5 wczesnych sygnałów trądziku różowatego (i jak go leczyć)

0
383

Ważna informacja!

Wiele osób nawet nie wie, czym jest trądzik różowaty. Według rosacea.org w badaniu NRS, 47 z prawie 1500 pacjentów nie wiedziało, czym jest trądzik różowaty, zanim zostali zdiagnozowani. Trądzik różowaty to choroba skóry, która nadaje skórze rumiany, grudkowy lub krostkowy wygląd.

Może zacząć się od zwykłego zaczerwienienia, ale może trwać to przez długi czas, a z czasem mogą pojawić się guzki pod skórą. Może również powodować swędzenie, pieczenie oraz odsłaniać naczynia krwionośne. Na szczęście wczesne objawy trądziku różowatego mogą pomóc w ujawnieniu przyczyny, dzięki czemu można podjąć leczenie.

Czytaj: Ciągle walczysz z trądzikiem? Oto rozwiązanie, które możesz kupić w aptece

Oto 5 znaków ostrzegawczych trądziku różowatego:

1.Ślady na skórze

Na początku u wielu pacjentów cierpiących na trądzik różowaty na twarzy pojawiają się małe, przypominające pryszcze guzki. Często można je pomylić z trądzikiem. W związku z tym większość pacjentów i lekarzy na początku je przeocza. Jeśli jednak masz już za sobą okres dojrzewania i nie masz historii trądziku, powinieneś zwrócić uwagę na to, co mówi ci Twoja twarz. Te guzy często są ciepłe w dotyku, co różni się od zwykłego trądziku.

2. Zaczerwienienie

Jednym z największych znaków ostrzegawczych trądziku różowatego jest zaczerwienienie twarzy. To prawie jak rumieniec, ale pojawia się bez ostrzeżenia. W przeciwieństwie do czerwonej twarzy po wysiłku, zaczerwienienie trądziku różowatego może wystąpić w dowolnym miejscu i czasie. Zwykle pojawia się powoli, ale szybko zanika. Skóra będzie bardzo gorączkowa w dotyku, a zaczerwienienie może utrzymywać się przez dziesięć minut lub dłużej, zanim zacznie zanikać.

3. Czerwony, spuchnięty nos

Trądzik różowaty może powodować obrzęk nosa, który może wyglądać podobnie do silnego oparzenia słonecznego, a także może powodować suchość skóry.

Jeśli nie masz skłonności do długiego przebywania na słońcu lub ogólnie nie cierpisz na oparzenia słoneczne, przyczyną może być trądzik różowaty. Nos może stać się czerwony i opuchnięty, tworząc twardą skórę. Nos może również urosnąć do bulwiastego, więc zwróć uwagę na ten znak ostrzegawczy.

4. Stan zapalny naczyń krwionośnych na twarzy

Zapalenie naczyń krwionośnych na twarzy jest jednym z najwcześniejszych objawów ostrzegawczych trądziku różowatego. Na początku naczynia krwionośne mogą być ledwo widoczne pod skórą. Jednak z biegiem czasu mogą się zaognić. Trądzik różowaty jest prawie zawsze przyczyną tego objawu, dlatego ważne jest, aby zwracać na to uwagę.

5. Obrzęk twarzy

Obrzęk nigdy nie jest dobrym znakiem i może być objawem kilku problemów. Jednak w połączeniu z zaczerwienieniem, guzkami, stanem zapalnym naczyń krwionośnych i twardą skórą wokół policzków i nosa, obrzęk twarzy jest jednym z wczesnych objawów trądziku różowatego. Skóra będzie spuchnięta, zaogniona i zaczerwieniona. Jeśli Twoja twarz ostatnio zaczęła puchnąć, a także robić się gorąca i wrażliwa, prawdopodobnie powinieneś skonsultować się z lekarzem w sprawie leczenia trądziku różowatego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

3 sposoby leczenia trądziku różowatego

Znajomość znaków ostrzegawczych jest ważna, ale jak leczyć trądzik różowaty? Najpierw udaj się do lekarza, aby uzyskać prawidłową diagnozę. Następnie istnieje kilka sposobów leczenia trądziku różowatego i znalezienia ulgi.

1.Odpowiednie leki miejscowe

Lekarze często będą chcieli najpierw wypróbować leki miejscowe (chociaż leki nie są jedyną drogą). Poinformują Cię, aby nakładać te leki na skórę dwa razy dziennie, aby kontrolować zaczerwienienie i stan zapalny pod skórą. Leki miejscowe są bardzo skuteczne i mogą pomóc kontrolować nawroty trądziku różowatego i zminimalizować objawy.

2. Zabiegi laserowe

W cięższych przypadkach trądziku różowatego, „impuls świetlny” lub zabiegi laserowe mogą pomóc w kontrolowaniu zaczerwienienia i naczyń krwionośnych na twarzy. Chociaż zabiegi laserowe mogą być niewygodne, robią cuda, pomagając poprawić zaczerwienienie, cerę i wygląd skóry dotkniętej trądzikiem różowatym, bez leków, które mogą wpływać na Ciebie w inny sposób.

Czytaj: Usuń te 5 pokarmów z diety, jeśli chcesz zmniejszyć trądzik

3. Ochrona przeciwsłoneczna

Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca ochronę przeciwsłoneczną, gdy tylko jest to możliwe, osobom cierpiącym na trądzik różowaty. Chociaż stosowanie kremów przeciwsłonecznych nie jest ostatecznym leczeniem trądziku różowatego, może znacznie pomóc w kontrolowaniu zaostrzeń i chronić skórę przed promieniami UV, które mogą wywołać trądzik różowaty.

Większość osób cierpiących na trądzik różowaty ma jasną skórę, dlatego ważne jest, aby chronić ją przed uszkodzeniem. Zwykle zaleca się codzienne stosowanie kremu przeciwsłonecznego, aby zmniejszyć zaczerwienienie i ryzyko zaczerwienienia.

Czytaj: Sezon morsów rozpoczęty. Gdzie skorzystasz z zimnej kąpieli we Wrocławiu?