5 zadań, które warto wykonać na wiosnę

0
688
zdjęcie: pixabay.com

Dzisiaj pierwszy dzień wiosny. Słoneczko coraz śmielej zerka do nas zza chmur, na krzewach i drzewach pojawiają się zalążki liści. Przyroda zdecydowanie budzi się do życia i czuć to w powietrzu. Standardowe mycie okien i porządki w szafie to dopiero początek rzeczy do wykonania na wiosnę. Dziś przedstawiamy 5 zadań, które warto wykonać na wiosnę.

Wreszcie nadeszła wiosna! 20 marca przywitaliśmy astronomiczną, a 21 marca kalendarzową wiosnę. Dni są coraz dłuższe, temperatura będzie coraz wyższa, słońce świeci coraz mocniej. Za oknami robi się zielono i miło dla oka. Możemy nosić mniejszą warstwę ubrań i więcej spacerować.

5 zadań do wykonania na wiosnę:

1.ZADBAJ O DETOKS I ZDROWĄ DIETĘ

Zimą jemy więcej sycących i rozgrzewających dań, co niekoniecznie wiąże się ze zdrowym jedzeniem. Jeśli i Tobie zdarzyło się za dużo jeść w chłodne dni, to nadejście wiosny jest idealnym momentem na detoks.

Zamiast skupiać się na tym, że z jadłospisu należy wyrzucić „śmieciowe jedzenie”, papierosy i alkohol, lepiej po prostu zacznij pić świeże soki owocowo-warzywne i ziołowe herbaty. Wiosenny detoks nie musi przebiegać drastycznie. Niech jest pierwszym, małym krokiem do zdrowszej diety na dłuższą metę.

2. PRZYGOTUJ ROWER NA WIOSNĘ

Jeśli zabezpieczyliście rower przed zimą, to czeka Was jedynie drobna kosmetyka. Pamiętajcie, aby przed pierwszą wiosenną wycieczką rowerową sprawdzić ciśnienie w oponach i uzupełnić brakujące powietrze. Zwróćcie także uwagę na stan opon, czy guma nie zmurszała.

Korzystne będzie także solidne mycie roweru, zwłaszcza jeśli całą zimę przestał w garażu lub piwnicy. Należy także dokręcić śruby i nasmarować łańcuch. A potem wystarczy cieszyć się jazdą na rowerze.

3. POZBĄDŹ SIĘ ZBĘDNYCH RZECZY

Wiosna to idealny moment na gruntowane porządki. Często rozstanie się ze zbędnymi przedmiotami bywa bolesne, ale także nieuniknione. Dom zawalony wieloma przedmiotami, po prostu zagracony to niepotrzebne nerwy i coraz to powiększający się bałagan.

Zakończenie tak zwanego „chomikowania” może mieć wiele korzyści. Przede wszystkim oczyścić przestrzeń i zarobisz parę groszy, odsprzedając sprzęt komuś innemu, komu sprzęt będzie służyć dalej.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak się chronić przed kleszczami? Tą rośliną – unikają jej jak ognia! – f7dobry.com

4. ZACZNIJ KOMPOSTOWAĆ

Wraz z nadejściem wiosny można rozpocząć przygodę z kompostowaniem. Jest mnóstwo zalet kompostowania. Kompostowanie to najlepszy sposób na uzyskanie własnego materiału do użyźniania gleby oraz na zagospodarowanie odpadami, które powstają w naszej kuchni czy ogrodzie. Twoje bioodpady są przerabiane na wartościowy nawóz i podłoże dla roślin. Wystarczy kawałek miejsca w ogrodzie, w piwnicy lub na balkonie, aby rozpocząć tę przygodę.

5. POMYŚL O ŚMIECIACH I ŚRODOWISKU

Różne źródła podają, że przeciętny Polak wytwarza co roku od 250 do 315 kg śmieci. Pomimo że z każdym rokiem – my jako społeczeństwo – jesteśmy coraz bardziej świadomi odnośnie tematu złego oddziaływania na środowisko, to liczba mimo wszystko rośnie, generując coraz więcej odpadów. Jak można temu zapobiec?

Wiosna to idealny moment, aby zacząć żyć według filozofii Zero Waste. Zgodnie z założeniami tej filozofii styl życia opiera się na 5 krokach:

1.Refuse (odmawiać) – powstrzymywanie się od kupowania rzeczy, których tak na dobrą sprawę nie potrzebujemy;
2. Reduce (ograniczać) – ograniczanie się w nabywaniu dóbr materialnych;
3. Reuse (ponownie używać) – wielokrotne używanie tego samego przedmiotu;
4. Recycle (poddawać recyklingowi) – wykorzystywanie rzeczy, które pierwotnie nie miały być używane więcej niż jeden raz;
5. Rot (kompostować) – składowanie odpadków kuchennych lub roślin w postaci kompostu.

Co ważne, stosowanie się do tych 5-ciu czynności nie wymaga rewolucji w życiu, ani nie zabiera dodatkowego czasu. Trzeba tylko zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia.

Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zajrzyj do f7wroclaw.pl