6 korzyści zdrowotnych związanych z bananami

0
414
W jednym średniej wielkości bananie, który waży około 100 g, jest aż 358 mg potasu. Zdjęcie: pl.freepik.com

6 korzyści zdrowotnych związanych z bananami, o których możesz nie wiedzieć.

Jedne z najbardziej niedocenianych owoców natury, banany są jednym z najpopularniejszych pokarmów na świecie ze względu na ich doskonałą wielkość porcji, naturalne opakowanie ochronne i niską cenę.

Idealnie sprawdzają się jako przekąska, można je dodać do jogurtu lub świetnie sprawdzą się jako składnik wypieków. Ale czy wiesz, że banany mogą zapewnić niesamowite korzyści zdrowotne?

Dzieje się tak, ponieważ ten owoc jest pełen dobrych składników, w tym witamin, składników odżywczych i błonnika. Większość z nas wie, że banany są doskonałym źródłem potasu, ale zamierzam podzielić się niektórymi z bardziej zaskakujących korzyści zdrowotnych odnośnie bananów!

Czytaj: Banany – najpopularniejszy owoc egzotyczny. Zdjęcia różnych odmian.

Źródło: pixabay.com

1.Zgaga

Jako owoc alkaliczny, banany mają niesamowitą moc, zapewniając natychmiastową ulgę w przypadku refluksu kwasowego i zgagi. Regularne spożywanie bananów zneutralizuje kwas w żołądku i pomoże całkowicie pozbyć się refluksu kwasowego.

2. Energia

Potas zawarty w bananach chroni mięśnie przed skurczami, a węglowodany zapewniają wystarczającą ilość energii, aby znieść ciężki trening. Banany uwalniają energię powoli, dzięki czemu zapewnią Ci energię dłużej niż inne popularne słodkie potrawy.

Czytaj: W Tajlandii zastąpiono opakowania z tworzyw sztucznych na… liście bananowe!

giphy.com

3. Niedokrwistość

Banany są bogate w żelazo, więc mogą pomóc osobom z niedokrwistością, stymulując produkcję hemoglobiny. Zwiększenie liczby czerwonych krwinek przyczynia się również do zwiększonego krążenia krwi we wszystkich częściach ciała.

4. Wrzody

Banany to jedyne surowe owoce, które są w stanie zredukować kwasy wrzodów, pokrywając wyściółkę żołądka i chroniąc go przed podrażnieniami. Banany zawierają również inhibitory proteazy, które eliminują szkodliwe bakterie związane z rozwojem wrzodów żołądka.

5. Zaparcia

Błonnik w bananach pomoże usunąć stolec z przewodu pokarmowego i przywróci zdrowe i regularne wypróżnienia.

gfycat.com

6. Stres i niepokój

Banany zawierają tryptofan, związek potrzebny naszemu organizmowi do produkcji serotoniny. Ponadto zawarty w bananach potas pomaga poprawić funkcjonowanie mózgu, wysyłając więcej tlenu do komórek mózgowych, a witaminy z grupy B uspokajają układ nerwowy i przyczyniają się do poprawy nastroju.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org