4500-letnia egipska statua z kryształowymi oczami pokazuje niesamowity kunszt

0
481

Egipt jest prawdopodobnie najbogatszą skarbnicą na Ziemi, a jeśli miałeś to szczęście i byłeś tam osobiście, wiesz już, że oferuje znacznie więcej niż tylko słynne piramidy.

Wśród wielu innych rzeczy starożytni Egipcjanie byli szczególnie znani i cenieni ze względu na swoje rzeźby i dzieła nagrobne.

Ka’aper (znany również jako Kaaper lub Sheikh el-Balad), był znanym kapłanem i pisarzem, a drewniana statua tej ważnej postaci ze starożytnego Egiptu jest niewiarygodnie realistycznym dziełem sztuki, którego kunszt, hiperrealistyczny i pięknie wykonany posąg świadczy o ogromnych umiejętnościach starożytnych rzemieślników.

Drewniana statua Ka’apera jest dziełem niezwykłym, ze względu na niezwykle szczegółowy wygląd, który jest kolejnym dowodem umiejętności i wiedzy starożytnych rzemieślników.

Posąg ten został odkryty w doskonałym stanie w jego grobowcu (zwanym mastabą) na nekropolii w Sakkarze i pochodzi z V dynastii Egiptu, około 2500 r. p.n.e.

Posąg nie ujawnia wyidealizowanej postaci, ale wygląda niesamowicie realistycznie.

Czytaj: Nowy cmentarz komunalny we Wrocławiu pomieści 87 tys. grobów

Posąg jest w kroczącej pozie i trzyma laskę, co wskazuje, że Ka’aper posiadał jakąś moc. Pełnił oficjalną, ale niezbyt wysoką rolę.

Jedną z najbardziej uderzających cech tej rzeźby są kryształowe i miedziane oczy, które dodają rzeźbie oszałamiającego realizmu.

Godne uwagi jest również to, że posąg zachował się w takim kształcie po tak długim czasie, gdyż został wyrzeźbiony z drewna jaworowego.

Czytaj: Archeolodzy przypadkowo odkryli 250 grobowców wykutych w skale

Jednak oryginalnie otynkowana i pomalowana warstwa zewnętrzna jest jedynym elementem, który z czasem się rozpadł.

Zabawnym zrządzeniem losu po odkryciu stwierdzono, że figura jest uderzająco podobna do burmistrza miasta kopaczy, i dzięki temu posąg otrzymał jedną ze swoich nazw – Sheikh el-Balad, co po arabsku oznacza burmistrz lub przywódca miasta.

W mastabie, obok tego posągu, znajdował się inny posąg kobiety, wyrzeźbiony w drewnie. Uważa się, że była żoną Ka’apera.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Lewe oko posągu ma szary ślad, który według niektórych badaczy był zaćmą lub chorobą oczu, na którą cierpiał. Może to być jednak również wynikiem osłabienia żywicy.

Obecnie niewiarygodnie żywy posąg znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze w Egipcie, gdzie można również zobaczyć wiele innych imponujących przykładów sztuki egipskiej.