54-latek wstrzymał oddech na 24 minuty – nowy rekord świata

0
525
Zdjęcie: video screengrab

54-letni mężczyzna wstrzymywał oddech przez ponad 24 minuty, ustanawiając nowy rekord świata.

Budimir Buda Šobat, 54-letni mężczyzna z Chorwacji, po spędzeniu 24 minut i 33 sekund pod wodą bez wychodzenia na powietrze ustanowił nowy rekord świata w kategorii najdłuższego nieoddychania pod wodą.

Ten niesamowity wyczyn został dokonany na basenie w miejscowości Sisak pod okiem lekarzy, reporterów i kibiców. Każdy zobaczył na własne oczy, jak 54-letni nurek wyciska swoje ciało do granic możliwości.

Po kilku minutach hiperwentylacji na czystym tlenie, aby zwiększyć natlenienie organizmu, Šobat spędził blisko pół godziny w basenie twarzą w dół, bez wychodzenia na powietrze.

Brzmi to jak niemożliwe osiągnięcie dla zwykłego śmiertelnika, ale dla chorwackiego śmiałka jest to ukoronowanie wieloletniego treningu i kondycji.

Kilka lat temu Budimir porzucił swoją pasję, kulturystykę i zajął się nurkowaniem statycznym, stając się wkrótce jednym z 10 najlepszych nurków statycznych na świecie. Trzy lata temu udało mu się przełamać barierę 24 minut, ale w ten weekend pobił swój własny Rekord Guinnessa (24:11), spędzając szalone 24 minuty i 33 sekundy pod wodą.

Zdjęcie: Facebook

Aktualny rekord świata w bezdechu statycznym, dyscyplinie wymagającej zanurzenia dróg oddechowych, z ciałem w wodzie lub na powierzchni, wynosi 11 minut i 54 sekundy.

Akcję nakręcił w 2014 roku Branko Petrovic w Dubaju. Jednak jest to samodzielna wersja wyzwania, podczas gdy Šobat to inna odmiana, w której nurkowie mogą oddychać czystym tlenem do 30 minut przed próbą, aby zwiększyć natlenienie organizmu.

Zdjęcie: Facebook

Chociaż czysty tlen wyraźnie robi ogromną różnicę, o czym świadczy różnica czasu między dwoma rekordami, 24 i pół minuty to wciąż niesamowicie długi czas na spędzenie pod wodą bez wychodzenia na powietrze.

Czytaj: Francuz pobił rekord świata, aby zebrać pieniądze dla chorych dzieci

Wymaga to wielu lat przygotowań i treningu organizmu do pompowania natlenionej krwi w bardzo wolnym tempie przez organizm, ponieważ zatrzymujemy tlen przez długi czas.

Nawet przy pomocy czystego tlenu bezdech statyczny niesie ze sobą poważne zagrożenie dla organizmu, zwłaszcza mózgu, który pozbawiony jest normalnego poziomu tlenu.

Czytaj: Najgłębszy basen na świecie powstaje w polskim mieście

Po około 18 minutach Šobat zaczyna odczuwać mimowolne skurcze, skurcze mięśni z powodu braku tlenu, więc 54-latek skupia się na nich i liczy je jako sposób na zachowanie świadomości.

Budimir Buda Šobat zawsze inspirował się, by przesuwać granice tego, co uważa się za fizycznie możliwe, przez jego 20-letnią córkę Sašę, która od dzieciństwa walczy z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem i epilepsją.

Jego próba miała również aspekt humanitarny, ponieważ pomogła zebrać fundusze dla dzieci z Sisak, obszaru poważnie dotkniętego potężnym trzęsieniem ziemi, które wstrząsnęło Chorwacją w grudniu 2020 roku.

johannesfloe.com – Art to remember