Po zakończeniu I wojny światowej do Paryża napłynęli artyści, pisarze, filmowcy i aktywiści. To tam czuli się swobodnie, odkrywając nowe pomysły.
Tętniące życiem miasto szybko stało się centrum ruchu surrealistycznego, na który duży wpływ miał dadaizm (dada).
Dadaizm był awangardowym ruchem artystycznym, który narodził się z horroru i zamieszania I wojny światowej. Artyści odrzucili wszelką logikę i rozum na rzecz chaosu i prawdziwej reprezentacji społeczeństwa.
Wielu artystów dadaistycznych, którzy byli częścią ruchu surrealistycznego, nadal odrzucało represyjną myśl. Zamiast tego przyjęli moc własnej wyobraźni i starali się dotrzeć do swojej wewnętrznej psychiki poprzez sztukę.
Każdy artysta surrealistyczny malował własne, powracające motywy, które często pojawiały się w jego snach.
Max Ernst malował ptaki, Salvador Dalí przedstawiał topniejące zegary, a René Magritte przedstawiał mężczyzn w melonikach.
Czytaj dalej, aby odkryć unikalne style pięciu słynnych artystów surrealistycznych.
Oto 5 słynnych mistrzów surrealizmu, których powinieneś znać.
1. ANDRÉ BRETON
Francuski pisarz, poeta i artysta André Breton był pierwotnym członkiem grupy Dada, która w 1924 roku założyła ruch surrealistyczny.
Jego pisma obejmują pierwszy manifest surrealistyczny (Manifeste du surrealisme), w którym zdefiniował termin surrealizm jako „ czysty automatyzm psychiczny”.
Oznacza to, że jego intencją było wyrażanie czystej myśli, wolnej od kontroli i rozumu. Breton powiedział kiedyś: „Surrealizm opiera się na wierze we wszechmoc snów, w nieukierunkowaną grę myśli”.
Oprócz pisania kilku książek, Breton pracował w innych mediach, w tym w kolażach fotograficznych i grafikach. Tematy, takie jak seksualność i religia zgłębiał poprzez symbole i oniryczne kompozycje.
2. MAX ERNST
Niemiecki malarz i rzeźbiarz Max Ernst odrzucał konwencje społeczne i sztukę tradycyjną na rzecz swobodnego tworzenia z wewnętrznej psychiki.
Był jednym z członków założycieli grupy surrealistów w Paryżu. Zgłębiał traumy z dzieciństwa i wrodzone myśli poprzez malarstwo, rysunek i kolaże, czego rezultatem były dziwne prace, pozbawione wyraźnej narracji i znaczenia.
Ernst był jednym z pierwszych artystów, który zastosował w swoich pracach teorie snów Zygmunta Freuda i często tworzył prace ilustrujące jego podświadome wizje.
Jego sztuka, często zawierająca dziwne maszyny i bezgłowe ludzkie postacie, regularnie spotykała się z obrzydzeniem i niezrozumieniem przez XX-wieczną publiczność. Jednak dziś jego prace uważane są za ikony sztuki surrealistycznej.
Czytaj: Humorystyczne surrealistyczne zdjęcia
3. SALVADOR DALÍ
Prawdopodobnie najsłynniejszy surrealista, hiszpański artysta Salvador Dalí był jednym z najbardziej płodnych twórców XX wieku. Pracował w wielu mediach, w tym w malarstwie, rzeźbie, grafice, modzie, reklamie, pisaniu i kręceniu filmów.
Kultowe malowane „pejzaże snów” Dalego ilustrują jego własne sny, halucynacje i wewnętrzny umysł. Dalí zgłębiał w swoich pracach takie tematy, jak religia, erotyka, śmierć i rozkład, przedstawione w jego własnym wizualnym języku symboli i powtarzających się motywach.
Jednym z często używanych przez niego emblematów były topiące się zegary, które reprezentują wszechobecność czasu.
Dalí często przedstawiał także słonie z długimi, podobnymi do pająków nogami, które niosą na plecach różne przedmioty. Uważa się, że te surrealistyczne stworzenia są symbolami siły, a także reprezentacjami przyszłości.
Czytaj: Koszary Kultury w Poznaniu – nowa przestrzeń kulturowa dla mieszkańców
4. JOAN MIRÓ
Hiszpański malarz i grafik Joan Miró kojarzy się z wczesnym surrealizmem.
Opracował swój własny radykalny styl — z charakterystycznymi abstrakcyjnymi kształtami, biomorficznymi formami i czystymi kolorami — który wyrażał jego własną wyobraźnię, a także wspomnienia z dzieciństwa.
Jeden z najsłynniejszych obrazów Miró, zatytułowany Harlequin’s Carnival (Karnawał Harlequin) (1924-25), jest klasycznym przykładem jego surrealistycznych prac.
Przedstawia świąteczny tłum biomorficznych form, które symbolizują różne etapy życia artysty. Poważnie wyglądająca postać po lewej stronie płótna ma dziurę w jego „żołądku” w kształcie gitary, nawiązując do własnego doświadczenia ubóstwa i głodu Miró. Kiedyś opowiadał: „Wracałem do domu wieczorem, nic nie jadłem”.
5. RENÉ MAGRITTE
Belgijski malarz René Magritte słynie z artystycznego stylu, który krytycy nazwali „magicznym realizmem”.
Jego fantastyczne, oniryczne obrazy zapraszają widzów do kwestionowania rzeczywistości i dają wgląd w umysł surrealisty.
W przeciwieństwie do innych artystów tego ruchu, którzy żyli ekstrawagancko, Magritte wolał spokojną egzystencję klasy średniej. Symbolizują to mężczyźni w melonikach, którzy często pojawiają się na obrazach artysty. Niektórzy uważają, że te postacie to autoportrety.
Ludzkie oko było tematem, który intrygował wielu surrealistycznych artystów, w tym Magritte’a. Wierzyli, że reprezentuje przejście między jaźnią a światem zewnętrznym.
W The False Mirror (Fałszywe lustro) z 1929 roku Magritte przedstawia jedno oko z tęczówką otaczające zachmurzone, błękitne niebo.
johannesfloe.com – Art to remember