4 przyzwoite sposoby radzenia sobie z niską samooceną

0
490

Nie traktuj tego, co mówią inni, jako osobistej obrazy.

Od czasów starożytnych mędrcy powtarzali nam, że pochopne sądy wartościujące są bardzo złe. Wiedzieli, że szczere zrozumienie i współczucie dla wszystkich ludzi bez wyjątku to najlepsza alternatywa. Ale jak możemy powstrzymać się od oceniania innych ludzi?

Zebraliśmy 4 sposoby, dzięki którym możesz uwolnić się od sądów wartościujących:

1. Spróbuj przestać oceniać innych – w każdej sytuacji.

Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić z człowiekiem, jest pospieszne potępienie go za przemówienie, wygląd, czyny i za wszystko – w końcu w ten sposób tracimy szansę (czasami nieodwołalnie), aby dowiedzieć się, kim naprawdę jest i co czyni go wyjątkowym. Pozwalamy, aby ograniczona perspektywa zaciemniła naszą percepcję, uniemożliwiając nam dostrzeżenie dobrych rzeczy, które prawdopodobnie się tam znajdą. A jeśli robimy to z bliskimi, tracimy okazję, by kochać ich tak, jak na to zasługują.

„Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone” – Ewangelia Łukasza 6:37

Przestać osądzać w pośpiechu oznacza przestać osądzać siebie. Czasami możemy być naszymi najgorszymi krytykami. Kiedy odrzucamy ciężar niepotrzebnych osądów, robimy w naszych duszach miejsce na miłość, w tym miejsce na miłość dla nas samych. Kiedy przejdziemy z negatywnej, krytycznej perspektywy do pozytywnej i kochającej perspektywy, będziemy mieli więcej motywacji do wprowadzania zmian w obszarach naszego życia, w których chcemy być lepsi.

„Dzień spędzony na potępianiu innych jest złym dniem, a dzień spędzony na potępianiu siebie jest równie zły” – Budda.

Gdy stopniowo zaczniesz oczyszczać się z osądzania innych ludzi, zauważysz, że teraz są oni znacznie mniej skłonni do osądzania Ciebie. Twoje otoczenie stanie się znacznie bardziej pozytywne, a emocje ludzi wokół Ciebie nie będą Cię przygniatać do ziemi, ale podnosić Cię. Nie oznacza to, że w ogóle Cię nie osądzą, ale będą starać się robić to delikatnie, aby Cię nie urazić.

johannesfloe.com – Art to remember

2. Spróbuj przejść do pozytywów.

Pierwsza wskazówka działa i działa bardzo dobrze, ale jest to proces stopniowy i nie będziesz w stanie wykonać zadań w ciągu jednego lub dwóch dni, bez względu na to, jak bardzo tego chcesz. W międzyczasie możesz ćwiczyć zmianę swojej perspektywy i punktu widzenia z negatywnego na pozytywny. Zajmij się swoim umysłem i dobrem innych – a po prostu nie będzie miejsca na myśli o złych rzeczach.

Następnym razem, gdy ktoś potępi Cię zbyt surowo z daleko idącego powodu, pogrążając Cię w otchłani złego nastroju i depresji, spróbuj nie myśleć o tym, co poszło nie tak, ale o własnych osiągnięciach. Pamiętaj – przeszedłeś długą drogę życia i wiele już osiągnąłeś.

Zawsze dajesz z siebie wszystko i wiesz o tym. I doskonale rozumiesz, że im więcej osiągniesz, tym bardziej zazdrosne osoby i pesymiści będą próbować podciąć Ci skrzydła. Dlatego nawyk przestawiania uwagi z negatywnej na pozytywną, który pozwala czerpać siłę z wewnętrznego zaufania we własne możliwości, umożliwi łatwe radzenie sobie z każdym zewnętrznym negatywem.

„Najwyższą praktyką duchową jest obserwowanie siebie bez cienia potępienia” – Sami Kripalu.

Czytaj: Ocenianie innych to nawyk, który powinniśmy zastąpić zrozumieniem i empatią

3. Nie traktuj słów innych jako osobistej obrazy.

Jeśli ktoś krytykuje Cię bez powodu, jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z tym jest przypomnienie sobie, że jego krytyka opiera się na jego ograniczonej perspektywie. Oznacza to, że nie powinieneś przejmować się tą niewiarygodną opinią.

Co więcej, często zdarza się, że gdy ktoś jest o Ciebie zazdrosny, ta osoba celowo robi wszystko, abyś się potknął i chce pozbawić Cię pewności siebie. To sprawia, że ​​czuje się lepiej.

Oczywiście nauczenie się, jak nie obrażać się tym, nie jest takie łatwe, zwłaszcza jeśli słyszysz to od kogoś, na kim ci zależy. Może ci się wydawać, że musisz po prostu przejść do ofensywy i udzielić sprawcy przyzwoitą odpowiedz. Myślisz, że milczenie jest poniżej Twojej godności. Ale w rzeczywistości najlepszym wyborem w tej sytuacji jest po prostu odwrócenie się od tej sytuacji i odebranie jej jako coś mało znaczącego. Niezareagowanie będzie największą karą dla tej osoby.

Ale nie zapominaj – aby móc to zrobić, potrzebujesz silnej woli. Moc oparta na całkowitej pewności, że naprawdę dajesz z siebie wszystko. A jeśli nie masz tego zaufania, zastanów się, czy w słowach Twojego przestępcy nie ma prawdy (przynajmniej częściowej). A jeśli tak, to czy naprawdę chciał Cię urazić własnymi słowami? Czasami życzliwa krytyka może pomóc nam się rozwijać i stać się lepszymi.

„Jeśli nieustannie osądzasz ludzi, nie będziesz miał czasu, by ich kochać” – Matka Teresa

4. Zostaw tę sytuację i tych ludzi w przeszłości.

Załóżmy, że wypróbowałeś wszystkie wskazówki, ale nadal zalewa Cię destrukcyjna krytyka dotycząca samooceny. Nie możesz już tego znieść. Być może nadszedł czas, aby trwale zakończyć tę sytuację i poważnie ograniczyć komunikację i interakcję z tą osobą.

Negatywne otoczenie, zwłaszcza gdy tworzą je wokół Ciebie ludzie, na których Ci zależy, ma głęboki wpływ na Twoje szczęście i rozwój osobisty. Zastanów się więc dokładnie, czy ci ludzie są naprawdę potrzebni w Twoim życiu. Aby zmaksymalizować swój pełny potencjał, musisz przede wszystkim otaczać się kochającymi, pozytywnymi ludźmi, którym zależy na ogólnym samopoczuciu i którym zależy na sukcesie.

„Miłość jest brakiem osądu” – Dalajlama

Inni zawsze będą Cię oceniać za Twoje czyny, a najlepszą obroną przed tym jest zawsze pamiętanie, kim naprawdę jesteś, co chcesz osiągnąć i dokąd zmierzasz.

Być może kiedyś nadejdzie czas, kiedy ludzie nie będą osądzać innych, aby ich upokorzyć. Kiedy każdy z nas będzie mógł wreszcie być sobą, wzlecieć w górę, nie bojąc się, że jego skrzydła zostaną obcięte z piekącą uwagą. Pomóżmy więc choć trochę przełożyć na rzeczywistość taką właśnie przyszłość – przyszłość pełną empatii i wolności dla wszystkich!

Na podstawie materiałów – powerofpositivity.com

Czytaj: W Poznaniu nie będzie miejskiego Sylwestra – przez pandemię i oszczędności!