6 miejsc na świecie, których nie wolno odwiedzać

0
463
6 miejsc na świecie, do których turyści nie mają wstępu.

Dla niektórych podróżników im więcej przygód oferuje podróż, tym lepiej. Jednak bez względu na to, jak odważnym lub wykwalifikowanym jesteś podróżnikiem, są miejsca na ziemi, które są po prostu zbyt niebezpieczne, abyś mógł je mieć.

Oto lista najwspanialszych miejsc, które Ty lub ktoś, kogo znasz, nigdy nie zobaczycie.

1. Wyspa Heard, Australia

Twitter

Ta odległa wyspa ma to, co najlepsze z obu światów: śmiertelną kombinację lodowych lodowców i aktywnych wulkanów. Jeden z wulkanów na wyspie – Mawson Peak zaczął wypluwać lawę z krateru o wysokości ponad 836 metrów w 2000 roku. Od tego czasu wulkan jest aktywny. Dlatego ta wyspa, będąca domem dla zwierząt, takich jak ptaki morskie, foki i pingwiny, jest poza zasięgiem ciekawskich podróżników w dającej się przewidzieć przyszłości.

2. Wyspa Wężowa, Brazylia

Twitter

Jak sama nazwa wskazuje, ta 43-hektarowa wyspa jest siedliskiem jednego z najbardziej śmiercionośnych gatunków węży na świecie. Brazylijczycy wydają się myśleć, że co 5 metrów kwadratowych na wyspie znajdziesz węża, ale bardziej prawdopodobna populacja węży wynosi około 4000 sztuk. Są szanse, że nigdy się nie dowiesz, że tam są, chyba że jesteś biologiem. Brazylijski rząd pozwala tylko ograniczonej liczbie biologów i badaczy odwiedzać wyspę raz na kilka lat w celu zbadania węży.

3. Sentinel Północny –  jedna z wysp archipelagu Andamanów

Twitter

Wyspa jest niewielka i porośnięta zielenią, ale otaczające ją rafy koralowe utrudniają dotarcie do niej pojazdami wodnymi. Helikoptery mogłyby dostać się do odległej wyspy, ale przeszkodą w tym przypadku nie jest środowisko wyspy, ale jej mieszkańcy – Sentinelczycy, posługujący się językiem sentinelskim. Ich populacja wynosi według różnych szacunków od 50 do 400 osóblub od 250 do 300.

Ten lud tubylczy nie chce kontaktu ze światem zewnętrznym, pozostając jednym z ostatnich plemion nietkniętych współczesną cywilizacją. Ich plemię pozostaje odcięte od współczesnego świata i stylu życia, i zamierzają tak pozostać. Rząd indyjski uznał ten fakt i zakazał każdemu odwiedzania tej wyspy. I tak jest chyba najlepiej, ponieważ układ odpornościowy Sentinelczyków nie jest w stanie walczyć ze współczesnymi chorobami.

4. Jaskinia Lascaux, Francja

Twitter

Chociaż miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, od 2008 roku jest niedostępne dla publiczności. Jaskinie są uważane za wyjątkowe, ponieważ zawierają misterne i piękne obrazy zwierząt narysowanych w czasach starożytnych. Niefortunna epidemia grzybów wewnątrz jaskiń zmusiła rząd francuski do trwałego zamknięcia jaskiń. Tylko historycy i naukowcy mogą przebywać w jaskiniach na krótkie przydziały czasu na badania naukowe.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

5. Wyspa Poveglia, Włochy

Twitter

W przeciwieństwie do innych lokalizacji z tej listy, Poveglia nie jest dla podróżnych niedostępna. Wręcz przeciwnie, włoski rząd faktycznie chce wydzierżawić wyspę, aby ekspansja gruntów nie pozostała niewykorzystana. Powód, dla którego wyspa została całkowicie opuszczona, jest prosty: uważana jest za jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc na ziemi.

Wyspa miała fort, była punktem kontrolnym dla statków, była izolacją dla pacjentów z dżumą i miała zakład psychiatryczny do 1968 roku. Dusze zmarłych pacjentów dżumy i psychicznie obłąkanych osób wciąż krążą po wyspie.

Czytaj: Zrobiono im zdjęcia w najstraszniejszym momencie trasy w nawiedzonym domu

6. Globalny Bank Nasion, Norwegia

Twitter

Ta ostatnia lokalizacja na liście jest też najfajniejsza: zarówno w przenośni, jak i dosłownie. Sklepienie nasion znajduje się zaledwie 1287 km od bieguna północnego. Obiekt został zbudowany w celu przechowywania nasion: prawie każdy rodzaj nasion, jakie ta planeta ma do zaoferowania, został w nim zachowany.

Dokonano tego w celu ożywienia gatunków roślin na wypadek, gdyby katastrofa na masową skalę zniszczyła różnorodność botaniczną z Ziemi. Skarbiec działa jak zwykły bank w tym sensie, że rządy mogą wysyłać rzadkie nasiona roślin, aby były bezpieczne w tym skarbcu bezpieczeństwa. Obiekt o powierzchni 1021 m² wygląda jak budowla rodem z science fiction i jest dostępna tylko dla osób, które w niej pracują.

Czytaj: Pierwsza podwodna restauracja w Norwegii