3 sposoby na powstrzymanie gniewu w 1 minutę

0
425
Gniew specyficznie zabarwia obraz postrzeganej rzeczywistości. Zdjęcie: pl.freepik.com

Uczucie wściekłości na dłuższą metę może być szkodliwe. Oto jak przestać się denerwować w minutę.

  • Badania pokazują, że ludzie, którzy publikują swoją wściekłość online, doświadczają więcej złości niż większość i wyrażają swój gniew w niezdrowy sposób.
  • Kiedy denerwowanie się staje się rutyną, może zmienić nasze postrzeganie codziennych wydarzeń i zatrzymać nas w jednym miejscu.
  • Trzy szybkie sposoby, aby nie dać się pochłonąć gniewowi, obejmują ograniczenie gniewu do jednej minuty, wyśmianie sytuacji przez jedną minutę i zanurzenie się w naturze na jedną minutę.

Internet ma swoje plusy, jak np. łatwość robienia zakupów online, ale ma też minusy, jak np. promowanie negatywnych nastrojów i narzekania.

Chociaż badania pokazują, że wyładowanie gniewu może sprawić, że poczujesz się lepiej na krótką metę (niektórzy badani zgłosili, że poczujesz się bardziej zrelaksowany natychmiast po napisaniu złego komentarza w Internecie), może to faktycznie pogorszyć Twoje samopoczucie na dłuższą metę.

W rzeczywistości, według naukowców, ci, którzy publikują negatywne komentarze, „doświadczają więcej gniewu niż większość ludzi i wyrażają swój gniew w sposób nie-przystosowawczy”.

Czytaj: Wybuchy gniewu – można nad nimi kontrolować!

pl.freepik.com

Amerykański wykładowca, autor książek motywacyjnych Wayne Dyer napisał:

„To, jak traktujesz ludzi, jest ich karmą; to, jak reagujesz, zależy od Ciebie”.

Praktyka używania gniewu jako narzędzia katharsis okazała się nieprzydatna, a nawet może spowodować długotrwałe szkody.

Nie mówię, że nigdy nie powinieneś narzekać. Gniew jest ważną emocją i służy celowi. Jeśli jednak gniew i narzekanie stały się Twoją rutynową i normalną reakcją emocjonalną, prawdopodobnie będziesz musiał dokonać emocjonalnego oczyszczenia!

Czytaj: Poznań: Jezioro Maltańskie znów napełnia się wodą

Przykład toksycznego narzekania

Poznajcie Marię, ładnie ubraną kobietę po pięćdziesiątce, która przyszła do lekarza z powodu ostrej klinicznej depresji. Była tak pochłonięta przeszłością, że jej zdolność do doświadczania tu i teraz była poważnie ograniczona.

Podczas pierwszej sesji wstępnej Maria wracała do szczególnego gniewu, który został zapamiętany i utrwalony. „Mój ojciec znęcał się nade mną. Maltretował mnie. Mówił mi straszne rzeczy od szóstego roku życia!”

Maria nie ustępowała, dopóki lekarz nie spróbował przekierować jej, aby uzyskać inne informacje o jej stanie. Ale była tak przywiązana do starej historii, że nie mogła się od niej obejść – jak samochód, którego opony wpadły w głęboką koleinę. W końcu lekarz powiedział: „Mario, zauważam, że wciąż powracasz do historii o Tobie i Twoim ojcu i chcę w pewnym momencie dowiedzieć się więcej na jej temat. Ale jestem ciekawy – czy policzyłaś kiedyś, ile razy opowiadasz sobie tę historię w ciągu jednego dnia?

Maria przerwała i położyła dłoń na brodzie. Spojrzała na lekarza bezpośrednio, jakby właśnie wyszła z głębokiego transu. – Zabawne, że mnie o to pytasz. Próbowałam policzyć, ile razy, ale zawsze się gubię. Ale wiem, że kiedy nie opowiadam sobie tej historii, jestem o wiele szczęśliwsza!”

Głos Marii był jak rozmazane, brudne okno, przez które dostrzegała codzienne wydarzenia. Niestety okno było tak brudne, że odfiltrowywało światło. Niestety, nigdy nie widziała rzeczy takimi, jakimi są.

Jednominutowe praktyki, aby powstrzymać gniew i złość

Jeśli Twoje mentalne koła utknęły w miejscu – bez względu na to, czy Twoje negatywne emocje są związane politycznie, czy są osobiste czy związane z pracą – może nadszedł czas, aby odpuścić i żyć swobodnie bez emocjonalnych obciążeń?

Pamiętaj, że nie oznacza to, że nie przejmujesz się swoimi przekonaniami lub problemami. Oznacza to po prostu, że patrzysz na sprawy z odpowiedniej perspektywy i nie pozwalasz się pochłonąć marudzeniu.

1) Ogranicz swoje narzekanie do jednej minuty

Zgadza się. Możesz ograniczyć swoje narzekanie do jednej minuty. Codziennie narzekaj tylko przez 60 sekund. Mierz sobie czas. W ciągu tej jednej minuty możesz narzekać, marudzić i martwić się. Jednak po upływie minuty koniec z gniewem w tym dniu. Zobacz, jak możesz żyć z rzeczami takimi, jakie są … i bez gniewu.

2) Wyśmiej gniew lub konkretną sytuację

Kto powiedział, że nie możesz po prostu śmiać się ze złości, gniewu, całej sytuacji? Poza tym to Twoje emocje i możesz zdecydować, co z nimi zrobić! Tak jak zainwestowałeś w gniew, możesz również dezinwestować. Śmiej się przez minutę ze swojego gniewu, z własnego narzekania, a nawet śmiej się z jej słuszności.

3) Minutowa chwila na łonie natury

Natura potrafi zdziałać cuda, usuwając emocjonalne resztki. Jest to łatwe, jeśli masz okno lub wychodzisz na zewnątrz. Znajdź drzewo, chmurę, kwiat. Następnie wyobraź sobie, że jesteś tą chmurą, tym kwiatem, źdźbłem trawy, tym drzewem. Przez chwilę wyobraź sobie siebie unoszącego się na niebie wysoko nad ziemią. Albo że jesteś tym solidnym drzewem, którego gałęzie są szeroko otwarte i pochłaniają energię słoneczną. Albo tym kwiatem, otwierającym swoje kolorowe kwiaty dla brzęczących pszczół. Pozwól, aby naturalne żywioły zabrały Cię na odświeżającą, jednominutową chwilę relaksu!

johannesfloe.com – Art to remember