5 najbardziej szkodliwych substancji w pomieszczeniach. Unikaj ich w miarę możliwości!

0
761

Powietrze, którym oddychasz, ogrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. Zanieczyszczone powietrze może powodować astmę, choroby układu oddechowego, raka płuc i alergie.

Według statystyk każda osoba przeciętnie spędza 90% swojego czasu w pomieszczeniach, a w 95% domów występuje przynajmniej jeden problem z jakością powietrza. Biorąc pod uwagę, że średnio jedna osoby przyjmuje do 23 000 oddechów dziennie, możesz sobie wyobrazić, ile toksyn wchłaniamy codziennie!

Starając się prowadzić zdrowy tryb życia, większość ludzi przestrzega diety, nie pije szkodliwych napojów. Jednak niewiele osób myśli o tym, jak ważne jest dla zdrowia powietrze. Ludzie, którzy mieszkają lub pracują w pomieszczeniach o złym powietrzu, często mają problemy zdrowotne, w tym choroby układu krążenia i autoimmunologiczne, a także niektóre rodzaje nowotworów.

Aby chronić siebie i swoich bliskich przed tymi efektami, musisz najpierw określić, które zanieczyszczenia przeważają w Twoim środowisku, a następnie spróbuj się ich pozbyć.

Aby pomóc – ta lista pięciu najbardziej szkodliwych, toksycznych substancji w atmosferze:

1.Dym tytoniowy

zdjęcie: Shutterstock

Dym papierosowy jest jednym z najczęstszych toksycznych zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach. Chociaż USA i większość Europy zakazała palenia w miejscach publicznych, nadal dużo ludzi umiera na raka. Nawet jeśli nie palisz, bierne palenie powoduje poważne szkody i może prowadzić do udaru mózgu i zawału serca.

Tytoń nie tylko zawiera wiele substancji rakotwórczych, ale także szkodzi alergikom i astmatykom. A bierne palenie jest szczególnie szkodliwe dla dzieci, ponieważ może powodować astmę i zwiększa ryzyko nagłej śmierci u niemowląt.

2. Materiały budowlane

zdjęcie: platinumchemicals

Wiele materiałów budowlanych zawiera tak zwane „lotne związki organiczne” (VOC), które są niebezpieczne do wdychania. Występują one najczęściej w klejach do dywanów, materiałach izolacyjnych i farbach.

Materiały budowlane często zawierają toksyny, takie jak formaldehyd, arsen, ksylen i benzen, które są związane z potencjalnymi czynnikami rakotwórczymi. Kontakt z tymi chemikaliami może powodować swędzenie, nudności, bóle głowy, osłabienie i zawroty głowy.

Jeśli przeprowadzasz się do nowo wyremontowanego mieszkania i masz zwyczaj spędzać w domu większość czasu, upewnij się, że w domu jest dużo wentylacji i zawsze czekaj na zakończenie prac remontowych, aż pomieszczenia będą suche i wszystko będzie uporządkowane.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze i ochronią przed smogiem!

3. Pleść i gnicie

Pleśń występuje najczęściej w wilgotnych miejscach, takich jak łazienka, poddasze, strychy i piwnica. Dodatkowo szybko się rozprzestrzenia, jeśli nie zainterweniujesz na czas. Zarodniki pleśni wytwarzają niebezpieczne mykotoksyny, które mogą powodować wysypki, osłabienie, trudności z oddychaniem, nudności, biegunkę, bóle głowy i depresję.

Jeśli znajdziesz pleśń w swoim domu musisz być ostrożny podczas jej czyszczenia, usuń ją ostrożnie: podczas zdrapywania może się dostać do powietrza, a stamtąd do dróg oddechowych.

4. Kurz, pyłki i sierść

zdjęcie: morning.pk

Biorąc pod uwagę, że większość alergii wynika z roztoczy kurzu, pyłków i sierści, ważne jest, aby utrzymywać dom i miejsce pracy w czystości. Zwierzęta domowe uwalniają sierść (martwe komórki skóry zwierząt są podobne do łupieżu ludzkiego), które przedostają się do powietrza i które po wdychaniu mogą powodować problemy z oddychaniem.

Inne powszechne zanieczyszczenia powietrza to pyłki i roztocza, które powodują katar, kichanie, łzawienie oczu i trudności z oddychaniem.

5. Środki do czyszczenia, odświeżacze powietrza i pestycydy

zdjęcie: YouTube

Wszystkie te substancje zawierają toksyny, które zatruwają powietrze, którym oddychasz i niszczą Twoje zdrowie, powodują, że jesteś chory. Substancje chemiczne występują w wielu produktach, takich jak wybielacz,
triklosan i formaldehyd, które są bardzo niebezpieczne do wdychania i mogą powodować wiele problemów, w tym problemy z oddychaniem, a nawet niektóre rodzaje raka.

Używając takich środków, upewnij się, że zapewniona jest odpowiednia wentylacja i przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Przez cały czas wokół nas są toksyny i czasami nie jesteśmy tego świadomi. Aby zapewnić rodzinie czyste środowisko ważne jest, aby edukować się na temat wszystkich możliwych zagrożeń, w tym toksyn przenoszonych przez powietrze. Mam nadzieję, że ta lista pomoże Ci stworzyć bezpieczniejsze, zdrowsze miejsce do życia.

Nie ma potrzeby oddychać zatrutym powietrzem! Wszystko jest w Twoich rękach!


Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij di 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl