400-letni dąb Dunin został Drzewem Roku 2021

0
407
400-letni dąb Dunin został Drzewem Roku. Zdjęcie: drzeworoku.pl

Zdobywcą tytułu Drzewo Roku 2021 został dąb Dunin w Przybudkach (gmina Narew, woj. podlaskie). Drzewo zdobyło 7380 głosów.

Puszcza Białowieska i okolice to miejsce, w którym rosną wyjątkowe drzewa. Można nawet powiedzieć, że to Sanktuarium Puszczańskich Olbrzymów, z którym jednym z najbardziej znanych jest dąb Dunin.

Dąb Dunin

Dąb Dunin rośnie dumnie na skraju Puszczy Białowieskiej (nieopodal wsi Przybudki w gminie Narew). To chluba Podlasia.

„To nasza wizytówka” – mówi jeden z mieszkańców Przybudek i ma w 100% rację, ponieważ wielu turystów z Polski i z zagranicy przyjeżdża w to miejsce właśnie po to, aby zobaczyć je na własne oczy i zrobić sobie przy nim pamiątkowe zdjęcie.

W tegorocznym konkursie na Drzewo Roku zwyciężyło właśnie to drzewo. Majestatyczny dąb Dunin przez miejscowych nazywany jest „Strażnikiem Puszczy”. Jest to dąb szypułkowy, ma około 400 lat, 13 metrów wysokości i 7 metrów w obwodzie.

To drzewo od wielu lat zachwyca swoim pięknem i jest inspiracją dla wielu artystów.

Dąb Dunin znalazł się m.in. na okładce płyty „Scenariusz” zespoły Hoyraky. Z kolei reżyserka Beata Hyży-Czołpińska umieściła dąb Dunin w filmie „Wielkie drzewa” w cyklu reportaży „Czytanie Puszczy”.

Janusz Korbel, jeden z twórców ruchu ekologicznego, drzewu nadał nazwę DUNIN na cześć białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina-Marcinkiewicza.

Czytaj: Poznań: ścieżka w koronach drzew

Dąb Dunin. Zdjęcie: Twitter

Konkurs Drzewo Roku

W konkursie Drzewo Roku nie chodzi o to, aby znaleźć drzewa najstarsze, najwyższe, najgrubsze, najpiękniejsze, ani najrzadsze. W tym konkursie chodzi o znalezienie drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. 

Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim – profesor Jan Miodek.

Konkurs Drzewo Roku jest częścią prowadzonego od 2003 roku programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja Święto Drzewa, który zachęca do podejmowania rzeczywistych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. 

Czytaj: Dąb „Chrobry” nie wypuścił w tym roku nowych liści

Dąb Dunin. Zdjęcie: Twitter

Gmina szuka środków na sfinansowanie zabiegów ochronnych

W ostatnim czasie dąb Dunin zgubił konar i istnieje ryzyko, że rozpadnie się na pół, a mieszkańcy i pasjonaci drzewa walczą o jego przetrwanie.

30 czerwca rada gminy Narew podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia przy Duninie zabiegów ochronnych. Planowane jest m.in. ustawienie stalowej podpory i założenie pasów wzmacniających.

– Choć sytuacja finansowa gminy jest bardzo trudna, postaramy się znaleźć pieniądze. Potrzebne jest 10 tysięcy złotych – mówi wójt gminy Narew Andrzej Pleskowicz.

Oczywiście bardzo go cieszy wyjątkowe wyróżnienie, jakie zdobyło drzewo.

– Dunin od lat jest wizytówką naszej gminy – podkreśla.

W lutym przyszłego roku podlaski dąb będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.

Dąb Dunin. Zdjęcie: Twitter

johannesfloe.com – Art to remember