6 najbardziej zaawansowanych robotów, które zmienią nasz świat

0
557

Czy nasza przyszłość jako planety będzie obejmować roboty w jakiejś formie? Czy roboty pewnego dnia zawładną światem? Istnieje już kilka imponujących i niemal szokujących robotów, które istnieją i działają pod pewnymi względami bardzo podobnie do ludzi.

Spójrz na tę listę najbardziej zaawansowanych robotów na świecie.

1. ASIMO

ASIMO, humanoidalny robot zaprojektowany przez Hondę, został opracowany z myślą o stworzeniu robota, który mógłby z powodzeniem współistnieć z nami.

Po raz pierwszy zaprezentowany światu w 2000 roku, najnowsza wersja została następnie wydana w 2011 roku. Ta wersja jest pierwszym na świecie autonomicznym robotem, zdolnym do ciągłego zachowania bez potrzeby kontroli lub interwencji człowieka.

Postępy w technologii inteligencji i ruchu sprawiają, że ASIMO znacznie lepiej pasuje do miejsc publicznych, takich jak biura lub miejsca publiczne.

ASIMO jest już w stanie przystosować się do swojego środowiska, przystosowując się do przedmiotów lub ludzi, jeśli znajdą się w jego pobliżu. Rozpoznawanie twarzy i głosu jest standardem, nawet gdy wiele osób mówi jednocześnie – czasami jest to trudne dla ludzi.

ASIMO może również przewidzieć kierunek, w którym pójdzie człowiek, co pozwoli mu uniknąć wszelkiego rodzaju kolizji z człowiekiem. Oczywiście ASIMO może również biegać (z prędkością około 9 km/h), skakać na jednej lub dwóch nogach, chodzić po nierównych powierzchniach, mówić językiem migowym, a nawet nalewać drinka do kubka lub szklanki.

Czytaj: Tysiące humanoidalnych robotów będzie dostępnych w tym roku!

2. HRP-4 Robots

HRP-4 to humanoidalny robot opracowany w celu udowodnienia, że roboty mogą koegzystować z ludźmi. Rozwój kończyn HRP-4 umożliwił mu radzenie sobie z szeroką gamą przedmiotów, a jednocześnie sprawił, że jego ciało jest mniejsze i lżejsze.

HRP-4 ma 151 cm wzrostu i waży około 39 kg. Robot potrafi rozpoznawać przedmioty i ludzkie twarze oraz je śledzić. Może również przybierać różne pozy w odpowiedzi na polecenia głosowe. Robot potrafi syntezować mowę oraz rozpoznawać głos.

Czytaj: Restauracja Haidilao zastępuje personel robotami

3. NASA Valkyrie

Jeden z najbardziej zaawansowanych humanoidalnych robotów na świecie, Valkyrie, został wyprodukowany przez NASA-JSC w 2015 roku.

W 2016 roku Valkyrie odebrał Uniwersytet w Edynburgu w Szkocji, jego studenci mogli realizować projekty badawcze przy użyciu robota. Ważąc około 125 kg i mierząc nieco ponad 180 cm Valkyrie ma na celu dokonanie przełomu w percepcji, planowaniu ruchu i kontroli humanoidalnej.

Czytaj: W 2050 roku częściej będziemy w związkach z robotami niż ludźmi

4. Spot Mini

Po raz pierwszy pokazany światu w 2017 roku, Spot Mini to całkowicie elektryczny robot, którego ładowanie trwa około 90 minut. Przy maksymalnej ładowności około 14 kg pokazano, jak dołączył do armii dziesięciu robotów Spot Mini, aby ciągnąć duży pojazd.

Poza tym robot może otwierać drzwi, wchodzić po schodach i ma niemal przerażający, realistyczny ruch.

Czytaj: Męskie roboty seksualne mogą na dobre zastąpić mężczyzn!

5. Fedor

Zaprojektowany przez program FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) w Rosji, ten super robot jest w stanie strzelać z pistoletów! Nie panikuj, może też prowadzić samochody, otwierać drzwi, zmieniać żarówkę, wkładać klucz do zamka, obsługiwać wiertarkę, podnosić ciężary i robić pompki.

Ważący około 105 kg FEDOR ma też około 180 cm wzrostu. Oczywiście FEDOR jest autonomiczny, może reagować na polecenia głosowe i być sterowanym zdalnie.

FEDOR odwzorowuje ruchy zdalnego operatora i może wykonywać niektóre czynności niezależnie.

6. Sophia

Sophia to humanoidalny robot, wyprodukowany przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu.

Sophia obdarzona jest sztuczną inteligencją, aby uczyć się, dostosowywać do ludzkich zachowań i pracować z ludźmi. Udzieliła wielu wywiadów na całym świecie.

Twórca David Hanson wierzy, że prawa robotów zostaną włączone do naszego świata, gdy przyszłe roboty zaczną integrować się ze światem ludzi, w którym żyjemy. Robot Sophia jest w pełni autonomiczny i zdolny do wykonywania wielu zadań.

W październiku 2017 Sophia została obywatelem Arabii Saudyjskiej, stając się pierwszym robotem, który otrzymał obywatelstwo jakiegokolwiek kraju. Sophia ma nawet własne konto na Twitterze!

johannesfloe.com – Art to remember