30 faktów z psychologii, które pomogą Ci lepiej zrozumieć siebie i innych

0
402
Zdjęcie: pl.freepik.com

Kto jest właścicielem siebie – jest właścicielem świata, mówią Chińczycy. Aby być sobą, bardzo pożądane jest poznanie i zrozumienie siebie. 

Należy traktować siebie z szacunkiem. Bez tego trudno osiągnąć prawdziwą wewnętrzną harmonię i wzajemne zrozumienie ze światem zewnętrznym. 

Publikujemy wybór faktów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć psychologię człowieka. 

1. Przyjaźnie, które powstały między 16 a 28 rokiem życia, są zwykle najsilniejsze i najdłużej trwające. W tym okresie kończy się kształtowanie charakteru ludzkiego. 

2. Kobietom podobają się mężczyźni, którzy mają niski, ochrypły głos, ponieważ wydają się pewni siebie, ale nie agresywni. Mężczyzn z kolei przyciąga cichy kobiecy głos, który uważają za wyznacznik kobiecości. To swego rodzaju „standard” kobiecego piękna. Im przyjemniejszy głos, tym atrakcyjniej kobieta wygląda w oczach mężczyzny. Nauka zna przypadki, w których jedna osoba zakochała się w drugiej, chociaż nigdy wcześniej jej nie widziała, a a słyszała tylko przemawiający głos. 

3. Kobietom odważny mężczyzna kojarzy się z krótkotrwałym związkiem, natomiast mniej odważny mężczyzna kojarzy się ze stabilnym związkiem. 

4. Mężczyźni zawsze cenią kobietę – prawie każdą, która przyciąga wzrok. Dzieje się to zupełnie nieświadomie i bardzo szybko – przy okazji, tak samo to działa u kobiet. Mężczyzna ocenia nieznajomą kobietę jako potencjalny hipotetyczny obiekt seksualny w 3 sekundy! 

Czytaj: Zaskakujące fakty o ludzkim ciele – tego na pewno nie wiedziałeś!

5. Zwykle najlepsze rady udzielają ci ludzie, w których życiu było wiele trudnych chwil. 

6. Im wyższa inteligencja danej osoby, tym szybciej myśli i tym bardziej nieczytelne jest jej pismo. 

7. To nie emocje wpływają na nasz sposób komunikowania się, wręcz przeciwnie, sposób, w jaki mówimy, wpływa na nasz nastrój. 

8. Osoby o podobnych rysach twarzy budzą większe zaufanie. 

9. W stanie stresu mężczyzn pociągają kobiety o wyglądzie nie modelowym oraz kobiety otyłe. Smukłe piękności – powodują stres. 

10. Na pierwszej randce można się wiele dowiedzieć o charakterze osoby, sądząc po tym, jak zwraca się do kelnera lub kelnerki. 

11. Osoby, które mają silne poczucie winy, bardzo dobrze rozróżniają emocje innych. 

12. Mężczyźni nie mają lepszego poczucia humoru niż kobiety: po prostu żartują, nie myśląc o tym, czy innym wokoło spodoba się ich poczucie humoru.

Czytaj: Krakowska pizza w rytmie disco-polo. Wideo lokalu podbija Internet!

13. Twórca psychoanalizy Sigmund Freud uważał, że podstawy seksualności kładzie się już w dzieciństwie, tak aby zewnętrzne cechy przyszłego partnera odpowiadały rysom twarzy ojca. Lub partner powinien wyglądać jak jeden z idoli dzieciństwa (starsi przyjaciele, gwiazdy filmowe itp.). 

14. Osoby towarzyskie mają sztukę mówienia o sobie bardzo niewiele.

15. Kobiety mają dwa razy więcej receptorów bólu niż mężczyźni, ale także dwukrotnie wyższy próg tolerancji bólu.

16. Kiedy ktoś słucha muzyki na wysokich częstotliwościach, staje się spokojniejszy, szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany. 

17. Jeśli myśli uniemożliwiają Ci zasypianie w nocy, zapisz je. To sprawi, że Twoja głowa będzie jaśniejsza i zaśniesz. Trzymaj zeszyt i ołówek w pobliżu łóżka.

johannesfloe.com – Art to remember

18. SMS-y lub wiadomości w Messengerze z życzeniami na dzień dobry i dobranoc aktywują tę część mózgu, która odpowiada za szczęście. Mówiąc dokładniej, promują produkcję hormonu szczęścia i przyjemności w mózgu – dopaminy. 

19. Jeśli będziesz robić rzeczy, które Cię przerażają, staniesz się szczęśliwszą osobą. 

20. Przeciętny czas, przez jaki kobieta zachowuje tajemnicę, wynosi 47 godzin i 15 minut. 

21. Ludzie, którzy nieustannie starają się uszczęśliwić innych, często kończą samotnie. 

22. Im jesteśmy szczęśliwsi, tym mniej czasu potrzebujemy na sen. 

23. Kiedy trzymamy ukochaną za rękę, nie odczuwamy tyle bólu i mniej się martwimy. 

24. Osoby o wysokiej inteligencji mają mniej przyjaciół niż przeciętny człowiek. Im mądrzejsza osoba, tym bardziej skrupulatna w wyborze. 

25. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że poślubienie osoby, która jest Twoim najlepszym przyjacielem, będzie silniejsze, a ryzyko rozwodu zmniejszy się o 70%. 

26. Kobiety, których większość przyjaciół to mężczyźni, mają większe szanse na to, że są w dobrym nastroju. 

27. Osoby posługujące się dwoma językami w życiu codziennym mogą nieświadomie zmieniać swoją osobowość podczas przechodzenia z jednego języka na inny. Osoba przejawia mentalność danego kraju, poprzez język, którym aktualnie mówi. Zjawisko to jest warunkowo określane jako „schizofrenia mowy”. 

28. Bycie samotnym przez zbyt długi czas jest tak samo szkodliwe jak palenie 15 papierosów dziennie. 

29. Podróże są dobre dla zdrowia psychicznego, a także zmniejszają ryzyko zawału serca i depresji. 

30. Ludzie wyglądają znacznie bardziej atrakcyjnie, gdy entuzjastycznie mówią o tym, co naprawdę ich interesuje.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org