6 rzeczy, które dzieją się z Twoim ciałem, gdy śpisz na świeżym powietrzu

0
647

Wszyscy pamiętamy czasy, kiedy byliśmy dziećmi i nienawidziliśmy snu, podczas gdy jako osoby dorosłe marzymy o przespanej nocy i naładowaniu baterii na kolejny dzień.

Zbyt duża ilość stresu powoduje, że śpimy niespokojnie, budzimy się kilka razy w nocy, męczą nas koszmary i rano budzimy się padnięci. Dobra wiadomość jest taka, że można to poprawić.

Badanie przeprowadzone przez University of Colorado wykazało, że ludzie, którzy nocowali w namiocie, spali średnio 10 godzin i kładli się spać 2 godziny wcześniej niż osoby, które spały w domu.

Poznaj 6 powodów, dla których warto od czasu do czasu zdrzemnąć się na świeżym powietrzu.

1⃣ Jesteś skazany na naturalne światło

Według badań przeprowadzonych na University of Colorado wystawienie się na działanie naturalnego światła spowoduje zresetowanie i dostrojenie naturalnego zegara Twojego ciała.

Jeśli chcesz skończyć z nieprzespanymi nocami, powinieneś rozważyć także usunięcie z sypialni całej technologii. Minimum 2 godziny przed położeniem się do łóżka powinieneś przestać korzystać z telefonu, tabletu i telewizora. W sypialni powinien być całkowity zakaz korzystania ze smartfonów.

2⃣ Poziom melatoniny się zmienia

Badanie wykazało, że sztuczne światło ze smartfona lub komputera może obniżyć poziom melatoniny, co wpływa na jakość snu.

Dlatego powinniśmy starać się spać na świeżym powietrzu tak często, jak to możliwe.

3⃣ Poziom Twojej odporności wzrasta

Badanie w Japonii wykazało, że codzienne spędzanie około 2 godzin w lesie przynosi nam wiele korzyści, m.in.: niższe ciśnienie krwi, niskie stężenie kortyzolu, niższe tętno, a także wyższy poziom białych krwinek.

Co więcej, spanie w namiocie przez całą noc na świeżym powietrzu może zwiększyć naszą aktywność immunologiczną przez co najmniej tydzień!

4⃣ Poprawia się mózg i funkcje organizmu

Nasz mózg potrzebuje dużo tlenu, aby działał tak, jak powinien, podobnie jak nasze mięśnie. Nie jest tajemnicą, że im więcej wdychamy świeżego powietrza, tym lepiej dla nas.

Zatem spanie na zewnątrz to nie tylko relaksujące i wolne od technologii doświadczenie, ale także dobre chwile dla naszego ciała i mózgu!

5⃣Twój poziom stresu się obniża

Styl życia, jaki sobie narzuciliśmy sprawia, że większość z nas jest bardzo zestresowana.

Badania pokazują, że nawet spojrzenie na zdjęcie drzewa zmniejsza stres, a przebywanie wśród drzew w lesie jest jeszcze bardziej korzystne dla naszego zdrowia psychicznego. Dodatkowo dźwięki na zewnątrz uspokajają nas i mają właściwości relaksujące, np. śpiew ptaków.

Jeśli masz tylko możliwość na nocowanie pod gołym niebem korzystaj, gdy tylko nadarzy się okazja. To jedna z najbardziej relaksujących rzeczy na świecie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wystarczy 20-minutowy kontakt z naturą, aby obniżyć poziom stresu

6⃣

Według badań, jeśli pracujesz w biurze lub spędzasz dużo czasu w miejscu z klimatyzacją i bez odpowiedniej wentylacji, poziom CO2 jest najprawdopodobniej wysoki, co męczy Twój mózg, czyni Cię mniej produktywnym i powoduje bóle głowy i problemy z oddychaniem.

Źródło i zdjęcia: brightside.me

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij do 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl