25 wynalazków wymyślonych przez kobiety

0
609

Czy zastanawialiście się kiedyś, kto wynalazł zmywarkę, grzejnik samochodowy lub kto jako pierwszy napisał algorytmy i ułatwił kodowanie? Wszystkie te rzeczy zostały wymyślone przez kobiety-wynalazczynie!

Często, gdy mówimy o wynalazcach, przychodzą nam na myśl takie osoby jak Thomas Edison czy Alexander Graham Bell. Ale wynalazczynie były równie niesamowite i bez ich pomysłów współczesny świat wyglądałby zupełnie inaczej.

Niektóre z tych wynalazków są naprawdę proste, jak papierowa torba z płaskim dnem. Niektóre z tych rzeczy naprawdę zmieniły życie ludzi, na przykład laserowa operacja zaćmy.

Spójrzcie na niektóre rzeczy, o których być może nie wiedzieliście, że zostały wymyślone przez kobiety.

1. Sarah Boone ulepszyła deskę do prasowania

Wikimedia Commons

Sarah Boone była krawcową, a ludzie z jej rzemiosła prasowali głównie ubrania na drewnianej desce ustawionej na dwóch krzesłach. Ta metoda była dobra w przypadku szerokiej spódnicy, ale nie tak dobra w przypadku innych ubrań.

Boone pomyślał, że warto byłoby mieć węższą deskę, na której można by wsunąć rękawy, co znacznie ułatwiłoby ich prasowanie. Pomyślała również o wyściółce, ponieważ drewno pozostawiało ślady na tkaninach, i o tym, aby deska do prasowania była składana, aby nie zajmowała dużo miejsca podczas przechowywania.

Jej patent został zatwierdzony w 1892 roku, w którym napisała, że celem jej wynalazku było „wyprodukowanie taniego, prostego, wygodnego i wysoce skutecznego urządzenia, szczególnie przystosowanego do prasowania rękawów i korpusów damskiej garderoby”. Boone stała się jedną z pierwszych Afroamerykanek, które wymyśliły ten patent.

2. Patricia Bath wynalazła laserową chirurgię zaćmy

Wikimedia Commons

Patricia Bath była okulistką oraz wynalazczynią laserowej sondy laserowej, dzięki czemu teraz możemy chirurgicznie leczyć zaćmy.

Bath rozpoczęła pracę nad swoim wynalazkiem w 1981 r., a zakończyła pracę w 1986 r. po zbadaniu laserów w Berlinie. W 1988 roku opatentowała swój wynalazek i została pierwszą Afroamerykanką, która wymyśliła patent w celach medycznych.

Nazwała swoje urządzenie Laserphaco Probe, które szybko i prawie bezboleśnie rozpuszcza zaćmę za pomocą lasera. Oczyszcza i nawadnia oko oraz usuwa zmienioną chorobowo soczewkę i umożliwia łatwe założenie sztucznej soczewki, która nie ulegnie zniszczeniu z upływem czasu. Ten wynalazek zapewnia prawie trwałe rozwiązanie problemu zaćmy i przywrócił wzrok ludziom, którzy nie mogli widzieć przez dziesięciolecia z powodu zaćmy.

3. Stephanie Kwolek wynalazła Kevlar

Wikimedia Commons

Stephanie Kwolek była amerykańską chemiczką, która odkryła lekki, ale mocniejszy od stali materiał Kevlar. Pracowała w firmie chemicznej DuPont i w 1964 roku jej grupa zaczęła poszukiwać mocnego, ale lekkiego włókna, które mogłoby zastąpić stal używaną w oponach.

Nieoczekiwanie, pracując w laboratorium, Kwolek uzyskała płynny, mętny i wyglądem przypominający maślankę roztwór polimeru, którego lepkość zwykle przypominałaby melasę i był przezroczysty. Kwolek przekonała koleżankę do przetestowania jej rozwiązania i odkryły nowe włókno, które było mocniejsze od stali – Kevlar.

Obecnie jest używany jako materiał w ponad 200 zastosowaniach, w tym w oponach, do których był przeznaczony, ale także w linach spadochronowych, łodziach, samolotach, linach, kablach, kamizelkach kuloodpornych itp.

4. Ada Lovelace wymyśliła pierwszy algorytm komputerowy

tsmr

Ada Lovelace była jedynym dzieckiem poety Lorda Byrona i Lady Byron oraz genialnym matematykiem. Zainteresowanie matematyką i talent doprowadziły ją do poznania Charlesa Babbage’a, który jest uważany za „ojca komputerów”.

Szczególnie interesowała się pracą Babbage’a nad silnikiem analitycznym. Pomyślała, że maszynę można wykorzystać nie tylko do obliczeń. Widać to w jej notatkach, które napisała w 1842 r., tłumacząc jeden z zapisów seminariów Babbage’a. W tych notatkach opisuje algorytm dla silnika analitycznego do obliczania liczb Bernoulliego.

Uważa się, że jest to pierwszy opublikowany algorytm, a Ada Lovelace jest często nazywana jednym z pierwszych programistów komputerowych.

5. Hedy Lamarr wynalazła transmisję bezprzewodową

boredanda.com

Hedy Lamarr była aktorką, producentką filmową i wynalazczynią. Podczas II wojny światowej myślała o stworzeniu sygnału przeskakującego w częstotliwości, którego nie można było wyśledzić ani zagłuszyć, gdy dowiedziała się, że torpedy sterowane radiowo można łatwo zboczyć z kursu.

Tak więc ona i jej przyjaciel kompozytor George Antheil zaczęli pracować nad wczesną wersją komunikacji w widmie rozproszonym i opatentowali ją w 1942 roku (złożona pod jej nazwiskiem po mężu Hedy Kiesler Markey). Jednak marynarka wojenna USA wahała się przed wprowadzeniem jakichkolwiek wynalazków spoza wojska. Ale ta wersja komunikacji została użyta później: zaktualizowana wersja została zainstalowana na statkach marynarki wojennej podczas kryzysu kubańskiego w 1962 roku. Obecnie różne techniki widma rozproszonego są włączone do technologii Bluetooth i są podobne do metod używanych w starszych wersjach Wi-Fi.

6. Marie Van Brittan Brown wynalazła system bezpieczeństwa w domu

Wikimedia Commons

Marie Van Brittan Brown była pielęgniarką i znana jest z wymyślenia systemu bezpieczeństwa w domu. Mieszkała w Queens i wtedy wskaźnik przestępczości był wysoki, a reakcja policji powolna, więc nie czuła się bezpiecznie w domu ze swoją rodziną. Dlatego pomyślała o systemie bezpieczeństwa, który sprawiłby, że poczułaby się mniej bezbronna.

Brown pracowała z mężem i przymocowała kamerę do drzwi, które można było przesuwać między kilkoma wizjerami, aby móc zobaczyć gości o różnej wysokości. Kamera była podłączona do monitora telewizyjnego, dzięki czemu mogli widzieć gościa siedząc w sypialni. Zainstalowali również mikrofon, aby móc rozmawiać z osobą za drzwiami. Telewizja przemysłowa została wynaleziona podczas II wojny światowej, ale Brownowie jako pierwsi wykorzystali ją jako system bezpieczeństwa w domu. Złożyli patent w 1966 roku, powołując się na Marie jako głównego wynalazcę. Patent został zatwierdzony trzy lata później.

7. Bette Nesmith Graham wynalazła płynny papier

Stemettes

Bette Nesmith Graham pracowała jako sekretarz wykonawczy w Texas Bank and Trust. Po drugiej wojnie światowej nowe elektryczne maszyny do pisania z taśmami z folii węglowej stały się bardziej popularne, ponieważ ułatwiały pisanie; jednak nie można było poprawić błędów. To było naprawdę niewygodne i Graham wpadła na pomysł, patrząc, jak malarze pokrywają swoje błędy większą ilością farby, że ona też mogłaby to zrobić.

Używała białej farby, aby ukryć błędy, jednocześnie poprawiając formułę płynu. Zaczęła sprzedawać swój wynalazek w 1956 roku i nazwała go „Mistake Out”. Kontynuowała eksperymenty z tym produktem do 1958 roku, kiedy to złożyła wniosek o patent na swój „płynny papier”. W 1979 roku Bette Nesmith Graham sprzedała swój wynalazek Gillette Corporation za 47,5 miliona dolarów.

Czytaj: Naukowcy opracowują substytut oleju palmowego, który jest dobry dla zdrowia ludzi

8. Grace Hopper wynalazła pierwszy kompilator języka komputerowego

Toshiyuki IMAI

Grace Hopper była amerykańską informatyczką i kontradmirałem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W 1949 roku Hopper dołączyła do zespołu opracowującego UNIVAC I, który był pierwszym znanym wielkoskalowym komputerem elektronicznym. Wierzyła, że język programowania oparty na języku angielskim jest możliwy i że znacznie łatwiej będzie pracować z komputerem, wydając polecenia w języku angielskim, które następnie komputer sam przetłumaczy na kod maszynowy.

Jej pomysł został bardzo szybko odrzucony i nie został zaakceptowany przez trzy lata. W 1952 roku jej zespół programistów opracował pierwszy kompilator języka komputerowego o nazwie A-0, który przetłumaczył kod matematyczny na czytelny maszynowo kod binarny. Mimo to Hopper nie zapomniała o swoim początkowym pomyśle, że można to zrobić również za pomocą języka angielskiego. Dlatego jej zespół kontynuował prace i opracował Flow-Matic, pierwszy język programowania, w którym używane są polecenia podobne do języka angielskiego. W 1959 roku uczestniczyła w tworzeniu jednego z pierwszych współczesnych języków programowania – COBOL.

Czytaj: Już niebawem 10. Krakowski Festiwal Komiksu

9. Ann Tsukamoto była jednym z wynalazców izolacji komórek macierzystych

California Institute for Regenerative Medicine

Ann Tsukamoto jest badaczką komórek macierzystych, która pomogła wynaleźć metodę izolacji komórek macierzystych w organizmie. Ona i jej koledzy pracowali z komórkami krwiotwórczymi i dokonali istotnego przełomu, wymyślając metodę ich izolacji.

Naukowcy otrzymali patent na technikę izolacji w 1991 roku. Wcześniej badacze mieli teorie, że komórki macierzyste mogą ratować życie, ale nie mieli sposobu, aby je izolować. Dzięki badaniom Tsukamoto komórki macierzyste można przeszczepiać w celu leczenia osób z rakiem i innymi chorobami autoimmunologicznymi. Naukowcy są przekonani, że komórki macierzyste można również stosować w leczeniu cukrzycy typu 1, choroby Alzheimera, urazów rdzenia kręgowego i reumatoidalnego zapalenia stawów.

10. Margaret A. Wilcox wynalazła pierwszy podgrzewacz samochodowy

boredpanda.com

Margaret A. Wilcox, urodzona w 1838 r., była inżynierem mechanikiem. Zgłaszanie patentów przez kobiety do końca XIX wieku było niezgodne z prawem, więc Margaret musiała zgłosić swój patent pod nazwiskiem męża. Ale w 1893 roku otrzymała patent na swoje nazwisko i dotyczył on ogrzewania samochodowego.

Podróż samochodem na mrozie nie należała do przyjemnych. Pomysł Margaret polegał na tym, że powietrze powinno być kierowane z silnika samochodu, aby ogrzać palce kierowcy. Jej wynalazek był wadliwy, ponieważ nie można było regulować temperatury, ale konstrukcja nadal była dobrą podstawą do wprowadzenia ulepszeń, które doprowadziły do powstania współczesnego ogrzewania samochodowego.

11. Mária Telkes wykorzystywała energię słoneczną do ogrzewania domów

Wikimedia Commons

Mária Telkes była biofizykiem i wynalazcą. Uważa się ją za jednego z założycieli słonecznych systemów magazynowania ciepła, a nawet nazywano ją „Królową Słońca”.

Podczas II wojny światowej opracowała zasilaną energią słoneczną maszynę do odsalania wody, która pomagała żołnierzom w trudnych sytuacjach lub marynarzom, którzy pozostawali na morzu bez wody pitnej. Następnie kontynuowała pracę nad technologiami energii słonecznej i w 1948 roku połączyła siły z architektem Eleanor Raymond, aby zaprojektować i zbudować dom w Dover w stanie Massachusetts, który wykorzystywałby wyłącznie energię słoneczną jako źródło ciepła. Technologia ogrzewania w tym domu była wyjątkowa, ponieważ zamiast wody jako zasobnika użyto soli Glauber.

12. Caresse Crosby zaprojektowała nowoczesny stanik

Wikimedia Commons

Imię kobiety, która wymyśliła nowoczesny stanik, to Caresse Crosby, urodzona jako Mary Phelps Jacob. W 1910 roku, gdy miała 19 lat, Crosby przygotowywała się do przybycia na bal. Zwykłą bielizną tamtych czasów był ciasny gorset. Ale naprawdę nie pasował do sukienki, którą miała, ponieważ sukienka była przezroczysta, a gorset wystawał.

Poprosiła więc pokojówkę o przyniesienie jej dwóch chusteczek, wstążki, igły i nitki. Jej projekt obejmował ramiączka i zawijane sznurowadła przymocowane w dolnych rogach, które wiązały kobietę z przodu, umożliwiając jej noszenie sukni z głębokim dekoltem z tyłu. Kiedy zaakceptowano patent w 1914 roku, był to „biustonosz bez pleców”.

13. Margaret Knight wynalazła papierową torbę z płaskim dnem

Wikimedia Commons

Margaret Knight była amerykańską wynalazczynią, która jest najbardziej znana z toreb papierowych z płaskim dnem. Pracowała w firmie produkującej torby papierowe i tam pracownicy musieli ręcznie przyklejać kopertowe torby papierowe. Proces był niewygodny i trwał dość długo. Również kształt toreb utrudniał pakowanie. Poza tym torby nie były wystarczająco wytrzymałe.

Dlatego pomyślała o papierowej torbie z płaskim dnem. Mało tego, stworzyła również maszynę, która składałaby papier w torebkę z płaskim dnem, a cały proces byłby zautomatyzowany. Knight opatentowała swój wynalazek w 1879 roku.

14. Melitta Bentz wynalazła filtr do kawy

Caio Resende

Melitta Bentz była niemiecką bizneswoman, która wynalazła filtr do kawy i założyła firmę Melitta, która do dziś sprzedaje kawę, filtry do kawy i ekspresy do kawy. Przygotowując kawę, Bentz odkryła, że perkolatory często zaparzały ją zbyt mocno, napój miał fusy, a lniane filtry workowe były męczące w czyszczeniu.

Dlatego zaczęła eksperymentować ze sposobami uczynienia kawy czystszą i mniej gorzką. Ostatecznie Bentz spróbowała użyć bibuły syna z podręcznika szkolnego i mosiężnego naczynia przebitego gwoździem. Eksperyment zakończył się sukcesem i w 1908 roku Bentz uzyskała na niego patent i założyła swoją firmę.

15. Josephine Cochrane wynalazła pierwszą zmywarkę pod ciśnieniem

boredpanda.com

Zamożna socjalistka Josephine Cochrane chciała chronić swoją porcelanę podczas mycia, ponieważ gdy jej służący myli ją ręcznie, czasami ulegała uszkodzeniu. Jej zdaniem, jeśli chcesz dobrze wykonać pracę, musisz to zrobić samemu. Tak zrobiła.

Wynalazła pierwszą praktyczną i odnoszącą sukcesy komercyjne zmywarkę do naczyń. Patent został wydany w 1886 roku. Cochrane zaprojektowała go w szopie za jej domem i zbudowała przy pomocy mechanika George’a Buttersa. Jej zmywarka jako pierwsza zastosowała ciśnienie wody. Miała również przegródki, każda specjalnie zaprojektowana, aby pasowała do talerzy, filiżanek lub spodków.

16. Elizabeth Magie wynalazła grę monopol

Wikimedia Commons

Elizabeth Magie była pisarką i feministką, która wymyśliła grę Landlord’s, która doprowadziła do wynalezienia Monopoly. Gra miała na celu ukazanie problemów niekontrolowanego monopolizmu, polegającego na tym, że dobrze prosperująca gospodarka nagradza tworzenie bogactwa i korzyści z podatku od wartości ziemi.

Magie opatentowała swoją grę w 1904 roku i stała się ona dość popularna. W 1935 roku Parker Brothers wydali bardzo podobną grę o nazwie Monopoly. Charles Darrow twierdził, że wymyślił grę w swojej piwnicy. Dopiero kilka dekad po śmierci Magie odkryto oryginalny patent, a Elizabeth Magie została uznana za stworzenie jednej z najpopularniejszych gier planszowych wszechczasów.

17. Sally Fox wynalazła kolorową bawełnę, którą można przędzić w nić na maszynie

American Blossom Linens

Sally Fox wynalazła pierwszy gatunek przyjaznej dla środowiska kolorowej bawełny, którą można było przędzić w nić na maszynie. Studiowała biologię, ale zawsze interesowała się tekstyliami. Pracowała jako zapylacz dla hodowcy bawełny, kiedy natknęła się na nasiona bawełny, które produkowały brązową bawełnę. Fox skrzyżowała te nasiona i ostatecznie w 1988 roku naturalnie wyprodukowała brązową i zieloną bawełnę.

Kolorowa bawełna nie była czymś nowym, ponieważ rosła naturalnie, ale można ją było przędzić tylko ręcznie. Fox szukała sposobu na wyprodukowanie bawełny z większym włóknem, które pozwoliłoby na przędzenie bawełny w nić przez maszynę. To odkrycie było ważne, ponieważ bielenie i barwienie zwykłej bawełny powoduje duże zanieczyszczenie.

18. Mary Anderson wynalazła wycieraczkę do szyby przedniej sterowanej z wnętrza pojazdu

Wikimedia Commons

Mary Anderson była deweloperem w Birmingham. Później przeniosła się do Kalifornii, aby prowadzić ranczo i winnicę. W 1903 roku pojechała zimą z wizytą do Nowego Jorku. Zauważyła, że kierowca wózka nie mógł dobrze widzieć przez okno z powodu padającego deszczu ze śniegiem i musiał wycierać przednią szybę rękami, co wydawało się niewygodne. Chociaż Anderson nie była inżynierem, była przedsiębiorcą i wiedziała, że jest miejsce na rozwiązanie tego problemu.

Zatrudniła projektanta do wykonania ręcznego urządzenia, które można by użyć do wycierania szyby bez wysiadania z samochodu. Podobne urządzenia zostały wykonane wcześniej, ale Anderson urządzenie było pierwszym, które był skuteczne. W 1903 roku, kiedy Anderson złożyła wniosek o patent, samochody nie były zbyt popularne i nie czerpała korzyści z jej wynalazku, ale później, gdy samochody zaczęły być produkowane masowo, podstawowy projekt Anderson stał się standardowym wyposażeniem.

19. Maria Beasley dokonała znaczących ulepszeń w tratwie ratunkowej

Creative Mind

Maria Beasley jest najbardziej znana ze swoich maszyn do kopania beczek i ulepszeń tratwy ratunkowej. Patent na maszynę do kopania beczek był pierwszym patentem Beasley wydanym w 1878 roku. Maszyna naprawdę przyspieszyła proces produkcji beczek i pozwoliła na produkcję ponad 1500 baryłek dziennie. Zrobiła fortunę na tym wynalazku, ale nie poprzestała na tym.

Po tym sukcesie starała się stworzyć lepszą tratwę ratunkową. Wcześniej tratwy ratunkowe były zwykle drewnianymi deskami. Beasley wynalazła nowy projekt, który był wodoodporny i bezpieczniejszy, obejmujący barierki ochronne otaczające tratwę i prostokątne metalowe pływaki. Łatwo było go złożyć i rozłożyć. Opatentowała go w 1882 roku. Tratwy ratunkowe Beasley zostały również użyte do uratowania ponad 700 osób na Titanicu.

20. Marion Donovan wynalazła wodoodporną osłonę na pieluchy

ReadyElements

Marion Donovan była wynalazcą i przedsiębiorcą. Jej najbardziej znanym wynalazkiem był pierwszy wodoodporny pokrowiec na pieluchę. Kiedy Donovan została matką, zawsze denerwowały ją przeciekające pieluchy, ponieważ oznaczało to pranie całej pościeli. Postanowiła więc ulepszyć osłony na pieluchy, które nie były aż tak skuteczne, i stworzyła nowy produkt z nylonowej tkaniny spadochronowej, która również nie powodowała wysypki.

Otrzymała patent w 1951 roku i w tym samym roku sprzedała prawa firmie Keko Corporation za 1 milion dolarów. Wpadła również na pomysł jednorazowej pieluchy, ale potrzebowała papieru, który byłby chłonny i delikatny dla wrażliwej skóry dziecka. Jednak żaden producent papieru nie był zainteresowany, ponieważ dla nich jej wynalazek nie wydawał się konieczny.

21. Alice H. Parker wynalazła system centralnego ogrzewania

blackpast.org

Alice H. Parker była afroamerykańską wynalazczynią znaną z patentu na piec gazowy. Dorastała w New Jersey, gdzie zimy są mroźne. Mówiono, że ponieważ kominek nie zapewniał wystarczającej ilości ciepła, zainspirowało ją do poszukiwania lepszego rozwiązania grzewczego.

Podczas gdy wiele osób w tamtym czasie korzystało z drewna i węgla, Parker pomyślała o piecu gazowym wykorzystującym kanały powietrzne do rozprowadzania ciepła do wszystkich części domu. Patent został wydany w 1919 r. I chociaż nie był to pierwszy projekt pieca gazowego, jako pierwszy zawierał indywidualnie sterowane kanały powietrzne do przekazywania ciepła do różnych części budynku. Wynalazek nigdy nie został wdrożony ze względów bezpieczeństwa, ponieważ nie można było kontrolować przepływu ciepła, ale doprowadził do powstania nowoczesnych systemów centralnego ogrzewania.

22. Tabitha Babbitt wynalazła piłę tarczową

George Pastushok

Uważa się, że Tabitha Babbitt była wynalazcą pierwszej piły tarczowej do zastosowania w tartaku w pierwszej połowie lat dwudziestych XIX wieku. Spekuluje się, czy wynalazła go jako pierwsza, ponieważ była członkiem grupy religijnej Shakers, która zakazała ubiegania się o patenty, więc ponieważ nie ma patentu, ten wynalazek jest przedmiotem kontrowersji.

Jedynym dowodem na istnienie tego wynalazku jest historia grupy Shakers. Zgodnie z nią Babbitt zauważyła dwóch mężczyzn używających jedną piłę do drewna, ale ich ruch szedł na marne, ponieważ piła przecinała drewno tylko wtedy, gdy była ciągnięta do przodu. Babbitt pomyślała, że okrągła piła rozwiąże problem wydajności i stworzyła prototyp, w którym przymocowała okrągłe ostrze do jej obracającego się koła, używając pedału swojego koła do napędzania go.

23. Jeanne Villepreux-Power wynalazła akwarium

Wikimedia Commons

Jeanne Villepreux-Power była biologiem morskim, która stworzyła pierwsze akwarium w 1832 roku. Obserwowała i eksperymentowała z organizmami wodnymi, dlatego musiała je gdzieś trzymać. Firma Villepreux-Power stworzyła trzy rodzaje akwariów.

Pierwszym było akwarium szklane do badania życia morskiego, innym było szklane urządzenie umieszczone w klatce do użytku w płytkiej wodzie, a trzecie kolejne akwarium przypominające klatkę, zdolne do obniżania zawartości na różne głębokości. Korzystając z akwarium, biolożka była w stanie odkryć, że żeglarek argo wytwarza własną muszlę, zamiast pozyskiwać ją od innych organizmów.

24. Olga D. Gonzalez-Sanabria odegrała główną rolę w rozwoju baterii dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

NASA’s Marshall Space Flight Center

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wykorzystuje głównie energię słoneczną, ale nie jest przez cały czas wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego należy korzystać z innych źródeł energii. Opiera się na ładowalnych akumulatorach litowo-jonowych, które zapewniają moc jednej trzeciej orbity stacji.

W 2017 roku akumulatory litowo-jonowe zastąpiły akumulatory niklowo-wodorowe. Ale to Olga D. Gonzalez-Sanabria, której wkład techniczny pomógł w opracowaniu „baterii niklowo-wodorowych o długim cyklu życia” w latach 80. XX wieku i umożliwił Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zawsze mieć moc do podtrzymywania systemów podtrzymywania życia i eksperymentów.

25. Patsy Sherman Co-Invented

Miromi Tintas

Patsy Sherman była amerykańską chemiczką, znaną ze wspólnego wynalezienia marki produktów odpornych na plamy i wodoodpornego środku stosowanego do tkanin, mebli i dywanów w celu ochrony przed plamami.

Wynalazek był właściwie przypadkiem. Sherman pracowała ze swoimi kolegami nad opracowaniem gumy, która mogłaby być używana do węży paliwa lotniczego. Podczas pracy w laboratorium część gumy fluorochemicznej przypadkowo dostała się na but asystenta i nie zmieniła wyglądu tkaniny buta. Sherman zdała sobie wtedy sprawę, że ten materiał może być użyty jako środek odstraszający olej lub wodę. Współpracowała z Samuelem Smithem i w 1956 roku opracowała produkt Scotchgard, który jest odporny na plamy i chroni materiał. Naukowcy kontynuowali prace i rozszerzyli wykorzystanie swojego odkrycia o środek do czyszczenia dywanów, środek do czyszczenia tapicerki samochodowej i wiele innych pochodnych.

johannesfloe.com – Art to remember