50 lat temu poprzez eksperymentalny lek zaczęto odkrywać wiele ról serotoniny w mózgu

0
570
Pięćdziesiąt lat temu naukowcy dopiero zaczynali odkrywać rolę serotoniny w mózgu. Obecnie leczenie depresji i niskiego popędu seksualnego jest skierowane do przekaźnika chemicznego. Zdjęcie: SPROUT PHARMACEUTICALS

Fragment z wydania Science News z 3 października 1970 roku:

Wpływ eksperymentalnego leku na zachowania seksualne niektórych zwierząt wzbudza zainteresowanie badaczy. Lek, para-chlorofenyloalanina (PCPA) obniża poziom naturalnie występującej neurochemicznej serotoniny w mózgach szczurów, myszy i psów… Niewiele wiadomo o tym, jak serotonina działa w mózgu, a badacze szybko odkryli, że PCPA można wykorzystać do badania tej substancji chemicznej w mózgu.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Aktualizacja

Lek PCPA pomógł ustalić rolę serotoniny w regulacji pożądania seksualnego, a także snu, apetytu i nastroju. Chemiczny przekaźnik stał się kluczem do jednej z powszechnych klas leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).

Zidentyfikowana w 1974 roku, grupa psychoanaleptycznych leków przeciwdepresyjnych hamujących reabsorpcję serotoniny przez neurony SSRI działa poprzez zwiększanie poziomu serotoniny w mózgu. Ale takie leki mogą utrudniać pożądanie seksualne.

Jeden lek SSRI, który nie był w stanie złagodzić depresji u ludzi, znalazł drugie życie jako lek na dysfunkcje seksualne. Zatwierdzona przez Federalną Administrację ds. Leków i Żywności w USA w 2015 roku, ta „mała różowa pigułka”, sprzedawana jako Addyi, miała zwiększać popęd seksualny u kobiet, obniżając poziom serotoniny w mózgowych ośrodkach.

Czytaj: Niedobór tej substancji powoduje bóle głowy, migreny, zmęczenie, senność, zaparcia, problemy trawienne

Viagra dla kobiet

Dzięki różowym pigułkom panie mają mieć większą ochotę na seks, a same doznania stać się bardziej intensywne.

Lek jest zarejestrowany do leczenia zespołu obniżonego pożądania seksualnego (HSDD). Jeśli kobieta boryka się z kłopotami psychogennymi, to taka pigułka może wspomóc leczenie. Ale trzeba podkreślić, że Addyi (flibanseryna) jest lekiem który był badany w kierunku leczenia depresji.

Czytaj: Restauracja Haidilao zastępuje personel robotami