose splunęła Calowi w twarz bez scenariusza – Kate Winslet improwizowała.

Paramount Pictures

Scena, w której Jack uczy Rose pluć, była prawie w całości zaimprowizowana, ale aktorka o niej nie zapomniała. Najwyraźniej była nią zainspirowana i postanowiła wykorzystać nowo nabyte umiejętności w innej zaimprowizowanej scenie.

Kiedy statek tonie, a ona chce opuścić swoją matkę i przyszłego męża, aby wrócili w poszukiwaniu Jacka, jej narzeczony Cal chwyta ją za ramię i nie puszcza. Wtedy Rose pluje mu w twarz i uwalnia się.

Oryginalny scenariusz mówił, że używa spinki do włosów, ale plucie zadziałało jeszcze lepiej, zwłaszcza że to Jack ją tego nauczył. Aktor, który grał Cala, Billy Zane, nie był świadomy pomysłu Winslet, więc jego zaskoczona twarz i wstręt to prawdziwa reakcja.

12. Dywany do filmu zostały wykonane przez tych samych producentów, którzy wykonali je dla prawdziwego Titanica.

Paramount Pictures

Większość dekoracji na planie została zrekonstruowana przez badaczy z White Star Line lub pod ich nadzorem, tak aby była jak najbardziej realistyczna i historycznie dokładna.

Cameron nalegał na użycie prawdziwej tapety, prawdziwych kryształowych żyrandoli, umieszczenie ołowianych okien i stemplowanie małych lub niewidocznych przedmiotów z logo White Star Line.

Przekonał również firmę BMK-Stoddard z Anglii, która produkowała dywany dla prawdziwego Titanica, aby ci zrobili dokładnie takie same dywany na potrzeby filmu. Producenci nadal mieli wzory oryginalnego dywanu i można je zobaczyć w głównym salonie na dole Wielkich Schodów, w korytarzach i apartamentach.

13. W scenariuszu były cytaty osób, które przeżyły prawdziwą katastrofę.

Paramount Pictures

James Cameron użył w scenariuszu cytaty, które powiedzieli prawdziwi ludzie, którzy przeżyli katastrofę. Na przykład, kiedy Jack chce powstrzymać Rose przed wyskoczeniem ze statku, mówi jej, że pewnego razu, gdy łowił ryby, wpadł do lodowatej wody po pęknięciu lodu i poczuł się jak „dźgnięty tysiącem noży na całym ciele ”. Oto prawdziwy cytat drugiego oficera Charlesa Herbera Lightollera, opisujący swoje doświadczenie: „Uderzenie w wodę było jak tysiąc noży wbijanych w czyjeś ciało i na kilka chwil całkowicie straciłem kontrolę nad sobą”.

14. Prawdziwy Titanic zatonął o 02:20, a w filmie, gdy statek wciąż tonął, można zobaczyć zegar pokazujący 02:15.

Paramount Pictures

Film trwa nieco ponad trzy godziny, ale czy wiedzieliście, że od momentu zderzenia z górą lodową do całkowitego zanurzenia prawdziwego statku minęło 2 godziny i 40 minut?

Zatonięcie statku nie było tak szybkie, jak widać na filmie, ale jeden ze szczegółów jest bardzo dokładny. Statek zderzył się z górą lodową o godzinie 23:40 (czasu statku) i zniknął z pola widzenia o godzinie 02:20. Jest taki moment w filmie, prawie pod koniec, kiedy zapanował totalny chaos, kiedy z bliska pokazuje się zegar, który pokazuje 02:15. Wierność szczegółom jest naprawdę godna podziwu!

15. Nocne niebo było niepoprawnie przedstawione w oryginalnym wydaniu i zostało zmienione w ponownym wydaniu z 2012 roku.

Paramount Pictures

Ponieważ Titanic był reklamowany jako film wierny historycznie, żaden błąd nie przemknął przed oczami widzów. Jedną z rzeczy, które okazały się niedokładne, było nocne niebo. Rose unosiła się na drzwiach i patrzyła w górę, ale to, co zobaczyła, nie było tym samym niebem, które widzieli ludzie w 1912 roku.

Amerykański astrofizyk Neil deGrasse Tyson nalegał, aby to zmienić. W końcu Cameron zgodził się z tym i zmusił doktora Tysona do przesłania mu dokładnej mapy konstelacji. Zrobiono to, a w ponownym wydaniu z 2012 roku nocne niebo zostało dostosowane, aby odzwierciedlić czas historyczny.

Różnice widać na zdjęciu: pierwsza pochodzi z wydania z 1997 roku, a druga z ponownego wydania z 2012 roku.

16. Nóż, którego Fabrizio używa do przecinania lin łodzi ratunkowej, to ten sam nóż, który on i Jack wygrali w grze karcianej na początku filmu.

Paramount Pictures

Na początku filmu Jack gra w karty ze swoim przyjacielem Fabrizio. Na koniec zdobywają bilety, dzięki którym mogą wejść na pokład Titanica, trochę pieniędzy, zegarek i nóż. W dalszej części filmu, gdy statek tonie, Fabrizio używa tego samego noża do ścinania łodzi ratunkowej.

Ponadto zegarek podaje, że była 11:53, więc dwaj przyjaciele musieli spieszyć się na statek, ponieważ miał wypłynąć o 12:00, tak jak prawdziwy Titanic.

17. Scena, w której Jack uczy Rose, jak pluć, była prawie całkowicie improwizowana.

Paramount Pictures

James Cameron często pozwalał obsadzie improwizować podczas kręcenia i dodawać swój akcent do scenariusza. W filmie Jack opowiadał Rose o interesujących rzeczach, które zrobił w swoim życiu, a Rose poczuła, że została uwięziona w swoim.

Jack obiecuje Rose, że po opuszczeniu statku zabierze ją na przygodę. Następująca scena została prawie w całości zaimprowizowana przez aktorów: Rose mówi Jackowi, że nigdy nie pluła „jak mężczyzna”, więc ten zabiera ją na bok statku i pokazuje jej, jak to się robi.

18. Cameron nie chciał żadnej muzyki ze śpiewaniem w swoim filmie.

Paramount Pictures

James Cameron nie chciał żadnej muzyki ze śpiewaniem w swoim filmie, a tym bardziej nie chciał kończyć tego popową piosenką. Początkowo chciał, aby Enya skomponowała muzykę do filmu, ale kiedy odmówiła, Cameron zwrócił się do Jamesa Hornera.

Horner wiedział o wizji Camerona, ale nadal potajemnie zaaranżował nagranie taśmy demo z Céline Dion z My Heart Will Go On, którą puścił Cameronowi. W końcu reżyser zmienił zdanie. Piosenka stała się nie tylko charakterystyczną piosenką Dion, ale także jednym z najbardziej pamiętnych elementów Titanica. Z dzisiejszej perspektywy piosenka i film są naprawdę nierozłączne.

19. Ujęcia z Titanica pod wodą są prawdziwe, gdy sam Cameron zanurkował, aby zobaczyć wrak.

Paramount Pictures

James Cameron był zafascynowany wrakami statków, a pomysł sfilmowania Titanica pojawił się, gdy spotkał Roberta Ballarda, przywódcę załogi, która odkryła wrak słynnego liniowca.

Produkcja filmu rozpoczęła się w 1995 roku, podobnie jak nurkowania w morzu, aby przyjrzeć się prawdziwemu statkowi. Cameron naprawdę zanurkował w morzu i spędził więcej czasu na Titanicu niż faktyczni pasażerowie w 1912 roku.

Udał się tam 12 razy i spędził od 15 do 17 godzin na odkrywaniu, filmowaniu i obserwowaniu całego smutku i niesprawiedliwości katastrofy. Materiał, który zrobił pod wodą, pojawił się w filmie, dzięki czemu był jeszcze bardziej realistyczny. To doświadczenie sprawiło, że Cameron chciał, aby widzowie zrozumieli, że ta historia nie była tylko dramatem, ale wydarzeniem, które przytrafiło się prawdziwym ludziom, z których nie wszyscy przeżyli.

20. Kawałek drewna, na którym unosiła się Rose, jest oparty na artefakcie znalezionym we wraku prawdziwego statku.

Trip Advisor,Paramount Pictures

Zdjęcie u góry przedstawia fragment prawdziwego wraku statku. Jest wyświetlany w Muzeum Morskim Atlantyku w Halifax w Nowej Szkocji. Kształt tego artefaktu wyglądał jak jedyny kawałek drzwi, na których leżała Rose po zatonięciu statku, co zawsze wywołuje debatę, czy Jack mógł na niego wejść, czy nie.

21. Jack nie mógł dotrzymać obietnicy zabrania Rose do Santa Monica, ale ona się tam wybrała, jak widać na jej starych zdjęciach.

Paramount Pictures

Na początku filmu, krótko po tym, jak Jack i Rose się spotkali, Jack obiecuje Rose, że zabierze ją na molo w Santa Monica, gdzie będą się bawić jak nigdy wcześniej.

Mówi Rose, że zabierze ją na kolejkę górską i będzie jeździć konno po plaży. Zignorujmy fakt, że kolejki górskie powstały po zatonięciu Titanica i skupmy się na tym, że na samym końcu filmu, kiedy pokazano stare zdjęcia Rose, na jednym z nich jest ona na koniu i molo Santa Monica Pier jest widoczne w tle.

Czytaj: Pierwsza w pełni elektryczna, wolna od emisji łódź pasażerska zbudowana w Stanach Zjednoczonych!

22. Wypłynięcie statku zostało sfilmowane w odwrotnej kolejności i odwrócone w post-produkcji.

Paramount Pictures,Jason H

Mimo że film miał ogromny budżet 200 milionów dolarów, produkcja wciąż starała się zaoszczędzić pieniądze tam, gdzie było to możliwe. Najwyraźniej, Cameron zdecydował, że konieczne jest zbudowanie tylko statku i zdecydował się odtworzyć prawą burtę, ponieważ w miejscu filmowania wiatr wydmuchałby dym z lejka na rufę, sprawiając, że wyglądało to tak, jakby statek płynął do przodu po wodzie.

Problem polegał na tym, że w rzeczywistości w momencie wypłynięcia z Southampton Titanic był zacumowany na lewej burcie. Aby zachować historyczną dokładność, wszystko na scenie musiało zostać zbudowane i wykonane wstecz, a następnie przerzucone do post-produkcji. Tak więc, jeśli scenariusz nakazywał, że mieli iść w prawo, to podczas kręcenia musieli iść w lewo, także każdy tekst musiał być odwrócony, nawet kostiumy musiały być wykonane od tyłu.

23. Szef kuchni w filmie opierał się na prawdziwej osobie, która najprawdopodobniej przeżyła z powodu ilości alkoholu, którą spożyła wcześniej.

Paramount Pictures

Szef kuchni, którego widzimy pijącego z butelki obok Jacka i Rose, gdy statek tonął, jest oparty na prawdziwej osobie. Charles John Joughin był anglo-amerykańskim szefem kuchni i wyróżniał się tym, że przeżył w lodowatej wodzie dwie godziny, a to dużo.

Był ostatnim ocalałym, który opuścił Titanica, kiedy wspinał się na poręcz zabezpieczającą na zewnątrz statku i tylko czekał na zejście w dół. Wyjaśnił, że nie odczuwał skutków zimnej wody tak bardzo, prawdopodobnie z powodu spożytego alkoholu.

24. Pies Old Rose jest odniesieniem do prawdziwych pomeranian, którzy przeżyli tonący statek.

Paramount Pictures

Stara Rose w filmie posiada pomeraniana. To nie jest przypadkowy szczegół, ale sposób Camerona na oddanie hołdu psom, które przeżyły zatonięcie statku. Rasa psa została również wybrana celowo, ponieważ dwa z trzech psów, które przeżyły, to pomeraniany. Kiedy prawdziwy statek tonął, pasażer wypuścił psy ze swoich bud, a James Cameron początkowo kręcił sceny ze zwierzętami, ale nie dodał ich.

25. Jedną z nieścisłości w filmie była wzmianka o jeziorze Wissota, które powstało po katastrofie Titanica.

Paramount Pictures

W tym filmie jest tak wiele dokładnych szczegółów, które odzwierciedlają naszą wiedzę na temat prawdziwego Titanica, ale jest też kilka błędów. Na przykład Jack mówił Rose, że gdy był chłopcem, łowił ryby nad jeziorem Wissota w Wisconsin ze swoim ojcem. Jezioro powstało w wyniku budowy tamy, którą ukończono w 1917 r., a katastrofa Titanica miała miejsce w 1912 r. Jack nie mógłby więc łowić tam ryb, gdyby nie wierzyć teoriom, że Jack był podróżnikiem w czasie.

johannesfloe.com – Art to remember