6 ćwiczeń łagodzących ból nerwu kulszowego w kilka minut

0
451

Wiele osób wie, jak nieprzyjemny jest ból nerwu kulszowego. Co dziwne, regularne chodzenie jest jednym z czynników zwiększających zachorowalność na nerw kulszowy. Ale jest też dobra wiadomość – rwę kulszową można wyleczyć bez interwencji chirurgicznych w ponad 75% przypadków.

Jednym ze skutecznych sposobów osiągnięcia tego celu są całkiem proste ćwiczenia.

Dzisiaj podzielimy się z Wami kilkoma technikami łagodzenia rwy kulszowej. Dla Twojej wygody podzieliliśmy je na 3 efektowne zestawy.

Zestaw 1

W tym zestawie zestawiliśmy ćwiczenia, które należy wykonywać w pozycji leżącej. Połóż matę do jogi lub koc na płaskiej powierzchni. Zamknij wszystkie okna i drzwi, aby nie było przeciągów i upewnij się, że w pomieszczeniu nie jest zimno.

Ćwiczenie 1:

Leżąc na plecach, ugnij kolana. Podnieś prawą nogę i połóż prawą kostkę na lewym udzie. Owiń ramiona wokół tylnej części lewego uda i pociągnij je w kierunku ciała. Nie podnoś głowy z podłogi. Pozostań w tej pozycji przez co najmniej 30 sekund. Powtórz ćwiczenie 2-3 razy na każdej nodze.

Ćwiczenie 2:

Do ostatniego ćwiczenia w tym zestawie będziesz potrzebować piłki tenisowej. Weź piłkę i połóż się na niej, umieszczając ją pod swoim pośladkiem. Delikatnie poruszaj się, aby znaleźć bolesne miejsce w pośladku. Po znalezieniu możesz naciskać tam ostrożnie przez 30-60 sekund, rozluźniając ciało pod piłką.

Tocz piłkę w górę i w dół w tym obszarze. Następnie przejdź do następnego bolesnego punktu. Unikaj obszaru kręgosłupa podczas toczenia i natychmiast zatrzymaj się, jeśli wystąpi ostry ból. Powtarzaj to ćwiczenie 1-2 razy dziennie przez 5-10 minut.

Czytaj: Wszystkie krakowskie służby ratunkowe pod jednym numerem.

Zestaw 2

Zestaw zawiera ćwiczenia w pozycji siedzącej.

Ćwiczenie 1:

Instagram

Usiądź na podłodze i ugnij nogi, trzymając je przed sobą. Opierając się na lewej nodze, przesuń prawą nogę tak, aby znalazła się nad lewym udem, z nogą nadal zgiętą. Wyprostuj prawą rękę i opuść ją na podłogę. Zegnij lewą rękę w łokciu i połóż ją na prawym kolanie. Delikatnie przekręć głowę i ciało w prawo. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Powtórz to samo z lewą nogą.

Ćwiczenie 2:

Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować krzesła. Siedząc na krześle, połóż lewą kostkę na prawym kolanie. Ostrożnie pochyl się do przodu, utrzymując proste plecy bez ich zaokrąglania. Utrzymaj tę pozycję przez 10 oddechów. Powtórz ćwiczenie 5 razy dla każdej nogi.

Czytaj: 5 znaków ostrzegawczych o różnych bolesnych stanach

Zestaw 3

Ostatni zestaw składa się z ćwiczeń w pozycji stojącej.

Ćwiczenie 1:

Postaw jedną stopę na podwyższonej powierzchni. Noga i palce powinny być proste. Delikatnie rozciągnij się w kierunku nogi tak blisko, jak to możliwe, aż poczujesz opór w udzie. Staraj się nie podnosić uda uniesionej nogi wyżej podczas rozciągania. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Powtórz ćwiczenie 2-3 razy na każdej nodze.

Ćwiczenie 2:

Instagram

Zegnij lewą nogę i umieść ją na podwyższonej powierzchni. Zrób mały krok do tyłu prawą stopą. Delikatnie rozciągnij jak najbliżej zgiętej nogi. Przytrzymaj przez kilka oddechów. Powtórz ćwiczenie kilka razy obiema nogami.

Bonus: wskazówki dotyczące leczenia rwy kulszowej:

© Depositphotos.com

Ból nerwu kulszowego mogą złagodzić nie tylko ćwiczenia. Aby złagodzić rwę kulszową, możesz skorzystać z następujących wskazówek:

  • Nie podnoś zbyt ciężkich przedmiotów.
  • Uważaj na swoją postawę.
  • Nie noś wysokich obcasów.
  • Staraj się utrzymywać prawidłową wagę.
  • Porzuć złe nawyki.
  • Siedź we właściwej pozycji.
  • Wstawaj co 20 minut.
  • Lepiej kupić materac o średniej twardości.
  • Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej radzimy skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i pozwolenia na wykonanie ćwiczeń. Zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży lub cierpisz na poważne lub przewlekłe choroby.

Jak radzisz sobie z rwą kulszową? Czy znasz jakieś inne ćwiczenia lub sztuczki, jak radzić sobie z bólem nerwu kulszowego? Powiedz nam o tym w komentarzach.

johannesfloe.com – Art to remember