4 najdziwniejsze grzyby na świecie

0
1278

Grzyby, które krwawią, śmierdzą i kiełkują — dziś przedstawimy cztery najdziwniejsze grzyby na świecie.

Niektórzy mogą myśleć o grzybach tylko jako o dodatku do pizzy, ale szeroki świat grzybów jest o wiele bardziej oszałamiający niż możemy się tego spodziewać.

Istnieją tysiące różnych odmian grzybów: jadalnych, leczniczych, trujących, halucynogennych i innych. I są w prawie każdym kolorze i kształcie, jaki można sobie wyobrazić.

Od grzyba, który wygląda jak krwawiący ząb, po gatunek znany jako diabelskie palce, który pachnie jak zgniłe mięso, te dziwne grzyby z pewnością zadziwią – i obrzydzą.

1. Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus)

Spektakularna i rzadka Soplówka jeżowata. Źródło: Twitter

Znany jako soplówka jeżowata, grzyb brodaty lub lwia grzywa, Hericium erinaceus jest jadalnym, leczniczym grzybem należącym do grupy grzybów zębowych, które mają podobne do zębów grzbiety na spodniej stronie kapelusza. Zarodniki są również wytwarzane w zębach, zanim zostaną wypuszczone do rozmnażania.

Co ciekawe, grzbiety te zawsze rosną prostopadle do Ziemi.

Mówi się, że Hericium erinaceus ma właściwości przeciwcukrzycowe, a także inne korzyści zdrowotne. Źródło: Twitter

Ten gatunek grzyba zwykle kiełkuje jak pasożyt z żywych, niedawno ściętych lub uszkodzonych drzew w Ameryce Północnej, Azji lub Europie.

Chociaż są one zazwyczaj jadalne, większość z tych dziwacznych grzybów wcale nie smakuje zbyt dobrze – z wyjątkiem tego grzyba, który smakuje jak homar gotowany na maśle, gdy jest spożywany młody i świeży.

Uważa się, że te grzyby o wyglądzie przypominającym mopa chronią układ nerwowy, regulują poziom lipidów we krwi, obniżają poziom glukozy we krwi i rozwiązują problemy żołądkowe.

Niektóre badania wykazały również, że Hericium erinaceus może mieć pozytywny wpływ na zwiększenie poziomu serotoniny i kontrolowanie depresji.

2. Kolczakówka piekąca (Hydnellum pecki)

Źródło: Twitter

Kolczakówka piekąca znana również jako Krwawiący Ząb jest niewątpliwie dziwacznym gatunkiem grzyba, jego wygląd również jest dość niepokojący.

Znaleziony w różnych częściach świata i nie do zjedzenia, ciało młodego grzyba Krwawiącego Zęba „krwawi” pigment, który ma właściwości przeciwzakrzepowe, jak leki rozrzedzające krew. Starsze okazy są koloru brązowawego.

Lepki czerwony płyn, który krwawi z tego dziwnego grzyba, jest w rzeczywistości rodzajem soku. Powstaje w procesie zwanym gutacją, podczas którego gleba otaczająca grzyby staje się bardzo wilgotna i jest w stanie wtłoczyć wodę do korzeni grzyba poprzez osmozę. Wytwarza to wystarczające ciśnienie w grzybie, aby wycisnąć z niego płyn.

Choć mogą wyglądać na soczyste, nie należy ich jeść. Źródło: Twitter

Znajdujące się w zalesionych obszarach górskich w Ameryce Północnej, Europie, Iranie i Korei Południowej, grzyby Krwawiące Zęby żyją w symbiozie z drzewami iglastymi, z których rosną.

Drzewa zapewniają grzybowi stałe źródło dwutlenku węgla, podczas gdy grzyb przekształca aminokwasy i minerały glebowe w formy, do których drzewa mają łatwiejszy dostęp w celu pozyskania energii.

Kiedy są młode, powierzchnia Krwawiącego Zęba pokryta jest miękkimi włoskami, które sprawiają, że wydaje się mieć aksamitną konsystencję. Niestety, grzyby te rzadko są widywane w najlepszym wydaniu, często znajdują się osadzone wśród łodyg roślin i innych szczątków drzewnych.

I choć może lubisz truskawki i śmietanę, ten dziwny grzyb jest niesamowicie gorzki i najlepiej go nie jeść.

Czytaj: Małe grzyby, które świecą w ciemności

3. Niebieski grzyb mleczny (Lactarius indigo)

Źródło: Twitter

Grzyb Lactarius indigo otrzymuje swoją nazwę „Niebieski grzyb mleczny” od niebieskiego mlecznego płynu, który wydziela po pocięciu nożem. Ten dziwaczny grzyb rośnie w Ameryce Północnej i Środkowej i zwykle charakteryzuje się srebrzysto-niebieskim kolorem.

Wraz z wiekiem kolor tego dziwacznego grzyba zmienia się na bardziej szary, zielonkawo-niebieski.

Źródło: Twitter

Lactarius indigo rośnie rozproszony lub w grupach, na glebie, dębie lub sośnie. Najczęściej spotyka się go od lipca do października i podobnie jak wiele innych grzybów z tej listy, ma symbiotyczny związek z drzewami, z których często kiełkuje. Preferowane przez nich drzewa to dąb lub sosna.

Ze względu na żywe pigmenty tego dziwacznego grzyba wiadomo, że jest on również używany jako barwnik do tekstyliów.

Te dziwne grzyby są nie tylko urocze, ale także doskonałe do jedzenia. Po dodaniu do jajecznicy grzyby zmienią kolor na zielony.

Czytaj: Twoja roślina więdnie, gubi liście? Włóż zapałki do doniczki!

4. Okratek australijski (Clathrus archeri)

Źródło: Twitter

Jest to grzyb, który błaga o zauważenie i to nie tylko ze względu na swoją żywotność, ale także z powodu zgniłego smrodu. Poznaj okratka australijskiego lub inaczej Diabelskie Palce, groźną nazwę grzyba pachnącego gnijącym mięsem.

Czerwone, przypominające rozgwiazdy „palce”, które zdobią tego dziwnego grzyba, zwykle mają liczbę od czterech do ośmiu i wystrzeliwują z małej, jasnej kulki miąższu grzyba, porównywanej do jajka.

Groteskowo wyglądające palce pokryte są śmierdzącym szlamem, który przyciąga owady, które lądują na grzybach, a następnie rozprzestrzeniają zarodniki dziwnego grzyba, gdy odlatują ponownie. Wygląda na to, że Diabelskie Palce są całkiem dobre w reprodukcji, ponieważ dotarły do Wielkiej Brytanii z australijską bronią.

Chociaż Diabelskie Palce zostały po raz pierwszy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, uważa się, że pochodzą one z Australii lub Nowej Zelandii i dotarły do Europy przez niektóre zarodniki, które mogły przyczepić się do nich podczas transportu.

Czytaj: Ten straszny grzyb nazywa się „Palce Umarlaka”

Źródło: Twitter

W Australii tn dziwaczny grzyb nazywa się Octopus Stinkhorn, a w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych jest powszechnie nazywany Octopus Fungus.

johannesfloe.com – Art to remember