5-latek zachwyca tłumy niesamowitą interpretacją Mozarta

0
390
Alberto Cartuccia Cingolani, lat 5, jest cudownym włoskim pianistą. Zdjęcie: Simone Cartuccia

Młody pianista zaimponował jurorom konkursu instynktownym talentem, daleko wykraczającym poza jego wiek…

Kompozytor muzyki klasycznej Mozart jest jednym z najbardziej znanych cudownych dzieci, które słynie z pisania kompozycji w wieku około 5 lat.

Pięcioletni cudowny włoski pianista Alberto Cartuccia Cingolani zachwycił publiczność na X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Penne w regionie Abruzzo mistrzowską interpretacją XVI Sonaty fortepianowej C-dur Mozarta. Wideo przedstawiające wykonawcę szybko stało się popularne w Internecie, zdobywając ponad 5 milionów wyświetleń na Twitterze.

Czytaj: Nikt nie potrafi wyjaśnić talentu muzycznego tej 12-letniej mistrzyni

Z siedzibą w regionie Marche w środkowych Włoszech, Cingolani pochodzi z muzycznej rodziny. Jego ojciec pracuje jako nauczyciel w regionie Lombardia, a matka jest instruktorką śpiewu. Kiedy ich syn miał 3 lata, zapoznali go z fortepianem i szybko zauważyli jego naturalne powinowactwo do tego instrumentu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zaczęli od sesji treningowych trwających 10 minut i stopniowo zwiększali wraz z dojrzewaniem Cingolani. Mimo że nie potrafił czytać nut, kiedy zaczynał – i faktycznie wciąż się uczy – ma to, co nazywają słuchem absolutnym, czyli zdolność do identyfikowania i odtwarzania każdej nuty muzycznej.

„Zaczął grać w miesiącach pierwszej blokady przez Covid-19”, mówi matka Alberto, Alessia Cingolani. „Zawsze byłam w domu, więc zaczęliśmy grać na małej klawiaturze, żeby zrobić coś stymulującego. I zdałam sobie sprawę, że Alberto ma naprawdę niesamowity talent. Mój mąż i ja zauważyliśmy, że miał słuch absolutny. Już od półtora roku Alberto robi niezwykłe rzeczy, zarówno jak na swój wiek, jak i czas, jaki zajęło mu nauczenie się wszystkich rzeczy. Mimo że wciąż nie umie dobrze czytać nut, a właściwie prawie wcale, zajmuje pozycję na klawiaturze i powtarza utwory. Jest bardzo instynktowny. Rodzina eskortuje przyszłą gwiazdę na liczne konkursy muzyczne we Włoszech i nagrywa niektóre z jego najlepszych wykonań.

Czytaj: Najstarsza na świecie pianistka z Krakowa

Jeśli chcesz zobaczyć więcej występów na fortepianie Cingolani, możesz udać się na kanał YouTube jego ojca Simone Cingolani.

5-letni cudowne dziecko z Włoch, Alberto Cartuccia Cingolani, zachwycił publiczność mistrzowską interpretacją XVI Sonaty fortepianowej C-dur Mozarta.