6 produktów spożywczych, które są szczególnie dobre dla dzieci

0
203
Dieta dla dzieci — co jest potrzebne dzieciom do prawidłowego rozwoju? Zdjęcie: pl.freepik.com

Szpinak, brokuły i pomidory należą do produktów, za którymi wiele dzieci nie przepada. Są to dobrzy dostawcy ważnych minerałów. Oprócz frytek do ulubionych dań najmłodszych należą zazwyczaj fast foody, takie jak nuggetsy z kurczaka, lody i słodycze.

Oczywiście jasne jest, że te pokarmy powinny stanowić tylko niewielką część menu dla potomstwa. Co dawać dziecku, aby jadło zdrowe i urozmaicone jedzenie, jakie pokarmy są dobre dla naszego potomstwa?

Bardzo ważna jest zróżnicowana dieta, aby rozwijające się dziecko mogło być odpowiednio zaopatrywane w cenne witaminy i składniki odżywcze. Nawet jeśli wizyta w restauracji fast-food jest miłym wydarzeniem dla rodziny, warto zwrócić większą uwagę na zdrową dietę ze świeżą żywnością, aby dziecko wyrosło na zdrowego i sprawnego dorosłego.

Produkty pełnoziarniste

Wszystkie dzieci lubią bułki, ryż i makaron. Aby wchłonąć nie tylko węglowodany, ale także zdrowe składniki odżywcze, rodzice powinni sięgnąć po wariant pełnoziarnisty. Bogate w witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik produkty pełnoziarniste są naprawdę wszechstronnym i jednym z najważniejszych pokarmów w diecie dziecka. Podobnie jak chleb razowy lub ciemny makaron, pełnoziarnisty makaron powinien znaleźć się w menu dziecka każdego dnia.

Ryby

Nawet jeśli wiele dzieci lubi ryby tylko w postaci paluszków, ryby powinny lądować na talerzu dziecka dwa razy w tygodniu. Tłuste gatunki ryb, takie jak śledź, łosoś czy makrela, dostarczają wysokiej jakości kwasów tłuszczowych omega-3, które odpowiadają za tworzenie nowych komórek mózgowych. Dodatkowo ryby są pełne istotnych witamin i jodu, co zapewnia optymalny metabolizm. Postaraj się więc zainteresować potomstwo rybami, ponieważ dostarczają one wielu składników odżywczych dla zdrowego stylu życia.

Czytaj: Kraków: Szpital w Prokocimiu zamknął dziecięcą okulistykę

Nabiał

Produkty mleczne są jednym z najważniejszych pokarmów dla dzieci, ponieważ dostarczają wysokiej jakości wapnia, który nie tylko wspiera i wzmacnia strukturę kości. Produkty mleczne dostarczają również cennego wapnia dla zdrowych zębów. Produkty mleczne, w postaci napojów, jogurtów, ale także serów, powinny zatem znaleźć się w menu dziecka na co dzień.

Maluchy w wieku od dwóch do dziesięciu lat powinny codziennie spożywać około 300 do 400 mililitrów mleka. Z poranną szklanką mleka i pyszną kanapką z serem to dzienne zapotrzebowanie można już zaspokoić.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Awokado

Awokado zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które są istotne dla rozwoju mózgu i zwiększają zdolność koncentracji późnym popołudniem. Pod względem witamin awokado ma wysoką zawartość witaminy B6, która wprawia w dobry nastrój, wzmacnia nerwy i chroni przed stanami wyczerpania.

Figi

Figi są bogate w witaminy z grupy B (ważne dla nerwów) i magnez (dla spokoju i równowagi). Chociaż są słodkie, poziom cukru we krwi i insuliny pozostaje na stałym poziomie dzięki zawartemu w fidze błonnikowi. Dzięki temu dzieci będą się czuły najedzone długi czas.

Owoce i warzywa

Wszyscy je znają, 5 zasad. Każdy powinien mieć możliwość spożywania dwóch porcji owoców i trzech porcji warzyw dziennie. Zwłaszcza maluchy potrzebują tych porcji, aby podczas zabaw i szaleństw były wystarczająco zaopatrywane w składniki odżywcze i witaminy. Uważa się, że każda porcja mieści się w dłoni. Tak więc u dziecka ilość tych pokarmów jest mniejsza niż u osoby dorosłej. Dozwolone jest wszystko, co dobrze smakuje, jako rodzice najlepiej zwracać uwagę na produkty regionalne, które nie wymagają żadnych pestycydów.

Czytaj: Twoje dziecko nie chce jeść warzyw? Nagradzaj je naklejkami