5 znaków ostrzegawczych o różnych bolesnych stanach

0
405

O tych bolesnych stanach poinformują Cię Twoje nogi.

Twoje stopy wskazują na choroby, na które cierpisz. Często ludzie mylą powszechne bóle nóg ze zmęczeniem, ignorując poważne problemy zdrowotne.

Oto najważniejsze oznaki niepokoju, których nie powinieneś ignorować.

1. Obrzęk nóg.

Kudika

Obrzęk jest zwykle przejściowym dyskomfortem spowodowanym długotrwałym staniem lub długą podróżą samolotem, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży.

Z drugiej strony, jeśli obrzęk kończyn dolnych utrzymuje się przez dłuższy czas, może to być oznaką poważnego schorzenia.

Według portalu medycznego WebMD.com najczęstszymi przyczynami są słabe krążenie, problemy z układem limfatycznym lub zakrzepy krwi. Może również wystąpić problem z nerkami lub tarczycą.

2. Problemy z palcami.

pixabay.com

„Głównym powodem zmiany czubków palców są ciasne buty” – mówi Michaela Leventer, dermatolog.

Zakrzywione palce mogą być również objawem choroby reumatycznej lub skutkiem ubocznym palucha koślawego. Czasami zakrzywiony kształt paznokci i palców może być po prostu dziedzictwem rodzinnym.

Ból w okolicy śródstopia (między piętami a palcami) może być spowodowany tzw. złamaniem naprężeniowym.

To małe pęknięcie w jednej z kości śródstopia. Złamanie może być spowodowane energicznymi ćwiczeniami lub długimi spacerami.

„Mięśnie są zmęczone i nie podtrzymują już szkieletu. Następnie obciążenie spada bezpośrednio na kość i pojawia się pęknięcie ”- wyjaśnia ortopeda Dia Ahmad.

Takie złamania występują głównie u osób starszych i chorych na osteoporozę.

Ból śródstopia i pięty może być również spowodowany martwiczym zapaleniem powięzi, stanem obejmującym zapalenie więzadeł w nogach lub więzadeł przyczepionych do kości piętowej.

Jeśli nie zgłosisz się do lekarza w odpowiednim czasie, może rozwinąć się gangrena lub posocznica.

Czytaj: 11 powodów, aby codziennie podnosić nogi. To pomaga na wszystko!

3. Zaczerwienione, wybielone i sine palce.

pixabay.com

„Palce w nienaturalnym kolorze u nóg są oznaką zaburzeń naczyniowych, takich jak choroba Raynauda lub odmrożenia” – wyjaśnia Michaela Leventer.

Jest to spowodowane nagłym napięciem tętnicy zwanym skurczem naczyń. Może to być spowodowane stresem lub zmianami temperatury.

Swędzenie nóg zwykle sygnalizuje egzemę. Może to być grzybica (spowodowana infekcją grzybiczą), bakteryjna lub alergiczna.

„Wyprysk alergiczny może wynikać z lakieru lub dodatków na skórze butów” – mówi dermatolog. „Inną przyczyną swędzenia może być łuszczyca podeszwowa. Jest to stan, który objawia się czerwonymi blaszkami pokrytymi białymi plamami. Czasami skóra na nogach może pękać ”- wyjaśnia Michaela Leventer.

Czytaj: W Krakowie za bilety komunikacji miejskiej zapłacisz Blikiem

4. Zimne nogi.

pl.freepik.com

Jeśli Twoje stopy są stale zimne, jedną z przyczyn może być słabe krążenie. Problemy z krążeniem mogą być spowodowane paleniem, wysokim ciśnieniem krwi lub problemami z sercem.

Według ekspertów z WebMD.com cukrzyca może uszkodzić nerwy, co z kolei może prowadzić do hipotermii w nogach.

johannesfloe.com – Art to remember

5. Problemy z chodzeniem.

pl.freepik.com

Zmiana chodu podczas ciągnięcia jednej lub obu nóg może być spowodowana częściową utratą czucia w tym obszarze ciała w wyniku uszkodzenia obwodu nerwu. Około 30% tych sytuacji występuje w kontekście cukrzycy.

Uszkodzenie nerwów może być również spowodowane infekcjami, brakiem niektórych witamin w organizmie lub alkoholizmem.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org