5 powodów budzenia się w środku nocy (i co z tym zrobić)

0
291
Zdjęcie: pl.freepik.com

Według ekspertki od snu Shelby Harris, „każdy budzi się od pięciu do siedmiu razy w ciągu nocy pomiędzy zakończeniem pełnych cykli snu. Każde przebudzenie jest z natury niezwykle krótkie i od razu zasypiamy”.

Jednak, mimo że tak powinno być, wielu z nas odkrywa, że nie zasypiamy od razu i na pewno nie zapominamy o tych niechcianych przebudzeniach. Nasilenie tych wybudzeń może być różne. To dość powszechne i normalne, że budzisz się dwa do trzech razy podczas cyklu snu, o ile możesz ponownie zasnąć dość szybko.

Może to być spowodowane wiekiem, dodaje dr Harris, ponieważ młodsi ludzie mają tendencję do budzenia się raz lub dwa razy w nocy na chwilę, podczas gdy starsi mają zwykle płytszy sen.

Jeśli budzisz się i walczysz z ponownym zaśnięciem, a rano czujesz się wyczerpana, może być coś więcej, co powstrzymuje Cię przed spokojnym snem.

Oto 5 typowych powodów, które mogą wyjaśnić, dlaczego budzisz się w środku nocy i co możesz zrobić.

Chrapanie

Być może własne chrapanie lub chrapanie męża, żony, współlokatora zakłóca Twój sen. Chrapanie może być problemem zdrowotnym, więc jeśli nadal stanowi to problem, zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z lekarzem.

Natura wzywa… często

Prawdopodobnie wszyscy mieliśmy irytujące doświadczenie obudzenia się z pełnym pęcherzem i konieczności wyjścia się z ciepłego, przytulnego łóżka, aby iść się załatwić.

Chociaż dobre nawodnienie jest ważne dla dobrego snu w nocy, dr Harris zaleca uważne nawadnianie. Staraj się unikać spożywania dużej ilości płynów na trzy godziny przed planowanym pójściem do łóżka.

Czytaj: Zdrowe nawyki snu obniżają ryzyko niewydolności serca o 42%

Dyskomfort prowadzący do częstego obracania się

Niewygodny materac może równie dobrze pozbawić Cię tak bardzo potrzebnego snu. Chociaż inwestycja w nowy materac niekoniecznie jest najłatwiejszym lub najszybszym rozwiązaniem, możesz wypróbować inny koc lub kupić idealną poduszkę do swoich konkretnych potrzeb.

Czytaj: Najważniejsze zasady higieny snu

Temperatura w sypialni

Według Narodowej Fundacji Snu optymalna temperatura do snu wynosi od 16 do 20 stopni Celsjusza. „Twoja sypialnia powinna być chłodna i wygodna” – wyjaśnia dr Harris. „Często kładziemy się spać zmarznięci, a temperatura w pokoju jest za wysoka i budzisz się w środku nocy z powodu lejącego się potu po plecach”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Lęk lub aktywny mózg

Może to nie Twoje ciało jest problemem, ale Twój umysł? Jeśli Twoje myśli ciągle krążą w kółko, to nawet jeśli uda ci się odpłynąć na kilka godzin, „możesz obudzić się między cyklami snu, a to, co było w Twoim mózgu przed snem, prawdopodobnie będzie tam – i silniejsze – w środku nocy”, mówi dr Harris.

Idealne rozwiązanie dla każdego będzie tak zmienne, jak źródła niepokoju, jednak jedną z rekomendacji, która może Ci pomóc, jest zapisanie tego, co Cię niepokoi, przez kilka nocy z rzędu w dzienniku zmartwień przed snem. A najlepszym sposobem jest jak najszybsze rozwiązaniem wszystkich swoich problemów, które nie dają ci w nocy spać.

Czytaj: Nowy mural we Wrocławiu jest jednocześnie hotelem dla pszczół