6 nieoczekiwanych skutków pikantnych potraw na Twoje ciało

0
385
Papryczka chili. Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że Twoje usta płoną podczas gryzienia papryczki jalapeno? Na języku znajdują się specjalne receptory smakowe, które wyczuwają „temperaturę”.

Na przykład, jeśli kiedykolwiek używałeś mentolowej pasty do zębów, dobrze znasz uczucie „chłodnej bryzy”.

To substancja zwana kapsaicyną pobudza kubki smakowe i pozwala poczuć pikantny smak.

Jednak oprócz fałszywego postrzegania temperatury, substancja ta powoduje również silny przypływ krwi do miejsca, w którym została nałożona – czy to na skórę na ramieniu, języku, czy na wyściółce żołądka.

Oczywiście ta ostatnia zawsze była podstawą wielu obaw i spekulacji na temat szkodliwości pikantnych potraw. Ale czy naprawdę pikantne potrawy są dla Ciebie złe?

Oto 6 nieoczekiwanych efektów, jakie Twoje ulubione pikantne jedzenie wywiera na Twoje ciało:

1. Ostra papryka pomaga w walce z przeziębieniem

Kapsaicyna pomaga złagodzić skurcz błony śluzowej nosa, łagodzi przekrwienie i zmniejsza wydzielanie, więc im bardziej pikantne jedzenie, tym lepiej.

Jeśli masz zatkany nos, dodaj szczyptę płatków chili do filiżanki gorącej herbaty, wdychaj parę, a następnie wypij łyk. To lekarstwo oczyści Twoje drogi nosowe i znacznie ułatwi oddychanie.

Oprócz kapsaicyny, papryczki chili są doskonałym źródłem witaminy A, która pomaga wzmocnić barierę śluzową, która zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów i bakterii do organizmu.

Czytaj: Osoby, które lubią pikantne jedzenie, żyją dłużej

pixabay.com

2. Dzięki kurkuminie długo nie odwiedzisz onkologa

Kurkumina w kurkumie ma właściwości, które pomagają zapobiegać rozwojowi niektórych nowotworów i nowotworów złośliwych.

Według ostatnich badań kapsaicyna może spowolnić wzrost komórek nowotworowych u pacjentów z rakiem prostaty. Ale wyniki są nadal niejednoznaczne i wymagają dalszych badań.

W międzyczasie możesz nadal cieszyć się tym wyjątkowo pikantnymi daniami, na wszelki wypadek.

Czytaj: Gitarowy Rekord Guinnessa we Wrocławiu

pixabay.com

3. Ostre potrawy mogą pomóc Ci schudnąć

Według niektórych naukowców i dietetyków ostra papryka poprawia metabolizm organizmu, zmniejsza głód i spala mnóstwo kalorii. Ostre jedzenie zmniejsza również apetyt na tłuste i słodkie przekąski, co jest świetne dla tych z nas, którzy starają się schudnąć.

Czytaj: Czasami powinniśmy wkładać papryczki chili do skarpet

pixabay.com

4. Pikantne jedzenie pomaga zapobiegać wrzodom żołądka

Prawdopodobnie słyszałeś historie, że papryka może wypalić dziurę w żołądku lub spowodować wrzody. W rzeczywistości ostra papryka może pomóc w zapobieganiu wrzodom.

Badania wykazały, że kapsaicyna neutralizuje bakterie spiralne wywołujące chorobę. Ci, którzy jedzą dużo koreańskich lub indyjskich potraw, trzykrotnie rzadziej cierpią na wrzody żołądka niż ci, których dieta opiera się na tradycyjnej kuchni europejskiej i amerykańskiej.

pixabay.com

5. Pikantne jedzenie jest dobre dla Twojego serca

Pikantne jedzenie minimalizuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, obniżając ilość złego cholesterolu i zwiększając poziom dobrego cholesterolu we krwi.

Ostatnio uwagę naukowców zwróciła kapsaicyna ze względu na jej zdolność do wzmacniania ścian naczyń krwionośnych i stabilizacji częstości akcji serca. Ponadto papryczki zawierają ogromną ilość przeciwutleniaczy, które zapobiegają starzeniu się.

pixabay.com

6. Ostra papryka może pomóc zwalczyć depresję

I wreszcie, najważniejszą cechą pikantnego jedzenia jest to, że stymuluje produkcję „hormonów szczęścia” — serotoniny i endorfiny, zmniejszając w ten sposób stres układu nerwowego w trudnych sytuacjach.

Więc śmiało zamów trochę tego gorącego koreańskiego jedzenia, którego zawsze chciałeś spróbować, ale bałeś się, że wypali Cię od środka. Smacznego!

pixabay.com

johannesfloe.com – Art to remember