32 kolorowe zdjęcia z I wojny światowej, które ożywają tragedię

0
2754

Te koloryzacje z pól bitewnych wprowadzają przerażające nowe zrozumienie do bezprecedensowej rzezi dokonanej podczas I wojny światowej.

Podczas I wojny światowej, którą nazwano Wielką Wojną, przelano ogromną ilość krwi. Wszystko trwało cztery lata: od lipca 1914 roku do listopada 1918 roku.

Oprócz tego, że była pierwszą w pełni zmechanizowaną wojną i pierwszą, która wprowadziła użycie broni chemicznej, I wojna światowa była najbardziej śmiercionośnym konfliktem w historii ludzkości, w którym zginęło około 9 milionów żołnierzy i 10 milionów cywilów.

Straty w ludziach podczas I wojny światowej były większe niż w którejkolwiek z poprzednich wojen i po raz pierwszy wzięły udział w wojnie całe narody wraz z ludnością cywilną.

Realia Wielkiej Wojny były przerażające. Poniższe kolorowe zdjęcia z I wojny światowej mogą pomóc Ci naprawdę zrozumieć, jak nieludzkie to było i jak wiele bólu i cierpienia zadano milionom ludzi.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Arcyksiążę Franciszek Ferdynand z Austrii i jego żona Sophie opuszczają siedzibę Guildhall w Sarajewie po przeczytaniu przemówienia 28 czerwca 1914 r. Pięć minut później zostali zamordowani. Ich zabójstwo przyspieszyło wypowiedzenie Austro-Węgier wojny przeciwko Serbii, która później rozpoczęła I wojnę światową.

Zdjęcie: Paul Thompson/FPG/Archive Photos/Getty Images

Pułk słynnych kolarzy alpejskich zajmuje garnizon podczas bitwy nad Sommą.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

To jedno z ostatnich zdjęć niemieckiego pilota Richarda Scholla sprzed jego śmierci, które zostały zebrane i wysłane do jego ojca. Scholl został zgłoszony jako zaginiony we wrześniu 1918 roku.

Zdjęcie: Hulton Archive/Getty Images

Francuscy żołnierze na polu bitwy podczas ofensywy na francuską fortecę Verdun. W sumie podczas tej bitwy ponad 700 000 osób zostało zabitych lub rannych zarówno po stronie francuskiej, jak i niemieckiej, a straty w ludziach były niemal równomiernie rozdzielone.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Niektórzy z 369. pułku piechoty z Nowego Jorku. USA brało udział w I wojnie światowej dopiero pod koniec 1917 roku. Wcześniej amerykański żołnierz o imieniu Harry Butters sfałszował swoją brytyjską tożsamość, aby pomóc swoim siłom zbrojnym w wojnie. Później premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill napisał w gazecie dla Buttersa: „Zdajemy sobie sprawę z jego szlachetności, gdy przybywa z pomocą do innego kraju całkowicie z własnej woli”.

Zdjęcie: Keystone/Getty Images

Francuski żołnierz w bitwie pod Verdun nosi maskę przeciwgazową. Historycy nazwali pierwszą wojnę światową „pierwszą bitwą na wyczerpanie współczesnej historii”, w której celem było po prostu zabicie jak największej liczby osób wroga, bez względu na czas i koszt. Do osiągnięcia tego celu często stosowano brutalne metody, takie jak miotacze ognia i trujący gaz.

Czytaj: Dwa światy na jednym zdjęciu. Te fotografie głośno krzyczą prawdę o dzisiejszym świecie!

Zdjęcie: Getty Images

Francuscy żołnierze przeprowadzają ataki gazowe i płomieniowe na wojska niemieckie we Flandrii w Belgii.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Ormianka klęczy obok zmarłego dziecka w Syrii podczas bitwy pod Aleppo w 1918 r. Po tym, jak siły zbrojne księcia Feisala zdobyły miasto w ostatnich dniach kampanii na Synaju i Palestynie w I wojnie światowej.

Zdjęcie: Photo12/UIG/Getty Images

Przeciętny żołnierz musiał nosić 66 funtów ekwipunku podczas bitwy nad Sommą. Ale w tej bitwie wprowadzono także nowe technologie walki, w tym pierwsze użycie czołgów w walce.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Żołnierze brytyjskiej 55 Dywizji zaślepieni gazem łzawiącym czekają na leczenie w zaawansowanej stacji opatrunkowej niedaleko Bethune podczas bitwy pod Estaires 10 kwietnia 1918 r.

Zdjęcie: Getty Images

Żołnierze z działem przeciwlotniczym podczas bitwy w I wojnie światowej.

Zdjęcie: General Photographic Agency/Getty Images

Mężczyźni w maskach gazowych brytyjskiego korpusu karabinów maszynowych z karabinem maszynowym Vickers podczas pierwszej bitwy nad Sommą. To był pierwszy przypadek użycia broni chemicznej.

Zdjęcie: Ullstein Bild/Getty Images

Francuska kawaleria przechodzi przez strumień na froncie bitwy nad Sommą, która rozpoczęła się 1 lipca 1916 r. Bitwa pozostaje jedną z najkrwawszych w historii brytyjskich sił zbrojnych, gdzie życie straciło około 60% żołnierzy już pierwszego dnia.

Zdjęcie: The Print Collector/Getty Images

Bitwa pod Verdun była makabryczna. Według jednego francuskiego żołnierza, którego jednostka została zbombardowana przez niemiecki atak artyleryjski, okropności były niewyobrażalne: „Przybyłem tam z 175 ludźmi … wyszedłem z 34, kilkoma na wpół oszalałymi…„

Zdjęcie: Internet Archive

Lekarze używali masek do zakrycia okolic oka u osób poważnie rannych podczas wojny. Okulary, które ma na sobie ten mężczyzna, nie mają na celu polepszenia wzroku, ale utrzymanie maski na miejscu. Zdjęcie po lewej pokazuje, jak wygląda mężczyzna bez maski po operacji.

Zdjęcie: Hulton-Deutsch Collection/Corbis via Getty Images

Francuscy żołnierze korzystają ze spokojnej chwili na froncie zachodnim, aby zjeść posiłek wśród kwiatów i z butelką wina.

Zdjęcie: Hulton Archive/Getty Images

Francuscy żołnierze w maskach przeciwgazowych w okopach podczas drugiej bitwy o Ypres. Było to podczas pierwszego masowego użycia trującego gazu w Niemczech na froncie zachodnim.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Aresztowanie Gavrilo Principa, 19-latka, który zamordował austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Princip i jego wspólnicy zostali aresztowani jako członkowie serbskiego nacjonalistycznego tajnego stowarzyszenia, które ostatecznie doprowadziło do I wojny światowej.

Zdjęcie: Universal History Archive/UIG via Getty Images

Tysiące niemieckich żołnierzy przybywających do obozu jenieckiego.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Jednostka niemieckich żołnierzy podczas I wojny światowej z młodym Adolfem Hitlerem, który jest podobno po lewej.

Zdjęcie: Imperial War Museum

Kobieta ofiarowuje kwiat indyjskim żołnierzom walczącym w imieniu Imperium Brytyjskiego. Wręczanie kwiatów żołnierzom było tradycyjnym znakiem powitania i wsparcia.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Kanadyjski żołnierz z oparzeniami spowodowanymi gazem musztardowym.

Zdjęcie: Imperial War Museum/Flickr

Pracownicy pośród rzędów pocisków w dużym magazynie w National Filling Factory w dawnej wiosce Chilwell. Obiekt był brytyjską fabryką do napełniania materiałów wybuchowych.

Zdjęcie: Universal History Archive/UIG/Getty Images

Żołnierze grający w piłkę nożną na niczyjej ziemi podczas świątecznego rozejmu, serii nieoficjalnego zawieszenia broni wzdłuż Frontu Zachodniego I wojny światowej około Bożego Narodzenia 1914 r.

Zdjęcie: Royal Engineers No 1 Printing Company/IWM/Getty Images

Żołnierze Royal Irish Rifles, pułku strzelców piechoty armii brytyjskiej, odpoczywają w pierwszych godzinach bitwy nad Sommą. Oprócz I wojny światowej pułk służył także w II wojnie światowej, wojnie koreańskiej i wojnie burskiej.

Zdjęcie: Historica Graphica Collection/Heritage Images/Getty Images

Wartownik w okopach spoglądający przez improwizowany peryskop w Sommę.

Zdjęcie: The Print Collector/Getty Images

Czaszka o nazwie „The Crown Prince ” służy jako nocny punkt odniesienia dla żołnierzy walczących w bitwie pod Verdun.

Zdjęcie: Hulton Archive/Getty Images

Dwóch żołnierzy amerykańskich ma maski przeciwgazowe, idąc przez smugi dymu. Podczas gdy trujący gaz był odpowiedzialny za mniej niż jeden procent zgonów podczas wojny, nowa wojna chemiczna wywołała terror psychologiczny, o którym nigdy wcześniej nie było wiadomo.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Ekipa pracująca na froncie zachodnim.

Zdjęcie: Roger Viollet/Getty Images

Ranni żołnierze po zdobyciu Fortu Vaux podczas bitwy pod Verdun. Bitwa trwała 303 dni w 1916 r.

„To wojna, która zakończy wszystkie wojny”, to jeden z bardziej znanych cytatów szeroko związanych z rzezią I wojny światowej. Rozsławił ją prezydent Woodrow Wilson, ale nie był pierwszym, który jej użył. Brytyjski pisarz futurystyczny i komentator społeczny Herbert George Wells wynalazł frazę w swoim artykule „Wojna, która zakończy wojnę”, opublikowanym w „The Daily News” 14 sierpnia 1914 r., przewidując, że będzie to ostatnia wojna tego rodzaju. Oczywiście się mylił.

Źródło i zdjęcia: allthatsinteresting.com

Czytaj: Hiszpańska wojna domowa powróciła na ulice Madrytu.