3 marca Dniem Solidarności Polsko-Rumuńskiej

0
300
Decyzją Sejmu RP oraz parlamentu Rumunii 3 marca br. został ustanowiony Dniem Solidarności Polsko-Rumuńskiej. (zdjęcie: pixabay, pl.freepik.com)

Sejm RP i parlament rumuński uzgodniły, że dzień 3 marca będzie obchodzony jako Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej po konsultacjach międzyrządowych, które odbyły się 28 marca w Bukareszcie. Decyzja została podjęta z inicjatywy ministrów spraw zagranicznych obu krajów.

„Od wieków Polaków i Rumunów łączą więzi, które w okresie międzywojennym przerodziły się w prawdziwą przyjaźń” – napisali posłowie w podjętej uchwale ws. ustanowienia 3 marca Dniem Solidarności Polsko-Rumuńskiej. „Po I wojnie światowej Polskę i Rumunię połączyły wspólne interesy i postrzeganie źródeł zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego. 3 marca 1921 r. podpisana została „Konwencja o przymierzu odpornem między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumuni”. Celem Konwencji i późniejszych traktatów było zagwarantowanie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej w obliczu imperialnych planów ZSRR. Również po II wojnie światowej Polskę i Rumunię połączyły wspólne losy. Dla obu państw prawdziwa wolność przyszła nie w 1945 r., lecz dopiero w 1989 r.” – podkreślił Sejm.

„Dziś nasze kraje łączy partnerstwo strategiczne. Jesteśmy wiarygodnymi sojusznikami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i bliskimi partnerami w ramach Unii Europejskiej. Współprzewodniczymy formatowi Bukareszteńskiej Dziewiątki, skupiającemu państwa wschodniej flanki NATO, oraz aktywnie współtworzymy Inicjatywę Trójmorza” – wskazali w dokumencie posłowie.

CZYTAJ: Johnny znalazł się w TOP 10 najchętniej oglądanych filmów Netflixa w Polsce

„3 marca – Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej – tak brzmiał komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Polska i Rumunia wzmocniły przyjaźń dzięki oficjalnemu sojuszowi, który marszałek Józef Piłsudski nazwał „sojuszem serc”. Więź ta została dodatkowo wzmocniona przez wspólne doświadczenia z opresyjnym reżimem komunistycznym, który nastąpił po drugiej wojnie światowej. Oba kraje patrzą teraz w przyszłość z nadzieją na silne, trwałe partnerstwo.

7 października 2009 roku prezydenci Lech Kaczyński i Traian Băsescu podpisali Partnerstwo Strategiczne między Polską a Rumunią, cementujące wieloletni sojusz obu krajów. Oba narody są wiarygodnymi sojusznikami Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także bliskimi partnerami w Unii Europejskiej. Jako współprzewodniczący Bukaresztańskiej Dziewiątki, afiliowanej w NATO organizacji zrzeszającej państwa wschodniej flanki i aktywnych uczestników Inicjatywy Trójmorza, Polska i Rumunia demonstrują odnowione zaangażowanie na rzecz przyjaźni, solidarności i wspólnej oceny zagrożeń bezpieczeństwa europejskiego ze wschodu. To zjednoczone stanowisko odzwierciedla stosunki między dwoma krajami ponad sto lat temu.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Bayern Monachium podjął decyzję w sprawie przyszłości Sadio Mané