25 muzeów z całego świata, których architektura zachwyca

0
440

Najczęściej ludzie chodzą do muzeów, aby zobaczyć, co jest w nich, i nie zawsze zwracają uwagę na ich wygląd zewnętrzny. Jednak czasami powłoka jest równie imponująca jak zawartość.

Wybraliśmy kilka zdjęć muzeów, które naprawdę zachwycają swoim wyglądem z zewnątrz i niewątpliwie są same w sobie dziełami sztuki.

1. Państwowe Muzeum Historyczne, Rosja

Jorge Láscar

Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie powstało w 1872 roku i znajduje się po północnej stronie Placu Czerwonego.

Łatwo rozpoznawalny budynek został zaprojektowany przez Vladimira Osipovicha Sherwooda w stylu neorosyjskim.

Jest to muzeum historyczne, którego celem jest zachowanie przeszłości Rosji. Wśród ciekawych rzeczy, które ma muzeum, jest łódź rybacka wydobyta z brzegów Wołgi i rękopisy z VI wieku.

2. Szanghajskie Muzeum Astronomii, Chiny

Shanghai Astronomy Museum

Jest to nowe Muzeum Astronomii w Szanghaju, które zostało otwarte 18 lipca tego roku i jest największym muzeum astronomii na świecie.

Muzeum zostało zaprojektowane przez Thomasa J. Wonga. Ciekawostką jest, że budynek nie ma żadnych linii prostych ani kątów prostych, aby odzwierciedlić kształty orbit i geometrię kosmosu.

Więcej o tym muzeum przeczytacie w naszym osobnym artykule: Największe na świecie muzeum astronomiczne

3. Zeitz Mocaa, Republika Południowej Afryki

marchehaute

Muzeum Sztuki Współczesnej w Kapsztadzie, w Południowej Afryce zostało otwarte 22 września 2017 roku i jest największym muzeum współczesnej sztuki afrykańskiej na świecie.

Muzeum zostało zaprojektowane przez Thomasa Heatherwicka, londyńskiego projektanta. Powstało przez przekształcenie silosu zbożowego, który nie był już używany.

W muzeum znajdują się dzieła rzeźbiarzy, fotografów i malarzy pracujących w całej Afryce.

4. Muzeum Guggenheima w Bilbao, Hiszpania

David Baron

Muzeum Guggenheima w Bilbao to muzeum sztuki współczesnej znajdujące się w Bilbao w Kraju Basków w Hiszpanii. Zostało otwarte 18 października 1997 roku i nadal jest jednym z największych muzeów w kraju.

Architektem tego innowacyjnego projektu był Frank Gehry. Na zewnątrz ma krzywe linie, które miały wydawać się przypadkowe. Całość pokryta jest 33 000 niezwykle cienkimi blachami tytanowymi, które według niektórych krytyków przypominają rybie łuski, co jest właściwe, ponieważ budynem jest zbudowany wzdłuż rzeki Nervion.

Muzeum ciągle zmienia swoje wystawy i lubi wybierać tematy. Najczęściej widać sztukę awangardową, XX-wieczną abstrakcję i sztukę nieobiektywną. Jedyną stałą ekspozycją jest The Matter of Time, instalacja rzeźbiarska złożona z ośmiu dzieł amerykańskiego rzeźbiarza Richarda Serry.

5. Museo De Arte Tigre, Argentyna

Tigre Municipio

Museo de Arte Tigre w Buenos Aires zostało po raz pierwszy zbudowane w 1912 roku. Pierwotnie był to luksusowy klub dla bogatych i sławnych, ale teraz jest to muzeum sztuki otwarte w 2006 roku.

Elegancki budynek został zaprojektowany przez Pablo Pater i Luis Dubois zgodnie z francusko-włoskimi stylami architektonicznymi.

Główna kolekcja składa się ze sztuki argentyńskiej z XIX i XX wieku, ale wnętrze samo w sobie jest dziełem sztuki z weneckimi lustrami i francuskimi żyrandolami.

6. Muzeum Sztuki Islamskiej, Katar

Jan Smith

Muzeum Sztuki Islamskiej zostało otwarte w 2008 roku i w jego zbiorach znajdują się dzieła sprzed 1400 lat. Wystawy obejmują metaloplastykę, ceramikę, biżuterię, wyroby z drewna, tkaniny, szkło i rękopisy.

Budynek został zaprojektowany przez Ieoh Ming Pei. Zasugerował, że powinien zostać zbudowany na półwyspie stworzonym przez człowieka, aby nie zasłaniały go inne budynki. Architekt inspirował się głównie meczetem Ibn Tulun w Kairze w Egipcie.

7. Muzeum Erawan, Tajlandia

Binder.donedat

Muzeum Erawan w Bangkoku zostało otwarte w 2003 roku i jest dobrze znane z kształtu trójgłowego słonia.

Muzeum to wizja Lek Viriyapant, która się spełniła. Słoń wykonany jest z brązu i waży 250 ton. A część muzeum znajduje się w słoniu.

W środku są też rzeczy do zobaczenia, takie jak: chińskie wazony z dynastii Ming i Qing, dzieła sztuki, takie jak ceramika z Europy, relikwie i posągi Buddy.

8. Muzeum Salvadora Dali, USA

CityofStPete

Muzeum Salvadora Dali w St. Petersburgu na Florydzie zostało założone w 1982 roku. Nowy budynek ze szklanym wejściem został otwarty 11 stycznia 2011 roku.

Dodatek do muzeum zaprojektował Yann Weymouth. Szklana bańka nazywana jest zagadką i składa się z 1062 trójkątnych kawałków szkła.

W muzeum zwiedzający mogą znaleźć 96 obrazów olejnych, ponad 100 akwareli i rysunków, 1300 grafik, fotografii, rzeźb i innych przedmiotów. Jedno z najsłynniejszych dzieł Dali, The Disintegration of the Persistence of Memory, mieści się w tym muzeum.

9. Art Gallery of Alberta, Kanada

IQRemix

Muzeum zostało po raz pierwszy założone jako Edmonton Museum of Arts w 1924 roku. Nowoczesny budynek, w którym mieści się galeria, został otwarty w 2010 roku.

Architektem wybranym do zaprojektowania budynku galerii był Randall Stout. Krzywizny stali nierdzewnej mają przypominać charakterystyczną dla Alberty zorzę polarną.

Kolekcja galerii skupia się bardziej na pracach, na które składają się rzeźby, obrazy i fotografie, powstałe w Albercie czy zachodniej Kanadzie, a większość z nich powstała po 1950 roku.

10. Muzeum Sztuki Milwaukee, Stany Zjednoczone

Gary Denness

Muzeum Sztuki Milwaukee zostało założone w 1888 roku i obecnie zgromadziło kolekcję 30 000 dzieł sztuki.

Najbardziej intrygującą częścią muzeum jest Pawilon Quadracci zaprojektowany przez Santiago Calatrava i otwarty w 2001 roku. Budynek ma ruchome skrzydła, które zmieniają położenie w zależności od pory dnia, aby zapewnić cień.

Dzieła sztuki w kolekcji obejmują dzieła od starożytności do współczesności. Obejmuje to obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki, sztuki dekoracyjne, fotografie oraz sztukę ludową i samouków.

11. Muzeum Przyszłości, Zjednoczone Emiraty Arabskie

chai_pioge

Muzeum Przyszłości ma zostać otwarte jeszcze w tym roku i ma być nowym punktem orientacyjnym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, położonym zaledwie siedem minut jazdy od wieżowca Burdż Chalifa.

Budynek w kształcie torusa został zaprojektowany przez firmę architektoniczną Killa Design. Ma 77 metrów wysokości i jest pokryty arabską kaligrafią. Ale to nie jest przypadkowe. W rzeczywistości są to wiersze z wiersza władcy Szejka Al Maktouma.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zawsze dążą do rozwoju, a muzeum poświęcone przyszłości jest tego idealnym symbolem. Będzie inkubatorem pomysłów: będziecie mogli zobaczyć technologię, która, miejmy nadzieję, w przyszłości urzeczywistni się, przynosząc korzyści ludziom i czyniąc nasze życie lepszym.

12. Muzeum Pamięci Andaluzji, Hiszpania

archist____

Muzeum Pamięci Andaluzji znajduje się w Granadzie i zostało ukończone w 2009 roku. Muzeum koncentruje się na historii Andaluzji, ponieważ mieszkańcy tej ziemi byli kiedyś nazywani najbardziej wykształconymi Iberyjczykami.

Projekt został zaprojektowany przez Alberto Campo Baeza. Architekt sam opisuje swoją pracę: „Zorganizowana jest wokół centralnego dziedzińca o eliptycznych śladach, na których rozwijają się spiralne rampy, które łączą trzy poziomy i tworzą przestrzenne napięcie o dużym znaczeniu”.

Po wizycie w tym muzeum będziesz znać szczegółowe informacje o historii Andaluzji.

13. Miasto Sztuki i Nauki, Hiszpania

Pxfuel

Miasto Sztuki i Nauki w Walencji to kompleks kulturalno-architektoniczny otwarty w 1998 roku. Mieści się w nim planetarium, kino, muzeum i aule na imprezy.

Kompleks zaprojektowali Santiago Calatrava i Félix Candela. Muzeum wchodzące w skład kompleksu przypomina szkielet wieloryba.

Muzeum poświęcone jest nauce, technologii i środowisku. To bardzo interaktywne muzeum, w którym uczysz się poprzez dotyk i doświadczenie.

14. Muzeum Narodowe Kataru

Gilbert Sopakuwa

Muzeum Narodowe Kataru zostało otwarte w 2019 roku i jest poświęcone historii Kataru i jego narodu.

Misterny budynek został zaprojektowany przez zdobywcę nagrody Pritzkera architekta Jeana Nouvela, który zainspirował się różą pustynną, którą można znaleźć w pustynnych regionach Kataru.

Muzeum posiada 11 galerii i każda z nich jest innym doświadczeniem. Historie opowiadane są poprzez pobudzanie zmysłów poprzez łączenie dźwięku, obrazów, filmów, a nawet zapachu.

Czytaj: Katar wydał 434 milionów dolarów na budowę Muzeum Narodowego.

15. Centrum Heydara Aliyeva, Azerbejdżan

Dmitry Karyshev

Centrum im. Heydara Aliyeva zostało otwarte 10 maja 2012 roku w stolicy Azerbejdżanu, Baku. Jego nazwa pochodzi od Heydara Aliyeva, pierwszego sekretarza sowieckiego Azerbejdżanu (1969-1982) i prezydenta Republiki Azerbejdżanu (1993-2003).

Budynem zaprojektowała Zaha Hadid, która postanowiła, że konstrukcja wyda się płynna i niemal pofałdowana. Jest to zdecydowanie wyjątkowy budynek, gdyż w 2014 roku Centrum zdobyło nagrodę Design of the Year przyznawaną przez Muzeum Designu. Było to ważne zwycięstwo, ponieważ oznaczało to, że projektantka Zaha Hadid była pierwszą kobietą, która zdobyła główną nagrodę w tym konkursie.

Centrum jest złożone i posiada salę konferencyjną, salę galeryjną oraz muzeum. To pierwsze jest najciekawszą częścią establishmentu i pokazuje historię Azerbejdżanu oraz wpływ, jaki wywarł na nią przywódca Heydar Aliyev.

16. Muzeum Salomona R. Guggenheima, USA

ajay_suresh

Muzeum zostało po raz pierwszy założone w 1939 roku przez filantropa Solomona R. Guggenheima. Początkowo przebywał w wynajmowanych pomieszczeniach, ale w 1959 roku przeniósł się do dzielnicy Upper East Side na Manhattanie w Nowym Jorku.

Budynek, do którego się przeniósł, został zaprojektowany przez Franka Lloyda Wrighta. Był to ostatni projekt architekta i jedno z jego najdłuższych prac, ale też jedno z najpopularniejszych.

Muzeum Guggenheima jest zdecydowanie atrakcją i od 2019 roku znajduje się na liście UNESCO jako część XX-wiecznej architektury Franka Lloyda Wrighta.

17. Museu Do Amanhã, Brazylia

Rodrigo Soldon Souza

Portugalska nazwa Museu do Amanhã oznacza „Muzeum Jutra” i jest to muzeum nauki, które zostało otwarte w 2015 roku w Rio de Janeiro.

Konstrukcja została zbudowana według projektów hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava. Jego kształt został zainspirowany bromeliadami, które są atrakcją w miejskim Ogrodzie Botanicznym.

Kolekcje muzeum badają wyzwania, z jakimi ludzie będą musieli zmierzyć się w przyszłości, takie jak zrównoważony rozwój, ale także koncentrują się na możliwościach nadchodzących dni.

18. V&a Dundee, Szkocja

Alex Liivet

V&A Dundee zostało otwarte 15 września 2018 roku i jest pierwszym muzeum designu w Szkocji. Jest to siostrzane muzeum londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta, a V&A Dundee jest pierwszym otwartym poza Londynem.

Budynek został zaprojektowany przez japońskiego architekta Kengo Kumę, który zaprojektował również nowo ukończony stadion na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Muzeum nie ma prostych ścian zewnętrznych i składa się z 2500 paneli, z których każdy waży 3000 kilogramów.

Wystawy czasowe prezentują najlepsze projekty z całego świata z przeszłości i teraźniejszości. Wystawy stałe prezentują szkockie projekty. W galeriach można zobaczyć przykłady architektury, inżynierii, mody i mebli, ceramiki, opieki zdrowotnej, biżuterii, tekstyliów, projektowania gier wideo i nie tylko.

19. Muzeum Aan De Stroom, Belgia

Rick Ligthelm

Muzeum Aan De Stroom, co w tłumaczeniu z niderlandzkiego oznacza „Muzeum nad rzeką”, zostało otwarte w maju 2011 roku i jest największym muzeum w belgijskim mieście portowym Antwerpii.

Muzeum było projektem zaprojektowanym przez Neutelings Riedijk Architects. Budynek jest przykładem postmodernistycznej architektury Art Deco z indyjskim czerwonym piaskowcem i zakrzywionymi szklanymi wstawkami.

Jego kolekcja jest bogata, ponieważ można znaleźć przedmioty morskie, artefakty opowiadające historię miasta, a także wystawy sztuki.

20. Luma Foundation, Francja

Howard Stanbury

Luma Foundation w Arles zostało otwarte 26 czerwca br. i jest to nie tylko muzeum sztuki współczesnej, ale także centrum kultury z salami seminaryjnymi, przestrzeniami wystawienniczymi, zapleczem badawczym, audytorium i kawiarnią.

Architekt muzeum Frank Gehry zainspirował się obrazem Gwiaździstej nocy Van Gogha.

Częścią budynku, która rzuca się w oczy, jest wieża. Ma 56 metrów wysokości i składa się z 10 752 paneli ze stali nierdzewnej ułożonych nieregularnie.

21. Muzeum Ordos, Chiny

Robert James Hughes

Muzeum Ordos w Chinach to muzeum sztuki i historii, które zostało otwarte w 2011 roku.

Został zaprojektowany przez MAD Architects jako amorficzny budynek inspirowany pustynią Gobi, na której znajduje się muzeum.

Kolekcja muzeum przedstawia historię okolic, a także ogólnie historię Mongolii.

22. Muzeum Sztuki Współczesnej Niteroi, Brazylia

Rodrigo Soldon

Muzeum Sztuki Współczesnej Niteroi znajduje się w Niterói i jest jednym z głównych zabytków miasta od czasu jego otwarcia w 1966 roku.

Niezwykły i futurystyczny kształt przypominający latający spodek to pomysł projektanta Oscara Niemeyera. Sam architekt opisał swoją pracę jako „kwiat wyrastający ze skał”.

Główna część kolekcji muzeum to 1200 dzieł, które zostały podarowane przez kolekcjonera sztuki João Sattamini. Są to głównie prace artystów brazylijskich od 1950 roku do początku lat 1990.

23. Muzeum Soumaya, Meksyk

Nan Palmero

Pierwotny budynek Muzeum Soumaya został otwarty w 1994 roku, a w 2011 roku otwarto nowy.

Nowszy budynek zaprojektował Fernando Romero. Osobliwa forma muzeum to obrócony romb pokryty 16 000 sześciokątnymi lustrzanymi kawałkami stali.

Muzeum Soumaya jest prywatne i posiada imponującą kolekcję 70 000 eksponatów, w tym dzieła Salvadora Dali i Tintoretta. W kolekcji znajdują się również rzeźby z przedhiszpańskiej Mezoameryki, XIX i XX-wiecznej sztuki meksykańskiej.

24. Muzeum Hanoi, Wietnam

kleshnin_ivan

Muzeum w Hanoi zostało otwarte w 2010 roku z okazji 1000. urodzin stolicy Wietnamu.

Zostało zaprojektowane przez GMP Architekten i wygląda jak odwrócona piramida. Ten kształt pomaga oszczędzać energię, ponieważ górne piętra zapewniają cień dolnym.

Muzeum posiada bogatą kolekcję, ponieważ w jego posiadaniu znajduje się ponad 50 000 artefaktów, które pochodzą sprzed tysiąca lat. Prezentują historię, kulturę, dziedzictwo i architekturę Wietnamu.

25. Design Museum Holon, Izrael

אילנה שקולניק

Design Museum Holon zostało po raz pierwszy otwarte 3 marca 2010 roku. Jest to pierwsze w Izraelu muzeum poświęcone designowi.

Budynek został zbudowany zgodnie z projektami Rona Arada i ma charakterystyczny wygląd zewnętrzny: pięć kolorowych stalowych taśm faluje w częściach razem, a następnie rozdziela się.

Wnętrze wygląda mniej płynnie, a pokoje przypominają loże, w których eksponowany jest izraelski design od lat 30. XX wieku do dziś. Odbywają się również regularnie zmieniające się wystawy dotyczące mody i trendów.

johannesfloe.com – Art to remember