3 poważne powody, dlaczego musisz przestać używać smartfon w nocy

0
500

Wszyscy używamy smartfonów i używamy ich cały czas – co jest bardzo złe (szczególnie w nocy!).

Wszyscy wiemy, że „5 minutowa” gra w Candy Crush lub szybkie sprawdzenie co się dzieje na Facebooku przed snem może zamienić się w 4-godzinny maraton, i nagle zdajemy sobie sprawę, że jest już 2 nad ranem.

Powinniście być bardzo ostrożni i unikać korzystania ze smartfona w nocy! Dlaczego – cóż, w tym artykule przedstawimy Ci 3 powody, dla których powinniście przestać używać smartfona, zwłaszcza przed snem.

Według ekspertów „niebieskie światło” wytwarzane przez smartfony jest powiązane z dość poważnymi problemami zdrowotnymi.

Czytaj: Telefoniczna inwazja – już co piąty siedmiolatek posiada telefon komórkowy!

Niebieskie światło jest częścią pełnego spektrum światła, co oznacza, że codziennie jesteśmy na nie narażeni. Jednak nocna ekspozycja na to światło, które jest emitowane na wysokim poziomie przez smartfony, tablety, laptopy i inne ekrany LED, może powodować uszkodzenie wzroku. Hamuje również produkcję hormonu melatoniny, który odrzuca naturalne sygnały snu Twojego ciała i może powodować bezsenność.

Eksperci ostrzegają, że korzystanie ze smartfona w nocy wiąże się z (co najmniej) 3 problemami zdrowotnymi:

1. Uszkodzenie oczu

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że ekspozycja na „niebieskie światło” w nocy powoduje uszkodzenie siatkówki i zwyrodnienie plamki żółtej.

Zwyrodnienie plamki żółtej to utrata centralnego widzenia lub zdolności widzenia tego, co jest tuż przed Tobą. Rozwój zaćmy może być również powiązany z ekspozycją na światło niebieskie.

Czytaj: Śmierć konwersacji – ludzie z telefonami zapominają ze sobą rozmawiać

pl.freepik.com

2. Utrata snu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, „niebieskie światło” zakłóca produkcję melatoniny. Melatonina to hormon regulujący cykl snu organizmu.

Bez odpowiednio uregulowanego cyklu snu nie możesz uzyskać wystarczającej ilości snu, którego potrzebujesz. Brak snu lub przekrzywione cykle snu są związane z całą masą problemów zdrowotnych.

Obejmują one:

  • Choroby serca i inne problemy sercowo-naczyniowe.
  • Utrata pamięci.
  • Depresja.
  • Starzejąca się skóra.
  • Przybranie na wadze.
pl.freepik.com

3. Wyższe ryzyko raka

I ostatnie, ale nie mniej ważne – zwiększone światło w nocy i wynikające z tego problemy ze snem zostały powiązane z wyższym wskaźnikiem raka. Dotyczy to zwłaszcza raka piersi i prostaty.

Melatonina, tłumiona przez „niebieskie światło”, jest również przeciwutleniaczem i wykazano, że jest niezbędna w naturalnej walce organizmu z rakiem.

Powiem to w najprostszy możliwy sposób – melatonina pomaga organizmowi w walce z rakiem, a „niebieskie światło” zmniejsza tę produkcję.

I nie zrozum nas źle – jednorazowe zakłócenia nie byłyby poważnym problemem. Ale powinieneś być bardzo ostrożny, ponieważ jeśli będziesz cały czas korzystać ze smartfona, zacznie się to sumować i stworzy problemy wymienione powyżej.

johannesfloe.com – Art to remember