5 sposobów, w jakie nowoczesne szkoły zabijają krytyczne myślenie

0
208
Myślenie krytyczne jest myśleniem konstruktywnym, użytecznym i potrzebnym. Zdjęcie: pl.freepik.com

Uczenie się jest jedną z najlepszych rzeczy, które mogą ci się przydarzyć przez całe życie. W przypadku dzieci szkoły zapewniają część potrzebnej edukacji. Ale dlaczego nowoczesne szkoły zabijają krytyczne myślenie?

Uczymy się czytać, uczymy się pisać, ale czy formalnie uczymy się rozpoznawać rozwiązania skomplikowanego problemu? Nie, nie uczymy się.

Przynajmniej szkoły na ogół nie uczą nas szczegółowych właściwości tych rzeczy. Zwykle uczymy się tego metodą prób i błędów. A jeśli jesteś trochę „ciemny” na temat krytycznego myślenia, istnieje 5 przykładów tego typu uczenia się.

  • Obserwacja – Umiejętność dostrzegania i przewidywania problemów, szans i rozwiązań w życiu.
  • Analiza – Zbieranie, interpretacja i zrozumienie informacji.
  • Wnioskowanie – wyciąganie wniosków na podstawie osobistych doświadczeń, wiedzy i innych danych.
  • Komunikacja – dzielenie się informacjami i pomysłami w formie werbalnej, niewerbalnej lub pisemnej.
  • Rozwiązywanie problemów — rozwiązywanie problemów i identyfikowanie rozwiązań poprzez gromadzenie, przekazywanie i analizowanie informacji.

Jak więc współczesne szkoły zabijają ten sposób uczenia się?

Ten temat jest chyba nieco drażliwy, zwłaszcza dla osób w systemie edukacji. I na różne sposoby szkoły nie podchodzą do głębokich, ale podstawowych tematów samego życia. Przyjrzyjmy się więc kilku sposobom unikania krytycznego myślenia:

1. Nauczycieli również nie uczono krytycznego myślenia

Dla niektórych specjalistów w dziedzinie edukacji ten rodzaj programu nauczania jest po prostu zbyt trudny do nauczenia uczniów. Chociaż nie wszyscy nauczyciele są ignorantami w zakresie podstawowych umiejętności myślenia o życiu, wielu tak. Dzieje się tak po prostu dlatego, że nie nauczyli się tego w szkole. Obowiązkowe były tylko tradycyjne tematy kursu, takie jak angielski, matematyka, nauka i historia.

Krytyczne myślenie może nam pomóc spojrzeć na wydarzenia historyczne i dowiedzieć się z nich znacznie więcej. Chociaż nie możemy cofnąć się w czasie, możemy lepiej zrozumieć, jak rozwiązywać problemy dzięki odpowiednim umiejętnościom myślenia. Niestety, wielu edukatorów nie jest wykształconych w krytycznym myśleniu, więc nie mogą uczyć innych. To jeden ze sposobów, w jaki nowoczesne szkoły zabijają krytyczne myślenie.

Czytaj: Poznań: książkomaty już dostępne dla mieszkańców

2. Nie ma wystarczająco dużo czasu

Po pierwsze, umiejętność krytycznego myślenia musi zostać włączona do istniejącego programu nauczania. Dzieci uczęszczają od 6 do 8 godzin w szkole każdego dnia, a to pozostawia niewiele miejsca na wprowadzenie nowych kursów umiejętności myślenia. Podczas gdy niektórzy nauczyciele poświęcają trochę czasu na krytyczne myślenie, większość z nich tego nie robi. A niektórzy raczej całkowicie zabijają ten pomysł.

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, istnieją nakazy dotyczące tego, jakich przedmiotów należy uczyć i czasu poświęconego na ich nauczanie. Dlatego dzieci mogą zauważyć, że nauczyciele obserwują zegar i próbują wepchnąć określone informacje do programu dnia, zanim uczniowie będą mogli wyjść. Szkoły zabijają krytyczne myślenie, pracując pod presją czasu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

3. Krytyczne myślenie kwestionuje prawdę większości

Innym sposobem, w jaki szkoły zabijają krytyczne myślenie, jest negowanie jego koncepcji. Istnieje obawa, że taka dogłębna analiza i komunikacja spowoduje, że uczniowie będą kwestionować wszystko, czego ich nauczono. Jako matka musisz uczyć swoje dzieci dostrzegania różnych stron sytuacji, uczenia się rozumowania przez trudności i podstaw rozeznania. To są rzeczy, których nie uczą się w szkole.

I szczerze mówiąc, trójka dzieci w pełnym wymiarze godzin może być męcząca. Wracają do domu z tematem, który nie będzie miał wpływu na ich przyszłe relacje z innymi.

System edukacji nie chce, aby uczniowie myśleli samodzielnie! Szkoły są zmuszone do blokowania tej ważnej wiedzy, aby wszyscy żyli prawdą jednego większego bytu – „systemu”.

4. Okłamuje nas

Szkoły nas okłamują. Zabijają krytyczne myślenie, ponieważ boją się, że staniemy się emocjonalni, a nawet źli, jeśli nauczymy się myśleć samodzielnie.

Zauważysz to światło w oczach swoich dzieci, kiedy zaczniesz uczyć je więcej niż angielskiego i nauk ścisłych. Kiedy pokażesz im, jak niesprawiedliwy jest świat, ich wyraz twarzy się zmieni. Czasami staną się jeszcze bardziej ciekawe, a innym razem wpadną w złość.

Czytaj: Zagadka logiczna na myślenie kreatywne.

5. Nie odpowiada na prawdziwe pytania

Nie każdy profesjonalista w systemie szkolnym jest chętny do odpowiedzi na głębokie pytania. Aby utrzymać porządek i czystość w klasie, rada edukacji nakazuje pewne przedmioty i marszczy brwi na odchylenia. Następnie do akcji wkracza rząd i podnosi ceny na uniwersytetach, aby zniechęcić do uczęszczania do szkoły, ponieważ uczelnie mają tendencję do nauczania niektórych krytycznych umiejętności po ukończeniu szkoły średniej.

Ale nawet niektórzy profesorowie uniwersyteccy raczej unikają tak wysokiego poziomu komunikacji, ponieważ ich nie rozumieją. Być może w pewnym momencie swojego życia nauczyli się krytycznego myślenia, ale jeszcze nie nauczyli się, jak uczyć innych w ten sposób.

Niestety, wiele umiejętności krytycznego myślenia pochodzi z trudności życiowych. W ten sposób możesz nauczyć swoje dzieci pewnych rzeczy, których nie nauczą się w szkole.

Więc co jeszcze możemy zrobić?

Nie mogę powiedzieć, że wszystkie nowoczesne szkoły zmienią się i wprowadzą krytyczne myślenie do swojego programu nauczania. Ale mogę ci powiedzieć, że zawsze jest nadzieja.

Ale na razie, zachęcam rodziców, aby przekazali swojemu potomstwu wszystko, co wiedzą o krytycznym myśleniu. To ważne, przydatne i z pewnością ma kluczowe znaczenie dla prawdziwie udanego życia.