6 świetnych powodów, dla których warto zacząć dzień od kawy

0
225
Kawa jest jednym z ulubionych napojów na świecie i jest codziennie spożywane przez miliony ludzi. Zdjęcie: pl.freepik.com

Kawa jest z pewnością jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Wiele osób nie może rozpocząć dnia bez kawy, co zrozumiałe, ponieważ daje to miłe, ciepłe, rozmyte uczucie, które budzi Cię i sprawia, że czujesz się gotowy do podjęcia dnia. Jednak z kawy można uzyskać więcej niż to wspaniałe uczucie.

Oto kilka świetnych powodów, dla których warto zacząć dzień od kawy:

1. Kawa poprawia poziom energii

Kiedy zaczniesz dzień od kawy, poczujesz się mniej zmęczony, ponieważ doda Ci to energii. Wynika to z zawartej w niej kofeinie, która jest substancją psychoaktywną. Po wypiciu kawy kofeina wchłania się do krwiobiegu, a następnie dociera do mózgu. Następnie blokuje neuroprzekaźnik adenozyny, który zwykle ma działanie hamujące i prowadzi do wzrostu innych neuroprzekaźników, takich jak dopamina i noradrenalina. Wzmacnia to odpalanie neuronów i prowadzi do poprawy pamięci, nastroju, czasu reakcji i innych funkcji mózgu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

2. Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję lub chorobę Alzheimera

Najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną jest choroba Alzheimera. Jest to również główna przyczyna demencji. Ten stan jest powszechny wśród osób powyżej 65 roku życia i nie ma na to lekarstwa. Możesz jednak zapobiec występowaniu choroby Alzheimera poprzez prawidłowe odżywianie i regularne ćwiczenia. Picie kawy każdego ranka jest również niezwykle skuteczne w zapobieganiu chorobie. Obniża ryzyko nawet o 65%.

3. Codzienne picie kawy zapobiega depresji

Depresja to zaburzenie psychiczne, które dotyka wielu ludzi na całym świecie. Znacząco obniża jakość życia jednostki. Chociaż możesz szukać leczenia lub pomocy, gdy przechodzisz depresję, lepiej jej zapobiegać, a picie kawy każdego ranka pomoże. Według badań picie około czterech filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju depresji nawet o 20%.

Czytaj: „Wylogowani” – student z Poznania nakręcił film o depresji wśród młodzieży

Zdjęcie: pl.freepik.com

4. Picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory

Rak jest obecnie jednym z najbardziej skomplikowanych schorzeń na świecie. Jest główną przyczyną śmierci na całym świecie, ponieważ charakteryzuje się niekontrolowanym wzrostem komórek w ciele. Istnieje wiele różnych rodzajów raka, a kawa chroni przed dwoma z nich. Chroni przed rakiem jelita grubego i wątroby, dzięki czemu rak wątroby zajmuje trzecie miejsce na liście najbardziej śmiertelnych rodzajów nowotworów.

Czytaj: Osoby regularnie pijące kawę mogą mieć większą szansę na dłuższe życie

5. Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona

Choroba Parkinsona to stan, który rozwija się przez lata, powodując drżenie ciała. Prowadzi to również do problemów z mową, powolnych ruchów i wielu innych problemów zdrowotnych. Kiedy wyrobisz sobie nawyk codziennego picia kawy, znacznie zmniejszysz ryzyko jej rozwoju.

6. Picie kawy odwraca uszkodzenia wątroby

Pijąc kawę codziennie, będziesz w stanie odwrócić wszelkie uszkodzenia wątroby spowodowane być może przez wiele lat picia. Picie co najmniej dwóch filiżanek dziennie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia marskości wątroby.

Więc ciesz się filiżanką kawy każdego ranka, ponieważ w dużym stopniu pomożesz swojemu ciału.