6 sztuczek poprawiających samopoczucie na zimę

0
498

Dla wielu z nas stopniowe łagodzenie ograniczeń rządowych przyniosło upragnione i bardzo potrzebne możliwości spotkania się z rodziną i przyjaciółmi. Ale z niepewnością związaną z przyszłymi ograniczeniami wielu z nas zmaga się z odnowionym uczuciem niepokoju, niepewności i lęku.

Znajdowanie rutynowych czynności, pozostawanie w kontakcie, dobre odżywianie i aktywność fizyczna mają teraz takie samo zastosowanie, jak w marcu, a jest kilka lekcji i nauk, które możemy wykorzystać w następnych kilku miesiącach.

Oto kilka do rozważenia…

1. Ogród, niezależnie od pogody

Jest coraz więcej dowodów na to, że ogrodnictwo może korzystnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Raport Royal College of Physicians wykazał, że ogrodnictwo może zmniejszyć niepokój i poprawić nastrój – czyli coś, co jest teraz zdecydowanie potrzebne.

To, że zbliżamy się do zimy, nie oznacza, że nie możesz też wyjść na zewnątrz na zieloną terapię. Mimo że wiele roślin kwitnących może być w stanie uśpienia, nadal możesz kosić trawę i pielęgnować rośliny zimozielone. Jest to również świetny czas na pracę w sezonowej szopie lub sprzątaniu szklarni.

2. Ćwicz codziennie

Badania od dawna wykazały, że ćwiczenia fizyczne są nie tylko dobre dla zdrowia fizycznego, ale także poprawiają zdrowie psychiczne, zmniejszając lęk, depresję i negatywny nastrój.

Bardziej rygorystyczne ograniczenia oznaczają, że spędzamy więcej czasu w domu, co jest doskonałą okazją, aby więcej ćwiczyć i czerpać korzyści z aktywności. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zajęcia z Chodakowską, regenerujące rozciąganie jogi, czy po prostu spacer po okolicy, codzienne ćwiczenia pomogą Ci zapanować nad zmartwieniami związanymi z COVID-19.

Czytaj: Las przedłuża życie. W Finlandii leśne spacery przepisuje się na receptę

3. Przygotuj się na nowy dzień

Praca w domu w piżamie może sprawić, że będziesz czuła się senna, ale z czasem może naprawdę odbić się na Twojej produktywności, wzorcach snu i zdrowiu psychicznym.

Zacznij dzień tak, jak zwykle, weź prysznic, ubierz się i wykonaj inne niezbędne czynności związane z pielęgnacją, takie jak makijaż lub stylizacja włosów. Oddzielenie pracy od życia domowego jest naprawdę ważne podczas blokady przez COVID-19, a ubranie może mieć głęboki wpływ na naszą tożsamość i sposób myślenia.

4. Odkryj nowe hobby

Bez pubu i dojazdów do pracy wielu z nas poświęciło swój dodatkowy wolny czas na naukę nowych umiejętności podczas pierwszej blokady. Teraz jest świetny czas, aby ponownie zainstalować tę aplikację językową, zapisać się na kurs fotografii online lub gotować nowe potrawy z książką kucharską.

Uczenie się nowej umiejętności jest źródłem wielkich osiągnięć i może powstrzymać Cię od zastanawiania się nad zmartwieniami lub lękami, jeśli jesteś sama w domu.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

5. Rozmawiaj przez telefon, a nie przez czaty wideo

Ponieważ w domu pracujemy na pełnych obrotach, prowadzimy rozmowy wideo częściej niż kiedykolwiek wcześniej – i wielu z nas, co zrozumiałe, uważa to za wyczerpujące.

Czaty wideo mają dodatkowe czynniki stresogenne, takie jak wyglądanie reprezentacyjnie, martwienie się o niezręczną ciszę i niestabilne połączenie internetowe. Poza tym czaty w dużych grupach mogą zużywać więcej energii niż rozmowy telefoniczne jeden na jeden.

Jeśli chcesz pozostać w kontakcie ze znajomymi i rodziną, radzimy wyświadczyć sobie przysługę i zamiast tego wybrać staromodny telefon stacjonarny.

Czytaj: Znana cukiernia w Krakowie prosi mieszkańców o pomoc. “Pomóżcie nam stanąć na nogi”

6. Ogranicz przyjmowanie wiadomości

Wraz z rozwojem pandemii ważne jest, aby być na bieżąco ze zmieniającymi się zasadami blokady. Jednak zbyt wiele wiadomości – zwłaszcza złych – prawdopodobnie nie przynosi korzyści Twojemu zdrowiu psychicznemu.

Ustaw sobie ograniczenia ilości wiadomości, które chcesz dziennie przeczytać. Możesz pozwolić sobie na przeglądanie nagłówków gazet raz rano i wieczorem, ustawić ograniczenia czasu przed ekranem w telefonie lub wrócić do starej szkoły i czytać gazetę raz dziennie.

Dobrze jest również czytać wiarygodne rzeczy, strony, gdzie czytasz wiadomości z zaufanych źródeł, które nie powodują, że czujesz się bardziej niespokojna niż wcześniej.

Podsumowując, ważne jest, aby chronić swoje zdrowie psychiczne już teraz, a ograniczenie kontaktu z niewiarygodnymi lub złowieszczymi wiadomościami może powstrzymać Cię od niepotrzebnej paniki.

Źródło: rte.ie