30% mniej zabitych na pasach od wprowadzenia nowych przepisów

0
299
Zdjęcie: pl.freepik.com

Po pierwszych trzech miesiącach, po wprowadzeniu pierwszeństwa dla pieszych w Polsce odnotowano ogromny spadek zabitych w wypadkach na przejściach.

Od czerwca do sierpnia 2021 roku zginęło ponad 30% proc. mniej pieszych niż w 2019 roku.

Wszystko dzięki bezpieczniejszej jeździe kierowców. To oni powodowali mniej śmiertelnych wypadków w stosunku do poprzednich lat – tak wynika w danych, do których dotarł portal brd24.pl.

Portal brd24.pl dotarł do policyjnych danych o wypadkach podsumowujących 3 miesiące od wprowadzenia nowych przepisów dotyczących ustępowania pieszym jeszcze zanim znajdą się na pasach.

Przed wprowadzeniem tej zmiany w Polsce przyglądaliśmy się innym krajom. Dane pokazywały, że dzięki temu jednemu prawu ginie tam mniej pieszych. Dziś mamy dowód, że tak samo zadziało się w Polsce.

Portal brd24.pl poprosił Komendę Główną Policji o dane na temat wypadków na samych przejściach dla pieszych, które miały miejsce od 1 czerwca do 31 sierpnia tego roku.

Pobrali też liczbę ofiar śmiertelnych i rannych w tych miejscach w tym okresie. Zestawili ją z danymi za ten sam okres roku 2019 (rok 2020 r. ze względu na lockdown, zmniejszoną mobilność itd. nie jest dobrym punktem odniesienia).

Czytaj: Poznań: specjalne napisy przed przejściami dla pieszych

Zdecydowanie mniej wypadków z udziałem pieszych

Przez pierwsze trzy miesiące obowiązywania nowego prawa w wypadkach na przejściach dla pieszych straciło życie o 30% mniej pieszych w porównaniu do tego samego okresu w roku 2019.

O blisko 20% mniej zostało rannych. Liczba samych wypadków na przejściach dla pieszych również zmniejszyła się o blisko 20%.

Od czerwca do sierpnia tego roku śmierć w wypadkach na przejściach dla pieszych poniosło 28 osób. W 2019 r. w tym samym okresie w wypadkach zginęło 41 pieszych (*w pandemii w 2020 r. – 25)

W ciągu trzech miesięcy po zmianie prawa odnotowano też spadek w przypadku rannych pieszych. Od czerwca do sierpnia tego roku w wypadkach na przejściach rannych zostało 416 osób. W tym samym okresie w 2019 roku rannych zostało 508 pieszych (*w pandemii w 2020 r. – 433).

Mniej odnotowano też samych wypadków na przejściach. W okresie czerwiec – sierpień 2021 roku doszło do 421 wypadków na przejściach dla pieszych. W tym samym okresie w 2019 roku doszło do 524 wypadków na przejściach dla pieszych (*w pandemii w 2020 r. – 435).

Czytaj: Otwarto najdłuższy wiszący most świata dla pieszych

pl.freepik.com

Kierowcy są bardziej ostrożni

Zmiana przepisów bardzo dobrze wpłynęła na styl jazdy polskich kierowców.

W okresie czerwiec-sierpień 2021 roku kierowcy pojazdów znacznie rzadziej powodowali wypadki poprzez nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W 2019 roku w takich wypadkach spowodowanych przez kierowców zginęło 35 pieszych. W pandemicznym roku 2020 kierowcy zabili w takich wypadkach mniej pieszych – 21. Natomiast w tym roku w takich wypadkach spowodowanych przez kierowców zginęło 19 osób.

30-procentowa redukcja śmierci na przejściach dla pieszych to już ogromny postęp, ale może być jeszcze lepiej. Wystarczy zdjąć nogę z gazu i jechać przepisowo.