40 rzeczy, które należy wiedzieć przed 40-tką

0
261
Jakby nie patrzeć dla większości osób czterdziestka to moment przełomowy, symbolizujący koniec młodości i oficjalne wejście w wiek średni. Zdjęcie: pl.freepik.com

Od nas zależy, jak wygląda nasze życie! Oto 40 rzeczy, które należy wiedzieć przed 40 rokiem życia – a dorastanie to nie to samo, co starzenie się. Pamiętaj, nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie czegoś nowego.

„Życie naprawdę zaczyna się po czterdziestce. Do tego czasu po prostu prowadzisz badania” – Carl G. Jung.

Był czas, kiedy ludzie po czterdziestce opiekowali się swoimi dziećmi i prowadzili dom, urządzali wymarzony dom i planowali emeryturę. Ale dziś wygląda to inaczej.

Teraz ludzie po czterdziestce rzucają pracę, aby założyć firmę lub po prostu sprzedają cały swój dobytek, aby podróżować po świecie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jeśli niedługo skończysz 40 lat, oto 40 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć już teraz!

1. 40-tka to nowa 30-tka.

W dzisiejszych czasach, zamiast spowalniania w wieku 40 lat, ludzie stają się bardziej energiczni i entuzjastyczni, zagłębiają się w nowe rzeczy i podejmują wyzwania – co dowodzi, że 40-tka to z pewnością nowa 30-tka.

Kobiety po czterdziestce wyglądają i czują się lepiej niż kiedykolwiek – nadszedł czas, abyś również zrobiła wszystko, co chciałaś zrobić po trzydziestce i jak najlepiej wykorzystać nadchodzące lata.

2. Rozgość się we własnej skórze.

Nie dąż do idealnej sylwetki ani nie zapisuj się na dietę ketonową, jeśli tego nie chcesz. Porzuć te kremy i spróbuj zamiast tego użyć produktów, które dodają blasku. Przestań ukrywać te rozstępy i pochwal się swoimi krągłościami w tej cudownej sukience, którą chowasz w szafie.

Czas poczuć się komfortowo we własnej skórze i docenić to, jaki jesteś. To pierwszy krok w kierunku miłości własnej.

3. Przyjmij z wdziękiem swój wiek.

Podnieś ten kieliszek wina. Noś te szpilki. Zamiast dąsać się o starzenie się, z wdziękiem przyjmij swój wiek.

Lata, które przeżyłeś, nauczyły Cię wspaniałych lekcji na temat życia – a teraz nadszedł czas, aby wdrożyć te nauki i poprawić sytuację. Utrzymuj zdrowy styl życia, otaczaj się ludźmi, których kochasz i rób rzeczy, które sprawiają Ci radość.

4. Jeśli masz czas na liczenie kalorii, to masz za dużo czasu!

Dawno minęły czasy na liczenie kalorii – zjedz ten cholerny sernik. Oczywiście możesz zrównoważyć to świeżymi owocami i warzywami w późniejszym posiłku, ale nie ma sensu rezygnować z deserów!

Jeśli spędzasz czas na liczeniu kalorii – możesz po prostu przemyśleć wykorzystanie tego czasu na coś innego – coś bardziej znaczącego.

5. Naciśnięcie drzemki nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Nie włączaj budzika, jeśli chcesz spać spokojnie. A jeśli ustawiłeś alarm, obudź się, gdy tylko cię obudzi.

Im dłużej drzemiesz, tym więcej zwlekasz. A po czterdziestce z pewnością prokrastynacja nie jest dobrym pomysłem.

6. Zacznij medytować.

Znajdź swój spokój. Daj sobie co najmniej 10 minut każdego dnia. Oczyść swój umysł ze wszystkich myśli, które wciąż Cię niepokoją i skup się na oddychaniu.

7. Kryzys wieku średniego to mit.

Nieszczęście stagnacji, niepokoju i depresji może się zdarzyć w każdym wieku. W rzeczywistości w XXI wieku ludzie mają tendencję do cierpienia na te problemy psychologiczne w wieku 20 lat.

Świat się zmienił – podobnie jak koncepcja „kryzysu wieku średniego”. Jeśli szukasz zmiany, nie musisz czekać na odpowiedni moment. Przełam bańkę i zanurz się w to, co podpowiada Ci Twoje serce.

Czytaj: Październik miesiącem seniorek i seniorów w Poznaniu!

8. Znalezienie miłości to świetny pomysł!

Nigdy nie jest za późno na znalezienie miłości. A to niekoniecznie oznacza, że potrzebujesz innej osoby, w której możesz się zakochać! Możesz znaleźć miłość po czterdziestce w różnych rzeczach – takich jak poezja czy ogrodnictwo.

9. Uwierz, że zdarzają się cuda.

„Cuda zdarzają się tym, którzy wierzą. Jeśli wierzysz w coś całym sercem i umysłem, ożywiasz to” – Leon Brown.

Mówiąc bardziej logicznie, nazywamy to efektem placebo – kiedy wierzysz w coś tak mocno, to masz tendencję do gromadzenia wystarczającej ilości energii, aby to zdobyć.

10. Odpuszczenie jest łatwe.

Przez całe życie kazano nam nauczyć się odpuszczać. Ale zanim osiągniesz czterdziestkę, zdasz sobie sprawę, że odpuszczanie jest naprawdę łatwe.

Zbudowanie czegoś wymaga czasu – kariery, przyjaźni, rodziny – czegokolwiek. Odpuszczenie oznaczałoby po prostu pozostawienie tego na dobre, ale co, jeśli możesz wytrzymać i sprawić, by było lepiej?

Zdjęcie: Pixabay

11. Trzymaj się przyjaciół, którzy się liczą.

Tak naprawdę nie potrzebujesz setki przyjaciół, ale jeśli masz garstkę z nich, którzy są ważni – trzymaj ich blisko siebie.

Przyjaciele to filary naszego życia – to oni wytrwają z nami na dobre i na złe, dadzą nam ramię do oparcia się, gdy nikogo nie ma w pobliżu, godzinami wysłuchują naszych nieszczęść, a może dadzą solidne rady.

Nie ma znaczenia, ile lat ma Twoja przyjaźń, ale jeśli istnieje zaufanie i pociecha, powinieneś ją pielęgnować i szanować.

Czytaj: 10 powodów, dla których silne przyjaźnie są kluczem do szczęścia

12. W razie potrzeby poproś o pomoc.

Sami możemy rządzić światem – bez względu na to, jak silni jesteśmy! Zawsze dobrze jest poprosić o pomoc. Jako 40-latek nie powinieneś być uparty i dać się pokonać swojej dumie.

Wiedz, że szukanie pomocy nie jest oznaką słabości. Tylko wtedy, gdy zwrócisz się o pomoc, będziesz wiedział, kim są ci naprawdę życzliwi ludzie, a to w końcu sprawi, że staniesz się bardziej pokorną istotą ludzką.

13. Miej zwierzaka.

Zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi człowieka po czterdziestce. Bez względu na to, czy chcesz adoptować psa, czy kota – posiadanie go w pobliżu rozjaśnia Twój dzień.

14. Teraz jest właściwy czas, aby zobaczyć świat.

Jeśli zawsze odkładałeś swoje podróżnicze plany, myśląc, że po przejściu na emeryturę wyjedziesz, by zobaczyć świat – popełniasz błąd mój przyjacielu!

Teraz jest najlepszy czas, aby spakować walizki i odhaczyć rzeczy z listy rzeczy do zrobienia. Spaceruj po ulicach Rzymu, objadaj się ulicznym jedzeniem w Sajgonie, przeżyj przejażdżkę po Masajach Mara, wędruj po Machu Pichu – zdziwisz się, gdy zobaczysz, co jest tam do odkrycia.

15. Sen to najlepsza terapia.

Spanie nie zakończy Twoich problemów, ale z pewnością pomoże ci się uspokoić i dać czas na wyleczenie. Jeśli masz trudności z podjęciem decyzji lub czujesz się wyczerpany obecnym scenariuszem – po prostu zrób sobie przerwę i prześpij się.

Pomoże to Twojemu ciału odpocząć, a także Twojemu umysłowi, dając ci nową perspektywę patrzenia (i radzenia sobie) z rzeczami.

16. Ubieranie się dla siebie to dobry pomysł.

Przez całe życie ubierałeś się dla innych. Ubrałeś się na randkę, na tę imprezę biurową, na wesele i inne wydarzenia – ale teraz zacznij ubierać się dla siebie.

Noś te kolory, których nigdy nie odważyłaś się spróbować. Użyj tej czerwonej szminki. Albo załóż tę małą czarną sukienkę.

17. Pożałujesz tylko rzeczy, których nie zrobiłeś.

Wszystko, co robimy, może nie prowadzi nas do sukcesu – ale na pewno daje nam to lekcję. Jeśli naprawdę chcesz coś zrobić, powinieneś iść i spróbować. Jedyne, czego będziesz żałować w życiu, to szanse, których nie odważyłeś się podjąć.

18. Po treningu zawsze czujesz się lepiej. Zawsze.

Kiedy ćwiczysz, zwiększa się poziom endorfin, dopaminy, adrenaliny i endokannabinoidów – to wszystko chemikalia w mózgu związane z uczuciem szczęścia, pewności siebie, zdolności, odczuwaniem mniejszego niepokoju i stresu, a nawet mniejszym bólem fizycznym.

Trening jest lepszym wyborem niż dieta, jeśli naprawdę chcesz być w formie – i będzie to miało wpływ na Twoje ogólne samopoczucie.

19. Nic nie jest wieczne.

Tylko zmiana jest stała. Nietrwałość to prawda o życiu – a nauczenie się tego zajmuje nam lata. Jeśli jesteś zachwycony sceną, na której się znajdujesz, bądź wdzięczny i w pełni wykorzystaj dobroć.

Jeśli jesteś przestraszony, smutny lub sfrustrowany – wiedz, że to nie potrwa długo. Wszystko jest w ulotnej fazie. Pamiętacie, jak świat się zatrzymał, gdy pandemia uderzyła w nas w marcu 2020 roku – ale jesteśmy tu teraz, ze szczepionkami i nadzieją na lepsze jutro.

20. Uporządkuj swoją szafę.

Usuń przedmioty, których już nie potrzebujesz, ze swojej szafy. Przedmioty, których nie używałeś w ciągu ostatnich 6 miesięcy, nie mają żadnej wartości w Twoim życiu – więc pozbądź się ich. Oddaj swoje stare ubrania, torby i buty.

Usuń wszystkie te stosy papierów (począwszy od wyciągów bankowych, dokumentów podatkowych po rachunki medyczne), które leżą tam od dziesięcioleci. Usuwanie bałaganu jest terapeutyczne – a im więcej miejsca masz w swojej szafie, tym lżej poczujesz się w życiu.

Zdjęcie: Pixabay

21. Większość wymówek jest fałszywych.

Kiedy nie mamy ochoty czegoś robić, wymyślamy wymówkę. Uważamy, że to najłatwiejszy sposób na ucieczkę – ale jeśli zatrzymasz się i pomyślisz, większość tych wymówek jest fałszywych. „Nie ćwiczę, bo jestem zajęty”, „Nie dzwoniłem, bo byłem zajęty” – i tak dalej – to regularne stwierdzenia, które większość z nas wymyśla na co dzień.

Cóż, nadszedł czas na poważną zmianę – określ swoje najważniejsze priorytety i zmień swoje życie, aby się do nich dostosować.

22. Nie pozwól, aby zmartwienie Cię pochłonęło.

Martwienie się prowadzi tylko do smutku i niepokoju. Oczywisty obiektywizm w życiu. Przestań myśleć o rzeczach, które nie przyniosą nic dobrego, i pamiętaj, że nikt nie prowadzi idealnego życia.

Każdy ma swój sprawiedliwy udział w problemach, z którymi musi sobie poradzić – nie tylko Ty masz problemy. Spójrz poza problemy.

23. Zazdrość to całkowite marnowanie energii.

Staraj się być najlepszą wersją siebie – zamiast porównywać się z innymi. Kiedy myślisz: „Dlaczego ona radzi sobie lepiej ode mnie?”, „Dlaczego jej życie jest idealne, a moje nie?” – będziesz przyciągać więcej negatywności w swoim życiu. Zazdrość może wpłynąć na Twoje relacje z innymi i zrujnować Twój spokój psychiczny.

24. Media społecznościowe są pełne kłamstw.

Te „jakże dobre” zdjęcia, które przeglądasz na Instagramie, nie pokazują prawdziwego życia ludzi. Media społecznościowe to miejsce, w którym ludzie pokazują tylko połowę rzeczywistości, a większość pozostaje ukryta.

To świat lakierowany, wyselekcjonowany, któremu nie można ufać. Nie pozwól, aby było to źródłem zazdrości lub nienawiści do samego siebie.

25. Zmiana miasta dobrze ci zrobi.

Jeśli mieszkasz w mieście od ponad 10 lat – to może, gdy skończysz czterdziestkę, powinieneś zacząć przemyśleć zmianę miejsca.

Otoczenie, w którym żyjemy ma bezpośredni wpływ na nasze życie. Znajdź możliwości w miejscu, którego nie znasz. Spróbuj poszukać pracy w nowym mieście, a jeśli przebywałeś z dala od domu – pomyśl o powrocie do korzeni.

26. Naucz się słuchać dobrych rad.

Bardzo ważne jest, aby znaleźć ludzi, którzy mogą nas dobrze poprowadzić w życiu – a do czasu, gdy masz 40 lat, już wiele doświadczyłeś. Czas nauczyć się słuchać dobrych rad i stosować się do nich.

27. Mów, co myślisz.

Nigdy nie wahaj się mówić swoich szczerych opinii. Nie musisz zadowalać ludzi, a bycie dyplomatycznym nie zawsze może ci dobrze służyć.

Nieważne, czy to w związku osobistym, czy na oficjalnym spotkaniu – zawsze wyrażaj swoje zdanie. Możesz nie być sam w swoim myśleniu. Mówiąc w myślach, zachęcasz ich również do wyrażania swoich opinii.

28. Szczęście jest ważniejsze niż sukces.

Całe życie goniłeś za sukcesem – ale teraz, gdy zestarzałeś się i jesteś mądry, musiałeś zdać sobie sprawę, że szczęście jest cenniejsze niż sukces.

Wiele osób odnoszących sukcesy cierpi z powodu skrajnego stresu i depresji, nie mogąc poradzić sobie ze swoimi osiągnięciami. Jeśli jesteś zadowolony z tego, co robisz, sukces nie będzie miał większego znaczenia.

29. Spokój psychiczny jest ważniejszy niż pieniądze.

Pieniądze są bez wątpienia ważne – ale spokoju psychicznego nie można kupić za mamonę. Pieniądze są podstawowym wymogiem dla każdego człowieka na tej planecie, ale poleganie tylko na pieniądzach, na dłuższą metę, pogarsza zdrowie i umysł.

Możesz zgromadzić dużo bogactwa i poczuć się samotnym. Ale możesz mieć odpowiednie pieniądze i kochającą rodzinę wokół siebie – to zaprowadzi Cię daleko do przodu.

Niektórzy ludzie latami walczą o pieniądze i majątek, co rujnuje ich spokój psychiczny.

30. Twoje problemy nie są tak duże, jak Ci się wydaje.

W momencie, w którym myślisz – „Dlaczego mam tyle problemów?” – spróbuj pomyśleć o tych, którym trudno było dziś zjeść jeden porządny posiłek, albo o kimś, kto stracił rodziców w wypadku, albo o kimś, kto zmaga się z przewlekłą chorobą bez nadziei na poprawę.

Są większe problemy, z którymi boryka się wiele osób – i nie masz o tym pojęcia. Twoje problemy mogą wydawać ci się duże – ale nie są tak duże, jak się wydają. Spróbuj spojrzeć na lepsze rzeczy w życiu.

Zdjęcie: Pixabay

31. Łatwo powiedzieć „nie”.

Prawdopodobnie przez te wszystkie lata zawsze wahałeś się, czy powiedzieć „nie”, ale teraz, po czterdziestce, zdasz sobie sprawę, jak ważne jest, aby móc powiedzieć „nie”, dzięki czemu czujesz się wzmocniony, zachowując jednocześnie dobre relacje z innymi.

Wyrażanie „NIE” pomoże ci ustalić zdrowe granice i pozwoli innym mieć jasność co do tego, czego mogą od Ciebie oczekiwać.

32. Uśmiechaj się częściej.

Uśmiech często sprawia, że stajesz się przyjemniejszym człowiekiem. Będziesz bardziej lubiany, kompetentny, przystępny, przyjazny i atrakcyjny. Z czasem zrozumiesz, że uśmiech może uleczyć wiele ran i rozwiązać wiele problemów.

33. Spędzaj więcej czasu na łonie natury.

Kup trochę roślin, zacznij ogrodnictwo. Wychodź na spacery do parku. Spędzaj wakacje na łonie natury. Przepływ tlenu w ciele staje się lepszy, gdy spędzasz więcej czasu na łonie natury, a także pozostawia głębszy wpływ na Twój umysł. Również zanurzenie się w ciszy, która zalega wokół natury, może pomóc ci lepiej połączyć się ze sobą.

34. Posiadanie „idealnego partnera” to mit.

Możesz być uzależniony od oglądania „Tacy jesteśmy” i wyobrażać sobie, że Twój partner jest jak Jack Pearson – ale idea posiadania idealnego partnera to mit.

Każdy z nas ma pewne wady, a pojęcie „doskonałości” jest względne. Osoba, która jest dla mnie idealna, może nie być idealna dla Ciebie.

Mit idealnego partnera często powoduje, że mamy nierealistyczne oczekiwania wobec innych (a często także wobec nas samych), co może prowadzić do ogromnego bólu emocjonalnego w związku i poza nim.

35. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie czegoś nowego.

Nauczyć się nowego języka. Naucz się grać na gitarze, a może na pianinie. Podnieś pędzel i zacznij malować. Spróbuj swoich sił w czymś nowym.

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć robić to, co chcesz i zdobywać nowe umiejętności. Na szczęście kreatywność i innowacyjność nie wiąże się z ograniczeniem wieku.

36. Zapominanie jest naturalne.

Kiedy dojdziesz do 40-tki, zaczniesz zapominać o rzeczach. Zapomnisz nie o wielkich rzeczach, ale przede wszystkim o tych małych. I jest to całkowicie w porządku. Po prostu nie stresuj się tym. Może spróbuj coś zapisać, aby nie wpaść w kłopoty.

37. Wyrażaj wdzięczność.

Nawyk bycia wdzięcznym zaczyna się od doceniania każdej dobrej rzeczy w życiu i uznania, że nie ma nic za małego, za co mógłbyś być wdzięczny.

Zacznij prowadzić dziennik wdzięczności, pisz o drobiazgach, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy w codziennym życiu – nawet jeśli są one tak proste, jak promyk słońca po długotrwałych deszczach lub wiadomość od dalekiego przyjaciela.

38. Podziel się swoim sercem.

Otwarte i szczere rozmowy zawsze będą mile widziane.

39. Czytaj częściej.

Jeśli nigdy nie miałeś zwyczaju czytać, to teraz jest czas, aby wziąć z ręce książkę, którą zawsze chciałeś przeczytać – i przerzucać strony.

Czytanie to cudowny nawyk, a kiedy zaczniesz się nim cieszyć, nie ma co się odwracać. Zaufaj mi też, kiedy to powiem, będzie to bardziej relaksujące niż przewijanie Twojego kanału na Instagramie!

40. Przebyłeś długą drogę! Doceń siebie.

Teraz, gdy masz 40 lat, wiedz, że przeszedłeś długą drogę. Przeżycie czterech dekad nie jest łatwą sprawą – chwała dla Ciebie za przejrzenie każdej fazy życia. Jesteś gwiazdą rocka i musisz siebie docenić. Ważne jest, aby docenić swoją wartość.

40 lat to wielka sprawa – więc świętuj to w pełni. Tańcz razem z melodią życia i zwracaj uwagę na wszystkie sposoby, w jakie poprawiasz się wraz z wiekiem.