6 rzeczy, których nie należy oczekiwać od innych

0
159
Zdjęcie: pl.freepik.com

Aby być szczęśliwym w życiu, ważne jest, aby przestać oczekiwać od innych i pozwolić im być takimi, jakimi są. Powinniśmy zaakceptować fakt, że nie każdy może być taki jak my.

„Jeśli niczego od kogoś nie oczekujesz, nigdy nie jesteś rozczarowany” ― Sylwia Plath.

Cóż, te słowa są tak prawdziwe. Przez większość czasu jesteśmy zranieni, ponieważ oczekujemy, że inni będą działać / myśleć / mówić w określony sposób, a kiedy tak się nie dzieje, czujemy się tak, jakby niebo się na nas waliło!

Życie jest pełne niepewności, a gdzieś piękno tkwi w tym, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami.

Tylko wtedy, gdy zaakceptujesz, że inni różnią się od Ciebie i zaczniesz uznawać ich za to, kim są, znajdziesz ukojenie we wszystkim. Miłość rozkwitnie, a relacje będą pielęgnowane.

Rzeczy, których nie należy oczekiwać od innych, to:

  1. Nie oczekuj, że inni zawsze się z Tobą zgodzą.
  2. Nie oczekuj, że inni będą „idealni”.
  3. Nie oczekuj, że inni znajdą rozwiązania Twoich problemów.
  4. Nie oczekuj, że inni będą myśleć jak Ty.
  5. Nie oczekuj, że inni będą czytać ci w myślach.
  6. Nie oczekuj, że inni się dla Ciebie zmienią.

Czytaj: Październik miesiącem seniorek i seniorów w Poznaniu!

Rzeczy, których nie należy oczekiwać od innych, to:

1. Nie oczekuj, że inni zawsze się z Tobą zgodzą.

„Błogosławiony, kto niczego nie oczekuje, bo nigdy się nie zawiedzie” ― Alexander Pope

Oczekiwanie, że inni będą się z Tobą konsekwentnie zgadzać, jest po prostu nierealne. Często denerwujemy się, gdy ludzie się z nami nie zgadzają, a czasami rozczarowanie trwa dłużej.

Ale ważne jest, aby zrozumieć, że nawet nasi rodzice, rodzeństwo i najlepsi przyjaciele mają prawo się z nami nie zgadzać.

Jako jednostki, każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii i nie powinniśmy się martwić, gdy inni się z nami nie zgadzają.

Kiedy ktoś się z Tobą nie zgadza, zamiast zostać zranionym lub źle się czuć, spróbuj również zrozumieć jego punkt widzenia.

Ważne jest, aby zrozumieć, że nasze życie stałoby się niezwykle monotonne, gdyby wszyscy zaczęli się z nami zgadzać i funkcjonować zgodnie z nami.

To różnica zdań wydobywa wyjątkowe perspektywy i pomaga nam ewoluować i podchodzić do lepszych rozwiązań.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

2. Nie oczekuj, że inni będą „idealni”.

„Kiedy przestajesz oczekiwać, że ludzie będą doskonali, możesz ich polubić za to, kim są” ― Donald Miller.

Zawsze szukamy „idealnego” przyjaciela, „idealnego” partnera, „idealnego” szefa i tak dalej!

Czy kiedykolwiek próbowałeś myśleć, że idea doskonałości jest zasadniczo względna? To, co może być idealne dla Ciebie, może nie być idealne dla kogoś innego.

Ponadto nie możemy oczekiwać, że inni będą doskonali, gdy sami mamy tyle wad. Pogoń za perfekcją często prowadzi do obsesyjnego przymusu, aby wszystko było w porządku, co może ostatecznie prowadzić do skrajnego stresu, niepokoju, depresji i ogromnie wpłynąć na samopoczucie psychiczne.

Zaakceptuj fakt, że ludzie nigdy nie spełnią twoich oczekiwań, ale myśl, że starali się jak najlepiej.

To nie tylko sprawi, że poczujesz się lepiej, ale także wzmocni Twoje relacje z innymi.

Czytaj: „Jeśli nie spróbuję, nigdy się nie dowiem” – inspirująca historia

3. Nie oczekuj, że inni znajdą rozwiązania Twoich problemów.

„Nie jestem na tym świecie, aby sprostać Twoim oczekiwaniom, a Ty nie jesteś na tym świecie, aby sprostać moim” ― Bruce Lee.

Głupotą jest poleganie na innych, aby znaleźć rozwiązanie naszych własnych problemów. Znałam kogoś, kto potrafił prowadzić samochód, ale nigdy nie nauczył się zmieniać opony.

Dlatego raz, gdy doszło do przebicia opony, ten ktoś poczuł się zablokowany i bezradny, nie wiedząc, co robić! Musiał zostawić samochód na środku drogi i poszukać mechanika.

Podobnie zdarzają się sytuacje, w których nie możemy znaleźć się w bałaganie, oczekując, że inni nas z niego wyciągną.

Nie tylko to, ale mamy tendencję do rozczarowania, gdy inni nie mogą/nie chcą nam pomóc tak, jak chcieliśmy. Zamiast tworzyć tę zależność, powinniśmy doskonalić nasze umysły, aby dostosować się do każdej sytuacji.

Wiedz, że jesteś najlepszym sędzią i nikt nie może ci pomóc w sposób, w jaki możesz to zrobić dla siebie.

Czytaj: Masz problemy ze snem? Unikaj tych 8 kluczowych błędów!

4. Nie oczekuj, że inni będą myśleć tak jak Ty.

„Moje oczekiwania zostały zredukowane do zera, gdy miałem 21 lat. Od tego czasu wszystko było premią” ― Stephen W. Hawking.

Spodziewaj się, że wszyscy pomyślą, że sposób, w jaki postępujesz, jest niezwykle niebezpieczny dla Twojego zdrowia psychicznego, a na każdym kroku w życiu będziesz rozczarowany.

Każda osoba ma swój własny, unikalny sposób myślenia i działania. Bez względu na to, jak wspaniałym człowiekiem jesteś, ludzie mogą nie zgodzić się na Twój proces myślowy, skonfrontować się z Tobą lub wnieść pewne idee, które są całkowicie sprzeczne z Twoimi.

Nie daj się temu zakłócić – zamiast tego postaraj się być logiczny i zrozumieć, co chcą powiedzieć. Doceń myśli innych.

Spraw, aby ten ktoś poczuł się godny, a zostaniesz potraktowany w ten sam sposób. Może uda ci się dodać coś do jego myśli i coś lepszego może się z tego wyłonić.

5. Nie oczekuj, że inni będą czytać ci w myślach.

„Oczekiwania były jak dobra ceramika. Im mocniej je trzymałeś, tym większe prawdopodobieństwo, że pękną ― Brandon Sanderson.

Jeśli coś Cię niepokoi, wyjdź i zabierz głos! Ludzie nie mogą od razu dostroić się do tego, co myślisz.

Nikt nie potrafi czytać w Twoich myślach i zawsze lepiej jest prowadzić rozmowę, w której możesz wyrazić siebie i szczerze się komunikować, wylewając swoje prawdziwe uczucia.

Jeśli kogoś lubisz, idź i powiedz mu, jak się czujesz. Jeśli oczekujesz awansu, porozmawiaj o tym ze swoim szefem.

Jeśli coś pójdzie nie tak w domu, porozmawiaj o tym z rodziną.

Tłumienie uczuć tylko zaszkodzi twojemu spokojowi psychicznemu, a w wielu przypadkach może po prostu nadwyrężyć Twoje relacje z innymi.

Pomysł jest tutaj dość prosty – jeśli chcesz, żeby ktoś coś wiedział, porozmawiaj o tym. Bez rozmów nic by się nie zmieniło, a przejrzystość relacji często prowadzi do cudów!

6. Nie oczekuj, że inni się dla Ciebie zmienią.

„Nie możesz oczekiwać, że wszyscy będą mieli takie samo oddanie jak Ty” ― Jeff Kinney.

Ogólnie rzecz biorąc, niemożliwe jest, że lubi się wszystkie cechy u kogoś. Są szanse, że ktoś w Twoim życiu ma pewne cechy, których nie lubisz i masz nadzieję, że kiedyś się zmieni.

Tak się nie stanie!

Jeśli coś Ci się w kimś nie podoba, najlepsze, co możesz zrobić, to powiedzieć mu otwarcie. Ale poza tym nie masz kontroli nad innymi i irracjonalnym działaniem będzie zmuszenie ich do zmiany.

Zamiast tego możesz być bardziej kochający i akceptujący – uznać fakt, że tacy są i pomóc im rozwijać się w pozytywny sposób.

Tak jak Ty masz własne zmagania, tak samo mają to inni. W momencie, gdy zaczynasz od nich oczekiwać, zmuszasz ich do czegoś, na co mogą nie być przygotowani.

Oczekiwania od innych w końcu zrujnują równowagę Twojego życia.

Rozumiem, że może to być trudne, ale wszyscy musimy porzucić nasze nierealistyczne oczekiwania wobec innych i nauczyć się żyć zdrowszym, szczęśliwszym życiem, z bardziej pełnym miłości podejściem do wszystkich.